Co je portské

Portské víno je jedním z velkých klasických evropských vín s dlouhou a fascinující historií.

Tedy?

Portská vína se řadí do kategorie fortifikovaných neboli dolihovaných vín. Znamená to, že je do něj v některé fázi procesu výroby (na začátku, v průběhu či po ukončení kvašení) přidáván čistý alkohol. U portského vína se alkohol přidává v průběhu fermentace, když víno dosahuje 6 – 8 % alkoholu. Výsledný produkt si tak zachovává přírodní sladkost z hroznového cukru a jeho chutě jsou bohaté, kulaté a hladké na patře.
Portské je pravděpodobně nejznámější z vín obohacovaných alkoholem a jeho nejkvalitnější variantu – vintage – lze bezesporu zařadit po bok nejlepších vín z Burgundska nebo Bordeaux.

Fortifikovana_vina_skala_sladkosti

Škála sladkosti fortifikovaných vín (zdroj: winefolly.com)

Jednou z jeho ohromujících vlastností je rozmanitost v různých stylech, z nichž každý má své vlastní charakteristiky chuti. Od intenzivního ovocného Ruby nebo Late Bottled Vintage (LBV) po bohatě vyzrálé datované Tawny či vznešeně složité Vintage.

Doporučuji

Quinta do Noval - Tawny 10 Years Old

Datované Tawny sestavené z kupáže vín o průměrném věku 10 let. Elegantní a chuťově bohaté portské víno.

Svěží a ovocité portské víno s krásně cihlovou barvou. V papírové krabičce.

Kupte si jej v českém e-shopu:

Více než jakékoli jiné víno nabízí portské téměř nekonečné možnosti pro párování s jídlem. Tradičně se podává ke konci stolování se sýry, jako dezert nebo jako digestiv po večeři, i když například bílé portské naopak potěší ve formě aperitivu na úvod stolování. Mnoho kreativních kuchařů využívá portského k přípravě hlavních jídel, omáček, moučníků a k tomu všemu jej lze plně vychutnat s čokoládou a jemným doutníkem. Portské je považováno za jedno z nejvíce společenských vín, které ozvláštní jakoukoli příležitost, ať je to klidný večer u krbu, neformální setkání s přáteli či formální obchodní večeře.

Portske_a_stilton_syr

Portské víno se výborně snoubí s mnoha druhy sýrů (zdroj: wine-tastings-guide.com)

Potske_a_syr

Vintage portské a sýr – lahůdka na klidný večer (zdroj: taylor.pt)

Kde vzniká?

Portské víno pochází z hornatých svahů v údolí řeky Douro v severním Portugalsku, z jednoho z nejstarších a nejkrásnějších vinných krajů, v němž se víno vyrábí již dva tisíce let. V roce 1756 bylo území vinic na Douru zmapováno a právně vymezeno a vznikla tak 1. oficiální vinařská oblast na světě.

Pro chvíle pohody

Cálem Fine Tawny

Portské víno sametové chuti, perfektně vyzrálé po dobu 3 let v dubovém sudu.

Červenohnědá barva, vůně po oříškách a dřevu.

Kupte si jej s dopravou zdarma:


Stejně jako ostatní klasická velká vína, i portské vděčí za svoji jedinečnost kombinaci specifického klimatu, půdy, odrůd vinné révy a vinařské zručnosti. Podobný terroir jako je údolí řeky Douro nenajdeme nikde jinde na světě.

Do Porta daleko a vy máte chuť na skvělé portské za dobrou cenu hned teď? Skočte si pro něj do českého e-shopu s portským vínem.

Udoli_Douro

Údolí řeky Douro lemují vysoké kopce (zdroj: travel-in-portugal.com)

Vinná réva, především původních 6 odrůd Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Touriga Nacional, Tinto Cão a Tinta Amarela se pěstuje a strmých skalnatých svazích vybíhajících od hladiny Doura až do výšky 700 m n. m. Mnoho ze zdejších nejstarších vinohradů je umístěno na úzkých terasách, zajištěných ručně postavenými kamennými zídkami.

Kdy se začalo vyrábět?

První dodávka portského vína byla zaznamenána v roce 1678. I když se toto víno vyrábí ve vnitrozemí na vinicích v horní části údolí řeky Douro, ke zrání putuje do přímořského města Porto, odkud se již tradičně vyváží, i když v současnosti může do světa putovat už také z vinařské oblasti kolem řeky Douro. Až do 20. století byly sudy s vínem převáženy po řece na speciálních lodích zvaných barcos rabelos. V úzkých uličkách Vila Nova de Gaia, naproti starého města Porta, se pak víno skladuje, třídí a expeduje. Najdeme zde nejznámnější výrobce portského, většinou anglického či skotského původu, díky nimž se především Velká Británie stala v historii největším odběratelem portského vína. Dnes však již portské víno těší své obdivovatele po celém světě.

Vila_Nova_de_Gaia_historicka

Historie – cesta portského do sklepů ve Vila Nova de Gaia (zdroj: wikipedia.org)

Kam pro portské dnes?

Nic naplat, v Portu chutná samozřejmě nejlépe. Projít všechna ta vinařství ve Vila Nova de Gaia a vychutnat si jejich vína, posedět na břehu Doura a kochat se plynoucí řekou, rozněžnit se při západu slunce u Atlantského oceánu v Matosinhos, to chce udělat si sem výlet alespoň na týden. Porto je totiž fascinující, přátelské, osvěžující a uvolněné.

Pokud však zrovna nemáte na toulání světem čas, dobré portské můžete zajisté sehnat i u nás doma v Česku. Existuje několik e-shopů, popř. je najdete i v marketech nebo vinotékách. Tam hlavně nezapomeňte sáhnout po láhvi s pravým portským.

Pohodlně a bez nepříjemných překvapení můžete portské víno nakoupit ve spolehlivém e-shopu. Najdete tu většinu vín skladem, takže jej můžete už druhý den obdivovat u vás doma díky rychlému doručení po celé České republice. Dělá vám potíže zorientovat se v celé té škále portských vín? Návod pro správné začátečníky a mírně pokročilé najdete v těchto 5 tipech. Objevujte chutě a napište mi jak se vám portské líbí třeba na FB stránky.

Doporučujeme

Pro chvíle pohody

Cálem Fine Tawny

Portské víno sametové chuti, perfektně vyzrálé po dobu 3 let v dubovém sudu.

Červenohnědá barva, vůně po oříškách a dřevu.

Kupte si jej s dopravou zdarma:

Doporučuji

Quinta do Noval - Tawny 10 Years Old

Datované Tawny sestavené z kupáže vín o průměrném věku 10 let. Elegantní a chuťově bohaté portské víno.

Svěží a ovocité portské víno s krásně cihlovou barvou. V papírové krabičce.

Kupte si jej v českém e-shopu: