Portské víno Tawny

Portské víno Tawny Messias - láhev s vínem ve skleničce

V chuti jemně karamelové, ve vůni oříšek a barvou jasně hnědočervené. Takové je portské víno Tawny na první pohled.

Stojí za to jej však prozkoumat víc, neboť tohle mladé Tawny je základem pro celý styl portského, zrajícího v sudech v kontaktu s okolním vzduchem.

Vyzkoušejte portské víno Tawny:

Portské víno Cálem Fine Tawny

Skvěle vyvážené portské víno od jednoho z nejznámějších vinařství

Oko potěší svou jiskřivě kaštanovou barvou. V nose ucítíte vůni medu, sušeného ovoce a dřeva, V ústech je hedvábné a sametové, vykazuje plnost a intenzivní chuť vlašských ořechů a meruněk. Zrálo 3 roky v dubových sudech. Cálem Fine Tawny kombinujte s karamelovými dezerty, tiramisu nebo sýrem Brie. Báječně chutná také s kávou.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Kopke Fine Tawny

Odborníky velmi dobře hodnocené portské víno

Výsledkem 3letého zrání v nerezu a dubových sudech je temně rudohnědá barva a vůně čokolády. V chuti zaujmou rozinky, švestky a lehký nádech skořice. S kouřovým buketem si na patře pohrajete v předlouhém závěru. Nalijte si skleničku Kopke Fine Tawny k sýrům s modrou plísní a karamelovými dezerty.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Messias Tawny

Nekomplikované a přesto lahodné portské víno se všemi vlastnostmi, které má základní Tawny mít

Středně červenohnědá barva ve skleničce působí jiskrně. S vůní a chutí po karamelu, sušeném ovoci a vanilce vás snadno přenese na vinice kolem řeky Douro. Výborně chutná s tvrdými sýry a tence nakrájenou sušenou šunkou. Dobré portské víno za velmi výhodnou cenu.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Tawny a jeho charakteristika

“Tawny Port”, jak jej na láhvi obvykle najdeme označené, je základní fortifikované víno oblíbené pro svou decentně kořenitou chuť získanou zráním ve dřevěném sudu.

Vyrábí se samozřejmě dle pravidel IVDP pouze z modrých hroznů vypěstovaných ve vymezené vinařské oblasti Douro, především v chladnějších podoblastech Baixo Corgo a Cima Corgo.

Základní portské víno Tawny zraje většinou 2 – 3 roky v dřevěných, povětšinou dubových, sudech. Někteří výrobci však preferují nejdříve kolem 18 měsíců zrání v nerezových nádobách a až poté víno putuje do sudu.

Náš výběr:

Portské víno Burmester Tawny

Plné a komplexní portské víno s jemnou chutí fíků

Klasické portské víno pro vychutnání po všedním dni. Oranžovo-hnědá barva a svěží ovocné tóny propůjčují vínu jemnou eleganci. V chuti hledejte lískové oříšky, vanilku, fíky a třešně. Ve vůni jsou patrné tóny karamelu a višní. Ideální k sýrům nebo vanilkové zmrzlině.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Quinta do Noval Tawny

Elegantní Tawny s hedvábnými taniny

Barvou spíše ještě rubínovou s jemnými oranžovými odlesky ve skleničce. V chuti najdete sušené švestky, rozinky, vlašské ořechy a poprašek pepře. Hodí se k ovocnému koláči, čokoládové zmrzlině nebo praženým slaným mandlím.

» Zjistit cenu na Portské.cz
Portské víno Tawny v sudech pipas ve vinařství Taylor's
Portské víno typu Tawny zraje většinou v 550 litrových sudech “pipas”

Způsob zrání při záměrné oxidaci přes dřevo určuje celou kategorii portských vín:

Základní Tawny
Tawny Reserve (Reserva)
Datovaná Tawny 10, 20, 30, 40 + a very very Old Tawny
Crusted
Colheita

Tip O portském:

Portské víno Royal Oporto Tawny

Pro svou širokou dostupnost u českých spotřebitelů velmi populární

Jemné Tawny kombinuje eleganci ovocité chuti třešní a sušených švestek. Vyniká dokonalou rovnováhou mezi kyselinkami a zbytkovým cukrem. Zrálo 3 roky ve dřevě a poskytne tak příjemný zážitek z lehce kořenité chuti, která ještě dlouho zůstává na patře.

» Koupit na Alkohol.cz

Quinta da Romaneira Fine Tawny

Ideální jako první Tawny pro začínající vyznavače portského vína

Mladé víno s jasně rudohnědou barvou a vůní po vanilce a vlašských ořechách. Potěší vás plnou chutí sušeného ovoce, karamelu a závanu kouře. Užijte si jej s čokoládovými muffiny.

» Koupit na Alkohol.cz

Portské víno Sandeman Fine Tawny

V Česku velmi známé a oblíbené Tawny portské víno

Fantastická vůně rozinek, sušených fíků a černého rybízu je zabalená v lehkých tónech lékořice, čokolády a karamelu. S hnědočervenou barvou působí ovocitá chuť v dlouhém závěru velmi lahodně a výjimečně. Je vyvážené a plné. Perfektní portské víno pro každou příležitost.

» Koupit na Alkohol.cz

Co vás dále zajímá:

Jak silné je portské víno Tawny?

Obvykle obsahuje 19,5 až 20 % alkoholu.

Je Tawny portské víno sladké nebo suché?

Někomu se může zdát dokonce extrémně sladké, obsahuje více než 100 g zbytkového cukru (glukózy) na 1 litr vína. Nicméně obsahuje také kyseliny, proto výsledný dojem bývá spíše vyvážený.

Máte rádi portské víno?
Chcete se o něm dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budete jistí:

  • že s jistotou poznáte originální portské víno
  • dozvíte se rozdíly mezi jednotlivými druhy
  • budete portské víno správně servírovat
  • dokážete portské párovat s pochutinami
  • podíváte se za ním do Porta a údolí řeky Douro

Odrůdy vinné révy používané pro výrobu Tawny portského vína

Všechna portská vína jsou záměrně smíchána z více odrůd vinné révy. Tyto odrůdy jsou specificky vysazovány hlavně v Portugalsku a na dalších místech pyrenejského poloostrova.

Byť v údolí Douro můžeme potkat až přes 50 různých odrůd vinné révy, pro výrobu Tawny se používá většinou těchto šest modrých odrůd nebo jen některé z nich:

Touriga Franca
Touriga Nacional
Tinta Roriz (aka Tempranillo)
Tinta Barroca
Tinta Cão
Tinta Amarela

Díky odlišným vlastnostem jednotlivých odrůd je výsledný blend komplexní a vyvážený – má plné tělo, kyselinku i správné cukry.

Senzorické vlastnosti portského vína Tawny

Barva

Tak jako s vůní a chutí vše záleží na rukopisu hlavního winemakera toho kterého vinařského domu. Většinou se pohybuje od odstínů hnědorůžových do tmavě hnědé.

Vůně

Pro Tawny portské víno je ve vůni typická kombinace sušeného ovoce, oříšků a karamelu. Může ji doprovázet i lehké kouřmo.

Chuť

V chuti portského vína Tawny hledejme pražené mandle, sušené švestky, lískové a vlašské oříšky či karamel. 

Vašek z O portském.cz doporučuje:

Portské víno Barros Tawny

Plné a lahodné portské víno

Oplývá rudou barvou ve skleničce s nahnědlými okraji. Lahodný buket zralého ovoce, sušených fíků a švestek je zdůrazněný pro Tawny charakteristickou chutí koření a ořechů. Je svěží a sametové, zkrátka víno, které naplní ústa a zapojí mysl. Nejlépe chutná s karamelizovanými ořechy, tiramisu a sýry s modrou plísní.

» Koupit na VICOM-vino.cz

Portské víno Taylor’s Fine Tawny

Navodí dokonalou atmosféru při chladném počasí doma u krbu

Značka Taylor’s se mezi výrobci portského vína objevuje již od roku 1692 a je synonymem pro určování trendů v portském. Jejich Fine Tawny oprávněně patří mezi světově nejznámější portská tohoto druhu. Vyznačuje se hnědorubínovou barvou s jemnými odlesky. V nose zaujme vůní rozinek, sušených švestek a náznakem skořice. Tohle vín je silné, kulaté a plné, poskytující ústům lahodnou kyselinku s chutí jahodového džemu se sladkou kořenitostí.

» Koupit na VICOM-vino.cz

Servírování portského vína Tawny

Na rozdíl od portského vína Ruby servírujeme základní Tawny při nižší teplotě, nejlépe mezi 13 – 16 °C.

Při vyšších teplotách už z vína vystupuje více alkoholu, přestává být svěží a ve vůni a chuti tak zanikají žádané tóny koření a oříšků.

Portské víno od Churchill's ve sklenicích na stole
Vinařství Churchill’s servíruje portské do sklenic na vyšší stopce

Jak uchovávat portské víno Tawny po otevření láhve?

Výhodnou portského vína typu Tawny je jeho předchozí zrání za přístupu vzduchu. Proto po otevření láhve neztrácí tak rychle své dobré vlastnosti jako vína typu Ruby.

V chladničce vydrží Tawny uzavřené původním uzávěrem T-stopper běžně 2 měsíce bez ztráty kvality. Můžeme se setkat také s uchováváním v domácím baru, kde je pokojová teplota. V takovém prostředí již může víno ztrácet na plnosti a komplexnosti dříve.

Věděli jste, že:
Portské víno Ruby a Tawny od sebe odlišuje především způsob jejich zrání.

Někdo má rád raději Ruby, které zraje bez přístupu vzduch a zůstává více ovocité a jiný gurmán preferuje raději Tawny pro svou kořenitost, získanou zráním ve dřevě se záměrnou oxidaxí.

Je dobré znát tyto základy – přečtěte si, jaký je rozdíl mezi portským vínem Ruby a Tawny.

S čím chutná portské víno Tawny

Tawny portské víno si nejlépe vychutnáte se sýry s modrou plísní jako je například sýr Stilton, Roquefort či Gorgonzola. Chybu také neuděláte při jeho kombinování s jablečným koláčem, tiramisu, praženými mandlemi, čokoládovou pěnou či crème brûlée.

Hodí se též ke kachním nebo zvěřinovým pokrmům s omáčkami z hub nebo kořenové zeleniny.