Odrůdy

Bohatství různých tradičních odrůd je dalším znakem pěstování vinné révy v regionu Douro. Důvody jsou částečně historické a z části souvisí s rozdílnými půdními podmínkami a klimatem v jednotlivých částech této vinařské oblasti. Kupříkladu odrůdě Touriga Nacional se daří v kamenitých půdách a spalujícím slunci. Touriga Francesa preferuje výživnou půdu a ochranu před silným větrem. Naopak Tinta Barroca přináší nejlepší výnosy na chladnějších severních či východních svazích a v místech s omezenou expozicí slunečního záření.

Přestože pro výrobu portského může být použito kolem 30 odrůd, většina moderních vinic se zaměřuje na výběr z pěti nebo šesti nejvhodnějších odrůd, z nichž lze vyprodukovat nejlepší víno. Některé méně používané odrůdy se přidávají k doplnění žádoucích vlastností vína, jako například barva, ale pouze na základě specifických požadavků vinohradníka.

Mezi nejlepší červené odrůdy vinné révy patří:

Touriga Nacional

Přestože Touriga Nacional byla v minulosti zařazena mezi odrůdy s nízkým výnosem, díky modernizaci vinohradnictví se mezi pěstiteli v celém Portugalsku vyšvihla do pozice nejhodnotnější odrůdy. Její malé bobule s tlustou slupkou dávají tmavé, koncentrované víno s bohatými ovocitými chutěmi a silnými taniny. Dávají hloubku, objem a výdrž vína.

Touriga_Nacional
Touriga Nacional (zdroj: wikipedia.org)

Touriga Francesa

Tato odrůda je vysázena v poměru k ostatním na největší ploše vinařské oblasti Douro. Je zárukou stálosti a spolehlivosti při výrobě kvalitních portských vín. Její intenzivní ovocné chutě jsou podobné těm u Touriga Nacional, nicméně jsou jemnější a aromatičtější a při scelování vín přispívá svojí atraktivní květinovou vůní. Jasná tříslovinová stopa pomáhá dát vínu jeho strukturu.

Touriga_Francesa
Touriga Francesa (zdroj: winesofportugal.com)

Tinta Roriz

Tinta Roriz představuje momentálně největší podíl nově vysazovaných vinic po Touriga Francesa. Její velké bobule a hrozny produkují relativně vysoké výnosy. Nejlepší výsledky dosahuje v suchých letech. Svou komplexností je vhodná pro elegantní, aromatická portská vína.

Tinta_Roriz
Tinta Roriz (zdroj: winesofportugal.com)

Tinta Barroca

Tato odrůda produkuje šťavnaté a voňavé víno, sladké, měkké a kulaté na patře. Hrozny jsou bohatší na pigmenty než na třísloviny, a jelikož poskytují více barvy než struktury, jsou scelovány s více tříslovinatými odrůdami. Je obvyklou součástí portského vína typu vintage.

Tinta_Barroca
Tinta Barroca (zdroj: winesofportugal.com)

Tinta Cao (nebo Tinto Cão)

Je jednou z nejstarších odrůd v Douru, kterážto se velmi dobře dokáže přizpůsobit horkým a suchým podmínkám. Ukazuje svoji sílu i na velmi chudých půdách. Její vlastnosti jako svěží kyselinka a sametová struktura se nejlépe projeví až po několika letech zrání.

Tinto_Cao
Tinta Cao (zdroj: winesofportugal.com)

Bílé odrůdy

Pokud se vysloví “portské víno”, v našich končinách si člověk většinou představí víno tmavé barvy vyrobené z červených hroznů. Bylo by však chybou se domnívat, že portské je jen červené. Byť region Douro svým drsným podnebím bílým odrůdám nesvědčí tolik jako těm červeným, najdeme bílé odrůdy zhruba na jedné třetině osázené plochy vinic. Jako bílé odrůdy jsou zde pěstované:

Moscatel

Moscatel
Moscatel (zdroj: winesofportugal.com)

Malvasia Fina

Malvasia_fina
Malvasia Fina (zdroj: winesofportugal.com)

Rabigato

Rabigato
Rabigato (zdroj: winesofportugal.com)

Gouveio

Gouveio
Gouveio (zdroj: fitapreta.com)

Viosinho

Viosinho
Viosinho (zdroj: winesofportugal.com)

Arinto

Arinto
Arinto (zdroj: fitapreta.com)

Čtěte dále: Vinařství