Portské víno Ruby

Portské víno Ruby dostalo své jméno podle jasně rubínové barvy. Je nejrozšířenějším a nejdostupnějším druhem portského vína

Jste v portském teprve na začátku? Pak Ruby a Tawny budou pravděpodobně první láhve, po kterých v obchodě sáhnete. Ještě před tím si můžete nastudovat, jaké jsou mezi portskými víny Ruby a Tawny rozdíly.

Oproti portskému Vintage jsou portská vína Ruby směsí mladých vín z více ročníků. Je obvyklé, že Ruby zraje 2 – 3 roky v ocelových nebo cementových tancích, ovšem někteří výrobci používají i velké dřevěné sudy o objemu 60 tisíc litrů a více.

Účelem je zabránit nežádoucí oxidaci (což je pravý opak zrání Tawny) a zachování mladistvé a ovocitě svěží chuti.

Vzhledem k tomu, že portská vína Ruby jsou před lahvováním filtrována a v některých případech pasterizována, v láhvi už se nezlepšují. Výhodou tohoto je, že neobsahují žádný sediment a nevyžadují tedy dekantaci.

Portské víno Ruby obsahuje kolem 100 g/l zbytkového cukru.

Máš chuť na portské? Kup si jej v těchto ověřených e-shopech:

Jednička v ČR

 • největší e-shop s portským vínem na českém trhu
 • stovky položek skladem včetně ročníkových vín a limitovaných edicí
 • edukovaná a vstřícná zákaznická podpora
 • doprava o víkendu od 800 Kč zdarma, ve všední dny od 2 500 Kč

Sleva 5 % s kódem OPORTSKEM5

» Jít do e-shopu

Alkosympaťáci

 • spolehlivý e-shop s širokým sortimentem alkoholu
 • přehledný design webu
 • prodává značky jako Sandeman, Porto Cruz nebo Royal Oporto
 • služba gravírování láhví (pro vybrané druhy alkoholu)
 • doprava zdarma od 5 000 Kč
» Jít do e-shopu

Od roku 1993

 • odborníci na víno z celého světa
 • heslo: kvalitní víno všem
 • v sortimentu portského jsou mj. značky Taylor’s, Barros a Graham’s
 • 5 poboček a výdejním míst po Praze
 • doprava zdarma od 3 500 Kč
» Jít do eshopu

Portské víno Ruby a jeho všeobecná známost

Termín “Ruby” není oficiálně ani právně regulován. Obecně podléhá pravidlům pro portská vína vydaných IVDP (Institut pro vína z Doura a portská vína sídlící v Portu).

Již léta se mezi výrobci a obchodníky ustálily požadavky na vlastnosti, které Ruby má mít – mladé, silné, s aroma červeného bobulovitého ovoce a jasně červené barvy, která dala vzniknout jeho jménu. 

Označení Vintage Character už neplatí

V minulosti bylo možné se v souvislosti s Ruby portským setkat i s pojmem “Vintage Character”, což bylo portské víno druhu Ruby zrající před lahvováním 4 – 5 let, velmi oblíbené především u britských konzumentů.

Toto označení však bylo zavádějící (méně znalý spotřebitel si jej pletl s klasickým “Vintage”, čehož obchodníci mistrně využívali) a IVDP toto označování nakonec v roce 2002 zakázal. Dnes je tomuto způsobu výroby nejblíže druh portského vína Ruby Reserve.

Styl Ruby je synonymem pro celou kategorii vín, která zrají bez záměrné oxidace a udržují si tak svoji temně rudou barvu a ovocitou chuť a vůni.

Balloons - betonové nádrže na uchovávání vína v Pinhao
Balloons – betonové nádrže na uchovávání vína. Tyhle najdete dole u řeky v Pinhão.

V kategorii Ruby najdeme tato portská vína, ve vzestupném pořadí hodnoty na trhu:

Ruby
Late Bottled Vintage (L.B.V.)
Single Quinta Vintage
Vintage

Máte rádi portské víno?
Chcete se o něm dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budete jistí:

 • že s jistotou poznáte originální portské víno
 • dozvíte se rozdíly mezi jednotlivými druhy
 • budete portské víno správně servírovat
 • dokážete portské párovat s pochutinami
 • podíváte se za ním do Porta a údolí řeky Douro

Odrůdy vinné révy používané pro výrobu Ruby portského vína

Jedním z nejdůležitějších znaků portského vína je míchání (blend) více portugalských odrůd vinné révy.

Stejně jako pro ostatní červená portská vína se i pro Ruby používá ve výrobě 6 základních odrůd modrých hroznů:

Touriga Franca
Touriga Nacional
Tinta Roriz (aka Tempranillo)
Tinta Barroca
Tinta Cão
Tinta Amarela

Nicméně ve vinařské oblasti Douro lze narazit až na 52 odrůd, kdy každá z nich dodává portskému vínu specifické vlastnosti, jako tělo, kyselinku nebo vyšší cukry.

Senzorické vlastnosti portského vína Ruby

Barva portského vína Ruby

Barva Ruby portského vína bývá rubínově rudá, ovšem díky tomu, že se jedná o mladé víno, nebývá inkoustově temná, jako například u LBV.

Při pohledu do sklenice dokážete na okrajích hladiny zachytit světlo procházející skrz víno.

Sklenička portského vína Ruby držená v ruce s výhledem na město Porto
Skleničku portského vína Ruby si můžete vychutnat na terase v 17. patře hotelu Dom Henrique v Portu

Portské víno Ruby a jeho vůně

V nose bude Ruby vonět po ovoci, především červeném bobulovitém, jako je černý a červený rybíz nebo třešně. U vín od výrobců, kteří používají pro zrání velké dřevěné sudy se lze setkat také s lehkým závanem kouře.

Portské víno Ruby a jeho chuť

V chuti opět hledejme třešně a višně. Nezřídkakdy se přidá i chuť malin a vanilky. Obvykle krásně ovocité tóny vedou k delšímu závěru na patře.

Můj tip:
Portské víno Ruby a Tawny jsou jako bratr a sestra. Způsob jejich výroby a zrání je výchozím postupem pro všechny ostatní styly těchto dvou odlišných linií. Jak se v tom ale vyznat? Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi portským vínem Ruby a Tawny.

Servírování portského vína Ruby

Správná teplota vína umocní náš zážitek z něj.

Abychom dokázali nechat vyniknout jeho ovocité aroma, podávejte portské víno Ruby při teplotě 15 – 18 °C.

Mnozí výrobci uvádí doporučenou teplotu servírování konkrétního vína na zadní etiketě láhve.

V letních měsících nebo pokud je okolní teplota vyšší, můžeme Ruby portské servírovat i pod 15 °C, aby ve skleničce vydrželo delší dobu chladnější.

Jak uchovávat portské víno Ruby po otevření láhve?

Nejlépe v chladničce při teplotě kolem 7 – 8 °C. Uzavřenou láhev položte horizontálně uzavřenou původním uzávěrem T-stopper (typ s plastovou čepičkou nahoře) nebo jej opatřete uzávěrem náhradním. Dbejte však na jeho čistotu.

Takto skladované Ruby vám obvykle vydrží 3 – 6 týdnů beze změn kvality, poté se již dá očekávat lehká ztráta svěžesti ve vůni a chuti. Pokud nemáte k dispozici chladničku, položte láhev alespoň na co nejchladnější a zároveň temné místo bez působení přímého slunečního svitu.

9 nejlepších Ruby portských vín, které stojí za to si v Česku koupit

Portské víno je v tuzemsku stále ještě víceméně okrajovou záležitostí, proto jeho nabídka není rozhodně nejširší. Nicméně dobré Ruby portské v českých e-shopech a kamenných obchodech pořídit lze.

Vyzkoušejte:

Portské víno Cálem Fine Ruby

Oblíbené portské víno s intenzivní ovocnou chutí

Sytě rubínově červená barva s granitovými okraji ve skleničce. Víno je plné života a mladých, ovocných vůní. V ústech je svěží s příjemnou kyselinkou. Podávejte jej kdykoliv během dne správně vychlazené, nejlépe k čokoládovým dezertům.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Kopke Fine Ruby

Skvělé víno pro běžné i nevšední příležitosti

Oplývá temně rudou barvou, téměř jako mladé Vintage, navíc je krásně svěží a zářivá. Je hladké a elegantní, s dlouhým závěrem na patře. Ústa zaplní spousta chuti čokolády, rozinek a sušených švestek. Skutečně skvěle doplní bylinkové sýry nebo čokoládový pudink, rodinná oslava s tímto portským bude nezapomenutelná.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Messias Ruby

Portské víno Ruby za výbornou cenu

Cenově velmi dostupná kvalita. Víno se středně vysokou rubínovou barvou a v chuti s rozinkami a malinou. Ve vůni najdete také závan švestek a fíků. Jednoduché portské víno vhodné ke každodenní příležitosti. Máte rádi tvrdé sýry? Pak je zkuste párovat právě s portským vínem Messias Ruby.

» Koupit na Portské.cz
Tip O portském:

Portské víno Burmester Ruby

Komplexní a vyvážené portské víno

Zrálo 3 roky ve velkých dubových sudech, výsledkem je plné a aromatické víno s vyváženými cukry a kyselinkou.
Vyniká tmavě rubínovou barvou. Je živé a elegantní. Výjimečně svěží a ovocný buket přináší jedinečné chuťové vlastnosti.
Je vynikající jako aperitiv, skvěle se hodí k celé řadě pokrmů a pochutin, jako jsou dezerty nebo středně zrající sýr. Vychutnejte si jej s jahodovou pěnou nebo malinovým koláčem.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Royal Oporto Ruby

Mladé portské víno s nádhernou ovocitou chutí

Značka Royal Oporto byla vůbec jednou z prvních v portském vínu na českém trhu. Najdete ji v mnoha velkých i malých obchodech, a tak jsou vína od Royal Companhia Velha snadno dostupná. Royal Oporto Ruby vyniká na první pohled sytě rubínovou barvou, vůní třešní, zralých višní a čokolády. Jelikož zraje ve velkých dřevěných sudech, nos pohladí lehká vůně vanilky a kakaa. Chuť je sametová, hladká s nepatrným závanem rumu a karamelu v příjemném závěru. Bude skvělé se sladkými dezerty.

» Koupit na Alkohol.cz

Portské víno Sandeman Fine Ruby

Plné ovocité Ruby portské víno

V Česku oblíbené portské víno pro svou jemnou chuť a dobrý poměr hodnoty a jeho ceny. Zaujme svou bohatou vůní švestek a třešní v kombinaci s chutí fíků a tmavé čokolády. Komplexní víno s vyvážeností mezi cukry, kyselinkami a alkoholem. Ideální portské víno na zakončení náročného dne.

» Koupit na Alkohol.cz
Doporučujeme:

Portské víno Porto Cruz Ruby

Díky zajímavě řešené láhvi může být i dobrým dárkem v ceně kolem 300 Kč

Lahodné Ruby portské víno z jednoho z nejznámějších vinařství. Působí možná sladším dojmem, přesto je lehké, vyvážené a snadno pitelné. Ve vůni ucítíte třešňové a vanilkové tóny a rubínovou barvou vám v mysli utkví také chuť sušených švestek a lehce mandlí s dlouhým závěrem na patře.

» Koupit na Alkohol.cz

Portské víno Taylor’s Fine Ruby

Velká klasika mezi Ruby portskými víny

Značka Taylor’s patří mezi nejstarší vinařské domy, nicméně vína od ní se v Česku zase tolik nevyskytují. Výjimkou je jejich Fine Ruby, které vás zaujme pro svou komplexnost a vyváženost. Plné tělo, silná chuť červeného ovoce a vůně malin jej řadí na špičku Ruby portských vín. Velmi lehce pitelné portské vhodné k párování s čokoládou.

» Koupit na VICOM-vino.cz

Portské víno Barros Ruby

Svěží a harmonické Ruby portské víno

Třešně a tmavá čokoláda dominují v chuti a vůní portského vína Barros Ruby. Přes nádech vanilky ve vůni zavane i lehký tón kouře. Intenzivní závěr vám zpříjemní bohatost plného těla a vyvážený poměr taninů a alkoholu.

» Koupit na VICOM-vino.cz