Druhy portského vína

Portské víno je bezesporu jedním ze světových unikátů. Jeho domovinou je severní Portugalsko, přesněji vinařská oblast v údolí řeky Douro. Svůj název dostalo od města Porta, odkud se po staletí vyváželo do mnoha zemí.

Pravdou je, že portské víno sice pochází z Portugalska, nicméně o jeho slávu se v 16. století při jeho vzniku zasloužili především Angličané, později také Němci nebo Holanďané.

Každopádně kvůli válce o španělské dědictví s Francií přišli Angličané o zdroj kvalitních francouzských vín a tak postupně rozvíjeli partnerství s Portugalci.

Odtud už byl jen krok k začátku obchodu s fortifikovaným vínem, později nazvaným jako “portské víno”.

Rovnou cestou na druhy portského vína?
Klikni níže a jdi zkratkou na hlavní stránky kategorií, kde najdeš všechny druhy portských vín a jejich popis:

Pozadu nezůstali ani přímo Portugalci.

Ti provozovali čilý obchod hlavně se svou tehdejší největší zámořskou kolonií Brazílií.

Díky těmto aktivitám je portské víno součástí stolování mnoha gurmánů.

Portské není jen na přípitky

“Někteří si myslí, že portské víno je dobré jen jako aperitiv před jídlem nebo naopak digestiv po dobré večeři,” říká Adrian Bridge, generální ředitel The Fladgate Partnership.

“Jiní mají dojem, že je to jen zimní pití nebo něco, co pijí jen starší lidé. Žádné z těchto tvrzení naštěstí není pravdivé,” dodává Bridge.

Portské víno je totiž velmi košaté téma a co se týče počtu jeho druhů, nestačí nám na spočítání ani prsty obou rukou.

Tím lze také vyvrátit také další zažité klišé, že portské je jen to “sladké, červené víno s vysokým alkoholem”. 

Máte rádi portské víno? Chcete se o něm dozvědět víc? Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy se v něm vyznáte.

Následující přehled vás přesvědčí o opaku – skvělé portské víno může být klidně i bílé nebo zlatavé barvy, s příjemnou kyselinkou a je nezbytnou součástí při párování s pochutinami.

Bílé portské víno

Je vyrobené z bílých odrůd vinné révy. Typické bílé portské má zlatavou barvu, voní po medu či ořeších a má nízkou kyselinku. Dokonce i bílá portská označovaná jako “suchá” nebo “extra suchá” mají zbytkový cukr.

To základní zraje nejméně 1,5 roku v nerezových nádržích nebo betonových “balloons”. Bílé portské víno je výborný aperitiv a zajímavá ingredience do koktejlů. 

A pozor – byť se jej ročně vyrobí asi 10 % celkové produkce, rozhodně se nejedná o víno podřadné. Starší bílá vína si kvalitou nic nezadají se stejnými portskými víny z odrůd červených.

Některá vinařství produkují White Reserva nebo ještě vzácnější datovaná bílá portská o průměrném věku 10, 20, 30 a 40 let.

Dokonce existují odborníky ceněné White Colheity, tedy ročníková bílá portská vína. Cena takové láhve z roku 1935 od vinařství Kopke se pohybuje kolem 20 tisíc Kč.

Doporučuji:

Portské víno Cálem Fine White

Klasické bílé portské víno vhodné jako aperitiv

Je mladé a příjemně svěží. Slámově žlutá barva, v chuti ovocité, plné, vyvážené s dlouhým závěrem.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Quinta do Noval Lágrima

Oslaďte si život s portským vínem Lágrima

Zaujme vás svou sytě slámovou barvou, vůní a chutí květin a bylin. Díky vysokému obsahu zbytkového cukru je extra viskózní a na stěnách sklenky tvoří potůčky – slzy.

» Koupit na Portské.cz

Daleko více se dozvíte na stránce Bílé portské víno nebo v článku Bílé portské – slunce v naší skleničce.

Červené portské víno

Pod pojmem “portské víno” si většina konzumentů představí alkoholově silnější nápoj temně rudé nebo hnědavé barvy. A mají k tomu svůj důvod. Portské víno z modrých hroznů tvoří téměř 90 % procent veškeré produkce. Vždy je kupáží (cuvée) několika odrůd.

Zkratkou ke všem červeným portským vínům?
Klikni a jdi rovnou na hlavní stránku:

Proto nejvíce druhů najdeme právě v kategorii červených portských vín. Ptáte se, jak se v nich ale vyznat?

Vyjděme nejsnadněji ze způsobu, jakým vína zrají.

Zrající bez přístupu vzduchu

Bez kontaktu s okolním vzduchem zrají vína typu Ruby. A to buď na začátku v nerezových tancích, betonových nádržích nebo později v láhvi. Sem patří klasické Ruby, Ruby Reserve, Garrafeira, Late Bottled Vintage, Single Quinta Vintage a královna mezi portskými víny – klasické Vintage. Jejich barva bývá díky tomu rudá, vůně svěží a v chuti u nich najdeme například višně nebo černý rybíz.

Kontakt se vzduchem žádoucí

Naopak Tawny, Tawny Reserve, datovaná Tawny 10, 20, 30 nebo 40letá, Crusted a Colheita zrají převážnou většinu svého času v dřevěných sudech, přičemž na ně působí záměrná oxidace. Tím dosáhnou od hnědé, přes koňakovou až do jantarové barvy, ve vůni jsou kořenitá a chutnají s jemnou kyselinkou po oříšcích, sušených švestkách nebo kandovaném ovoci.

Všechny druhy musí zrát nejméně 3 roky než jsou uvedeny na trh.

Výběr O portském:

Portské víno Burmester Ruby

Oblíbené portské víno typu Ruby pro dlouhé večery ve společnosti těch nejbližších

Zraje 3 roky bez přístupu vzduchu, čímž si zachovává svoji temně rudou barvu a chuť po višních.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Messias Tawny 10 years old

Portské víno s nádherně cihlovou barvou a sametovou chutí

10leté Tawny je vstupenkou do světa datovaných Tawny. Komplexní kořenitá chuť s nekončícím závěrem na patře. Připravené jako dárek v papírové krabičce.

» Koupit na Portské.cz

Zahlédli jste na etiketě také ročník? I tak lze červené portské rozdělit. Většina portských vín svůj rok vzniku neuvádí, ale u druhů Garrafeira, Colheita, Single Quinta Vintage a Vintage je ročník sklizně znám. U Crusted a Late Bottled Vintage (LBV) je na etiketě uveden rok lahvování.

Chcete vědět ještě víc? Přejděte na stránku Červené portské víno.

Růžové portské víno

V létě osvěží sangria namíchaná z rosé portského vína (za foto díky FB Croft Pink)

V originále jej najdeme pod označením “Rosé”. 

Tato kategorie je nejnovější mezi portskými víny. První rosé portské víno představila značka Croft v roce 2008, kdy byl zpočátku autoritou IVDP (Instituto dos Vinhos do Douro e Porto) klasifikován jako “lehké Ruby”.

Zajímá tě rosé portské víno?
Klikni a jdi rovnou na jeho hlavní stránku, kde najdeš ty správné informace:

Jak již název napovídá, Rosé portské má výrazný růžový odstín barvy a ve vůni je vysoce aromatický. V chuti najdeme výrazně svěží podtóny malin, jahod, třešní nebo karamelu.

Stejně jako ostatní portská vína, i Rosé portské víno je směsí odrůd vinné révy. Nejčastěji se pro jeho výrobu používají modré odrůdy Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Barroca a Tinto Cão.

A proč je tohle víno růžové? Při jemném drcení modrých hroznů a lisování nízkým tlakem je kontakt moštu se slupkou, která obsahuje barvivo, pouze minimální. Nicméně za tu krátkou dobu červený pigment zbarví výsledné víno do růžova a sníží množství taninů ve víně.

Stejně jako u bílého a červeného portského je fermentační proces zastaven přidáním 77% vinné pálenky. Rosé portské víno obsahuje kolem 19 % alkoholu. Na rozdíl od datovaných a ročníkových portských vín není Rosé určeno k archivaci. 

Pije se nejlépe vychlazené na 5 – 8 °C a je skvělou ingrediencí v mnoha moderních koktejlech.

Ideální do koktejlů nebo jen tak na letní pití

Portské víno Messias Rosé

Růžové portské víno s nádhernou lososovou barvou

Vychutnejte si v něm bohaté jahodové aroma a jemnou kyselinku. Pěkný dárek díky plechovému tubusu.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Cálem Rosé

Co takhle si užít nedělní čokoládový dortík s růžovým portským vínem?

Zraje 3 roky v nerezovém tanku a čeká, až vás svou lehkou květnatou chutí potěší jako letní drink nebo digestiv po nedělním odpoledním dezertu

» Koupit na Portské.cz

Zajímá vás portské víno rosé? Přejděte na stránku Růžové portské víno.

Rozcestník druhů portského vína
Zkratkou na hlavní stránky kategorií, kde najdeš všechny druhy portských vín a jejich popis: