Co je portské

Portské víno je jedním z velkých klasických evropských vín s dlouhou a fascinující historií.

Tedy?

Portská vína se řadí do kategorie fortifikovaných neboli dolihovaných vín. Znamená to, že je do něj v některé fázi procesu výroby (na začátku, v průběhu či po ukončení kvašení) přidáván čistý alkohol. U portského vína se alkohol přidává v průběhu fermentace, když víno dosahuje 6 – 8 % alkoholu. Výsledný produkt si tak zachovává přírodní sladkost z hroznového cukru a jeho chutě jsou bohaté, kulaté a hladké na patře.
Portské je pravděpodobně nejznámější z vín obohacovaných alkoholem a jeho nejkvalitnější variantu – vintage – lze bezesporu zařadit po bok nejlepších vín z Burgundska nebo Bordeaux.

Fortifikovana_vina_skala_sladkosti

Škála sladkosti fortifikovaných vín (zdroj: winefolly.com)

Jednou z jeho ohromujících vlastností je rozmanitost v různých stylech, z nichž každý má své vlastní charakteristiky chuti. Od intenzivního ovocného Ruby nebo Late Bottled Vintage (LBV) po bohatě vyzrálé datované Tawny či vznešeně složité Vintage.

Více než jakékoli jiné víno nabízí portské téměř nekonečné možnosti pro párování s jídlem. Tradičně se podává ke konci stolování se sýry, jako dezert nebo jako digestiv po večeři, i když například bílé portské naopak potěší ve formě aperitivu na úvod stolování. Mnoho kreativních kuchařů využívá portského k přípravě hlavních jídel, omáček, moučníků a k tomu všemu jej lze plně vychutnat s čokoládou a jemným doutníkem. Portské je považováno za jedno z nejvíce společenských vín, které ozvláštní jakoukoli příležitost, ať je to klidný večer u krbu, neformální setkání s přáteli či formální obchodní večeře.

Portske_a_stilton_syr

Portské víno se výborně snoubí s mnoha druhy sýrů (zdroj: wine-tastings-guide.com)

Potske_a_syr

Vintage portské a sýr – lahůdka na klidný večer (zdroj: taylor.pt)

Kde vzniká?

Portské víno pochází z hornatých svahů v údolí řeky Douro v severním Portugalsku, z jednoho z nejstarších a nejkrásnějších vinných krajů, v němž se víno vyrábí již dva tisíce let. V roce 1756 bylo území vinic na Douru zmapováno a právně vymezeno a vznikla tak 1. oficiální vinařská oblast na světě.
Stejně jako ostatní klasická velká vína, i portské vděčí za svoji jedinečnost kombinaci specifického klimatu, půdy, odrůd vinné révy a vinařské zručnosti. Podobný terroir jako je údolí řeky Douro nenajdeme nikde jinde na světě.

Do Porta daleko a vy máte chuť na skvělé portské za dobrou cenu hned teď? Skočte si pro něj do našeho e-shopu s portským vínem.

Udoli_Douro

Údolí řeky Douro lemují vysoké kopce (zdroj: travel-in-portugal.com)

Vinná réva, především původních 6 odrůd Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Touriga Nacional, Tinto Cão a Tinta Amarela se pěstuje a strmých skalnatých svazích vybíhajících od hladiny Doura až do výšky 700 m n. m. Mnoho ze zdejších nejstarších vinohradů je umístěno na úzkých terasách, zajištěných ručně postavenými kamennými zídkami.

Kdy se začalo vyrábět?

První dodávka portského vína byla zaznamenána v roce 1678. I když se toto víno vyrábí ve vnitrozemí na vinicích v horní části údolí řeky Douro, ke zrání putuje do přímořského města Porto, odkud se již tradičně vyváží, i když v současnosti může do světa putovat už také z vinařské oblasti kolem řeky Douro. Až do 20. století byly sudy s vínem převáženy po řece na speciálních lodích zvaných barcos rabelos. V úzkých uličkách Vila Nova de Gaia, naproti starého města Porta, se pak víno skladuje, třídí a expeduje. Najdeme zde nejznámnější výrobce portského, většinou anglického či skotského původu, díky nimž se především Velká Británie stala v historii největším odběratelem portského vína. Dnes však již portské víno těší své obdivovatele po celém světě.

Vila_Nova_de_Gaia_historicka

Historie – cesta portského do sklepů ve Vila Nova de Gaia (zdroj: wikipedia.org)

Kam pro portské dnes?

Nic naplat, v Portu chutná samozřejmě nejlépe. Projít všechna ta vinařství ve Vila Nova de Gaia a vychutnat si jejich vína, posedět na břehu Doura a kochat se plynoucí řekou, rozněžnit se při západu slunce u Atlantského oceánu v Matosinhos, to chce udělat si sem výlet alespoň na týden. Porto je totiž fascinující, přátelské, osvěžující a uvolněné.

Pokud však zrovna nemáte na toulání světem čas, dobré portské můžete zajisté sehnat i u nás doma v Česku. Existuje několik e-shopů, popř. je najdete i v marketech nebo vinotékách. Tam hlavně nezapomeňte sáhnout po láhvi s pravým portským.

Pohodlně a bez nepříjemných překvapení můžete portské víno nakoupit ve spolehlivém e-shopu. Najdete tu většinu vín skladem, takže jej můžete už druhý den obdivovat u vás doma díky rychlému doručení po celé České republice. Dělá vám potíže zorientovat se v celé té škále portských vín? Návod pro správné začátečníky a mírně pokročilé najdete v těchto 5 tipech. Objevujte chutě a napište mi jak se vám portské líbí třeba na FB stránky.

Doporučujeme