Čas od času mi přijdou dotazy “Jaké si mám vybrat portské?” nebo “A pije se studené nebo teplé?” Ano, máte pravdu, ten návod tu na blogu chybí od začátku, takže si v tom pojďme konečně udělat jasno.
1. Kupte si jen pravé portské
Ano, tohle je zajisté nejdůležitější pravidlo. Vím, co piji a za co dávám peníze. Takže jak poznat pravé portské víno? Sáhněte pouze po láhvi, která má přes korkový uzávěr papírovou etiketu zvanou Selo de Garantia, anglicky Guarantee Label a po našem jí říkejme třeba kolek.
Tuhle garanci vydává Institut pro portské víno IVDP a smí ji použít pouze jím schválený výrobce portského. Nikdo jiný. Víc jsem se o tom rozepsal v tomto článku.
Dobré je také vědět, že i na českém trhu se vyskytují napodobeniny, které přiživují své prodeje na oblíbenosti portského vína. Za mě vyhozené peníze. Tedy – jestli to někomu chutná, tak proč ne. Ale jinak fuj tajxl. Fakt nebrat.
Portské víno Messias Ruby
Klasické portské víno za cenu do 300 Kč
Nadchne svojí nádhernou rubínovou barvou. Je mladé, ovocité, s elegantní chutí třešní.
» Koupit na Portské.czPortské víno Quinta do Noval Tawny 20 Years Old
Dokonalé portské víno od jednoho z nejstarších vinařství
Harmonické a vyvážené portské víno zrající průměrně 20 let v dubovém sudu. Opravdový zážitek v oříškové vůni, koňakové barvě a sametové chuti po sušeném ovoci a mandlích.
» Koupit na Portské.cz2. Experimentujte s chutěmi a vůněmi
Je libo portské s chutí lesního ovoce nebo máte jazyk spíš na kořeněné vůně a své patro si necháte polaskat sušenými plody a skořicí? Podle toho si vyberte i typ portského.
Ovoce hledejte ve vínech typu Ruby až Vintage. Zrají téměř bez přístupu vzduchu, v nerezových tancích, velkých sudech nebo nakonec v láhvi. Proto do sebe téměř nepřejímají senzorické vlastnosti dřeva, navíc jejich barva zůstává stále temně rudá.
Naopak mlsálci lačnící po Tawny se pravděpodobně těší na víno, které převzalo vlastnosti dřevěných sudů, v nichž odpočívalo roky i desetiletí. Jejich postupnou oxidací se barva mění na jantarovou ne nepodobnou koňaku a chutí připomínají leckdy rozinky či vlašské ořechy, záleží na stáří a způsobu zrání.
3. Sami sobě nejlepším číšníkem
Jako každé víno potřebuje i portské při podávání ty správné podmínky. Jednou z nich je teplota. Portské bývá obvykle podáváno příliš teplé, kdy ke škodě konzumenta nevynikne jeho vůně, ale naopak vyšší obsah alkoholu.
Máte rádi portské víno? Chcete se o něm dozvědět víc? Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy se v něm vyznáte.
Někteří výrobci doporučenou teplotu při podávání uvádějí na zadní etiketě, tam kde není, se můžete řídit těmito pravidly:
Bílá portská vína
určitě servírujte chlazená, ideální teplota je kolem 8 °C. Při delším pobytu láhve mimo chladničku či sklep ji umístěte do chladiče vín.
Portské víno Ruby, LBV, Vintage
Aby vyniklo ovocité aroma vína, podáváme tyto druhy vín při pokojové teplotě, tedy kolem 15 – 18 °C, přičemž základní Ruby snese právě nižší teplotu z tohoto rozsahu.
Portské víno Cálem Vintage 2002
Vintage je královnou portských vín
Ročníkové víno nejvyšší kategorie. Tmavá až téměř černá barva, intenzivní vůně exotického ovoce. Komplexní, silná a lehce kořeněná chuť.
» Koupit na Portské.czPortské víno Tawny, datovaná Tawny, Colheita
Portská vína zrající ve dřevě je dobré před podáváním vychladit na 13 – 16 °C. Více si pochutnáte, pokud necháte starší Tawny chladit déle než to mladší.
Především vína Vintage bude dobré nebo dokonce nutné dekantovat. Použijte skleněný denkantér a víno do něj pomalu nalejte skrz dekantační trychtýř s jemný sítkem.
Zachytí přirozené usazeniny z láhve a zároveň víno provzdušní. Podávejte ihned, po delší době dochází k oxidaci a zážitek z jeho kvality rychle mizí.
A co skleničky? Byla by velká škoda lít portské do whiskovky nebo koňakovky, tam se nehodí. Ono svou ideální sklenici má – je tulipánového tvaru na krátké stopce, aby vůně zůstala uvnitř a brzy nevyprchala.
Nic moc se ale nestane, pokud ji nemáte. Není úplným prohřeškem vychutnat si jej ze sklenice na červené víno – tvarem oblé na vyšší stopce.
4. Spárujte jej s pochutinami
Ještě lepšího zážitku dosáhnete při kombinování s něčím malým k snědku. K vínům typu Ruby vyzkoušejte třeba čokoládové bonbóny či sladké muffiny.
Na Tawny bych zase šel se sýrem Stilton, slanými tyčkami nebo krekry. Výlet k nebeským gastronomickým výšinám je pak pošírovaná hruška na portském víně. V článku S čím chutná portské o tomto tématu píšu víc.
V horkých letních dnech krásně osvěží Port Tonic, legendární nápoj, jehož základem je portské víno. Jak si jej udělat a co budeme potřebovat?
Příprava je jednoduchá a rychlá. Do long drink nebo jiné hezké sklenice nasypeme led a zalijeme 1/3 bílého portského vína Extra Dry White Port. Zbytek místa ve sklenici dolijeme tonikem. Dozdobíme snítkou máty a měsíčkem citrónu nebo limetky.
Můžete si udělat i variantu růžovou z Rosé Port Wine. Jen místo citrónu přidáte plátek pomeranče.
Přeji vám dobrou letní chuť!
Teď v zimě však zkuste Glogg – kouzelný svařák z portského s tajuplnými účinky na lidskou psychiku a stabilitu těla.
5. Vytvořte si tu správnou atmosféru
Vzhledem k vyššímu obsahu alkoholu v portském víně si pravděpodobně jen tak běžně lahvinku k televizi neotevřete, natož s cílem podívat se jí ještě ten večer na dno.
Teda – nechci vás samozřejmě podceňovat, i to se zvládnou dá. Svou příležitost ovšem dostane především při oslavách jubilea, před nebo po dobrém obědu či večeři a jako přípitek. Svým šarmem však osloví také zádumčivé single samotáře či zamilované párečky. A je jedno kdy.
Portské víno Burmester Ruby
Oblíbené portské víno typu Ruby pro dlouhé večery ve společnosti těch nejbližších
Zraje 3 roky bez přístupu vzduchu, čímž si zachovává svoji temně rudou barvu a chuť po višních.
» Koupit na Portské.czPortské víno Messias Tawny 10 years old
Portské víno s nádherně cihlovou barvou a sametovou chutí
10leté Tawny je vstupenkou do světa datovaných Tawny. Komplexní kořenitá chuť s nekončícím závěrem na patře. Připravené jako dárek v papírové krabičce.
» Koupit na Portské.czNejste-li si jistí s výběrem portského vína, napište mi dolů do komentářů nebo na e-mail, rád vám poradím. A když na něj dostanete chuť, nahlédněte do e-shopu s portským vínem s velkým výběrem a dostupnými cenami.
Dobrý den
Děkujeme za pěkný článek. Řekla bych, že Portské má jednu velkou “nevýhodu”: rozmazluje naše chuťové buňky. Máme s přítelem pro portské slabost a při naší poslední návštěvě Porta , letos v říjnu, jsme se ponořili do dobrot Quinta do Noval. Moc příjemný sklípek na nábřeží s milým personálem. Začali jsme povedeným ročníkem 2000 ve formě Silval Vintage a domů odcházeli s Colheita 2000 Tawny, vynikající záležitost. A tak utrácíme stále vyšší a vyšší částky a mlsáme lepší a lepší vzorky. Na zdraví a třeba někdy na viděnou v Portu.
Ivana a Marian
PS: Máme tip na krásné ubytování v centru
Ivano a Mariane díky za reakci, máte pravdu, tenhle koníček občas leze do peněz:-) Ale patří k tomu i zážitky z cestování, a to nemusí být úplně drahé. Quinta do Noval mám také rád, letos jsem tam pochopitelně ve VNDG u nich opět poseděl, psal jsem o nich loni článek https://oportskem.cz/mistri-portskeho-quinta-do-noval/. Jsem rád, že to tu čtete, tip na ubytko mi pošlete do zpráv na FB nebo se podělte rovnou tady. Beru.
Pěkný předvánoční čas, Václav.
Dobrý den, mohla bych poprosit o tip na ubytování?
Děkuji,
Radka Maštalířová
Radko zdravím Vás, pokud se jedná o ubytování v Portu, je opravdu mnoho možností. Já obvykle využívám tradičních nabídek na Bookingu nebo Airbnb. Ze studijních důvodů rád bydlím pokaždé na jiném místě, nicméně většinou jej chci mít v dochozí vzdálenosti na metro. Poněvadž metro šetří čas, zvláště když jste v Portu třeba jen den, dva – musíte toho zkrátka stihnout hodně. Nicméně pokud bych měl vypíchnout 3 místa v Portu, kde se mi líbilo, bude to:
– sežeňte si ubytko přes AirBnB na Rua da Almada https://maps.app.goo.gl/9nkcAMqLwCPvZYWJ9, je blízko hlavnímu náměstí Aliados, a přesto je trošku bokem od velkého ruchu. Skočte si do restaurantu Pontual, kam chodí téměř jen místní, mají dobrou francesinhu a pořád ještě přijatelné ceny. Fajn je Café Apolo https://maps.app.goo.gl/yNHSE9oHApHaMB1w7.
– Hotel Dom Henrique Downtown https://maps.app.goo.gl/F116DpXS3srPBXpH6 má v 17. patře terasu, otevřenou do 2 hodin v noci, takže s drinkem v ruce můžete pozorovat město pod Vámi z jednoho z nejvyšších domů zde
– přenádherná je Casa Cala https://maps.app.goo.gl/TyLJnHXHDB3ZxFNcA, nad čtvrtí Bolhão, velmi citlivě zrekonstruovaná vila, více prémiovější bydlení
Těch tipů bych měl i víc, ale tady v komentech není na ně dostatek místa. Pokud chcete poradit, co v Portu, případně Douru navštívit, ozvěte se mi na https://oportskem.cz/kontakty/. Ať se Vám v Portu líbí, Vašek.
Zdravím. Zrovna popíjím první skleničku z darovaného Portského (Tawny) a protože jsem od příbuzných dostal krom něj také Old Porter a byl jsem z toho zmaten, pátral jsem na internetu jak se k sobě tyto dvě lahve mají. Narazil jsem i na tyto pěkné fan-stránky :-) které se mi líbí, ale se zde uvedeným odsudkem “fujtaxl – kopie” na Old Porter nějak nemohu souhlasit ;-) Podle dalších zdrojů (např. oldporter.cz) se Old Porter nemá tvářit jako náhrada Portského z Portugalska, je to sladké víno (jen 12% alk.) ze Španělska – a není to špatné pití :-)
Díky za články a pěkný zbytek roku s dobrým pitím přeje Jarda J. z Plzně.
Jardo zdravím Vás,
moc děkuji za komentář a názor, perfektní, správně uvažujete! V první chvíli jsem se lekl, že jsem tam někam v zápalu psaní uvedl něco o Old Porteru jako “kopii portského”. Naštěstí ne.
Tenhle produkt nicméně v mých očích jasně směřuje mezi portská vína. Najdete jej téměř vždy v regálu s portskými víny. Jeho název je španělskými markeťáky taky šikovně zvolen. Skrývá v sobě slovo “port”, což zákazníkovi připomene “portské”. Ruku na srdce – pokud jdete jako laik (což jistě už není Váš případ) pro portské do marketu, sáhnete raději pro láhev, kde jsou na etiketě v názvu 4 písmena, navozující autenticitu produktu nebo pro “sladké víno ze Španělska”? Co si nakonec odnesete domů? Dávám láhev OP (žádná škoda :-) na tu možnost první.
Já proti němu přímo nebojuji, na světě jsou důležitější věci. Nejsem členem žádné gastropolicie, hesla “Nejezte” nebo “Nepijte blbě” obhajují jiné kapacity, ani za tu se nepovažuji. Pokud OP někomu chutná, neberu mu jej od úst. Avšak po mnoha dotazech čtenářů nebo na mých občasných přednáškách, kdy je jimi Old Porter vnímaný jako portské víno, mi přišlo nutné tento omyl vyvrátit. Proto ta “náhražka”.
Navíc – portské je o zážitcích, vychutnávání, objevování. Jakmile pár jeho druhů poválíte na patře a začnete vnímat rozdíly v chutích, pak při vzpomínce na Old Porter marně pátráte, kam vám tento nápoj vlastně zapadá. Ruby, Tawny? Co jsem to vlastně tehdy pil? Jasně – hmm, “sladké víno ze Španělska”.
Portské je totiž o staletí dál. Nikam jinam na světě nepřenesete údolí řeky Douro, specifické klimatické podmínky pro pěstování révy a historické souvislosti. Můžete je pouze napodobit – buď přiznaně, a to mám rád či oklikou, což mi fakt moc nesedí. A i to bylo cílem mého článku.
Jardo, zvu vás na Večer s portským vínem, třeba se někdy hecnu a udělám jej i v Plzni :-) Budete pak mým hostem.
Přeji Vám chutíplný rok 2018! Mějte se hezky, ahoj Vašek.
Dobrý den! Je pravda, že víno Old Porter je ve většině obchodů v regálech vedle pravého portského a neznalé zákazníky to plete. Jedním z rozpoznávacích znamení je však i množství alkoholu, protože pravé portské se dolihovává, a to nejčastěji (nebo výhradně?) na 19%. A Old Porter má na etiketě uvedeno 12 nebo 13%, takže zřejmě dolihováno vůbec není.
Jsem pouhý laik, žádný odborník, takže se mohu v mnoha věcech i mýlit. Je portské opravdu dolihováváno na 19% alkoholu výhradně nebo může mít i obsah alkoholu jiný?
A při té příležitosti by možná neškodilo i pár odborných názorů a informací na sherry (většinou 17% alhoholu).
Děkuji.
Tonda Z.
Tondo díky za komentář, ano, máte pravdu, u Old Porteru je objem alkoholu menší než u portského. Ale ruku na srdce, kolik méně informovaných zákazníků otočí v krámě láhev a zjišťuje alkohol? Navíc i málokdo ví, kolik jej pravé portské vlastně obvykle obsahuje.
Zpravidla je to tedy 19,5 %, i když například Burmester Tawny 10 y. o. má 20 %. Záleží na výrobci a typu vína.
Sherry není můj obor, takže se k němu nijak odborně vyjadřovat nemůžu. Chutná mi taky, to jo:-) Jeho zajímavou nabídku v ČR najdete u pana Kubíčka na http://www.portske.cz/sherry/koupit
Přeji vám pěkné jaro a mnoho chutí, Vašek.
Zdravím v novém roce a díky za pozvání :-) Vánoční Tawny jsem dopil a teď mne čeká Monteiro Reserve Port – a pak budu na suchu :-( Takže plzeňský večer s Portským by byla výzva ve správný čas :-)
Co se týká Old Porter – máte pravdu v tom, že je to matoucí akorat nevim zda schvalne, nebo z neznalosti (asi jsem trochu naivni).
Mějte se, JJ
Dobrý vecer,
rada bych začala s ,,novým” koníčkem – Labuznictvi s Portskym ?, premyslim o tom již dele. Hlavním důvodem je, ze si s mužem těžko vychutnam sklenku dobrého, telnateho ,,červeného”, které ja velmi rada, avšak muj muž spis radeji jen ta sladší bílá – Palava aj. V tomto ohledu výběr velice omezen?. Můžete mi doporučit portske, kterým bych muže mohla oslovit, povzbudit a překvapit napr. zrovna k Vánocům? Čím začít a čím pokracovat…? Děkuji a krásný vecer
Aja