Růžové portské víno

Sklenice růžového portského vína Dalva při západu slunce na střešní terase Moon and Sun hotel v Portu
Sklenice růžového portského vína Dalva při západu slunce na střešní terase hotelu Moon & Sun v Portu

Je nejmladší mezi styly portských vín, ale vůbec si to nepřipouští. Je živé, proto si s ním užijete spoustu legrace. Ano, to je růžové portské víno, anglicky “Rosé Port Wine”.

Chcete i vy zjistit, jak růžové portské víno správně vychutnávat a co si z něj třeba i namíchat dobrého k pití? Pak čtěte určitě dál.

Začátky nebyly rozhodně lehké

Chceme-li najít pro růžové portské víno výstižné adjektivum, dalo by se mu jednoznačně přiřadit slovo “kontroverzní”. Alespoň v prvních letech jeho existence tomu tak bylo určitě.

Když v roce 2008 vytvořila značka Croft svoje “Croft Pink”, způsobila v tak tradičním odvětví, jako je portské víno, téměř paniku.

Poslední větší událost v portském víně totiž představovalo uvedení Late Bottled Vintage (LBV) značkou Taylor’s na trh v roce 1970 a od té doby byl víceméně klid. 

Růžová novinka nebyla mezi výrobci a znalci vůbec dobře přijata a mnozí z odborníků jej na začátku dokonce striktně odmítali považovat za portské víno. Organizace zodpovědná za kontrolu portských vín IVDP jej nejprve opatrně klasifikovala jako “světlé Ruby”.

Běžní konzumenti portského, zvyklí na robustnost Ruby a kořenitost Tawny, se k Rosé portskému stavěli s neskrývanou nevolí.

Ovšem navzdory počátečním odmítavým postojům elit v portském víně se “Rosé Port” dočkalo skutečného úspěchu a dnes je uznávanou součástí celé rodiny portských vín.

Poděkovat za to musíme určitě hlavnímu winemakerovi společnosti Taylor’s Fladgate Davidu Guimarãesovi, odvážnému muži, jehož rukopis najdeme v portských vínech značek Taylor’s, Fonseca a právě Croft.

O portském doporučuje:

Růžové portské víno Messias Rosé

Růžové portské víno s nádhernou lososovou barvou

Vychutnejte si v něm bohaté jahodové aroma a jemnou kyselinku. Přidejte tonic, plátek citronu a snítku máty a užijte si Portonic. Pěkný dárek díky plechovému tubusu.

» Koupit na Portské.cz

Růžové portské víno Porto Cruz Pink

Oblíbené rosé portské víno vhodné do letních drinků

Ovocité růžové portské víno s vůní malin a chutí citrusů a třešní. Skvělé se sodovkou a ledem jako parádní letní pití.

» Koupit na Alkohol.cz

Nová výzva pro portské víno?

Kolem roku 2000 se mezi všemi důležitými v byznysu portského vína začínají stále častěji otevírat diskuze na téma, kam portské směřuje a jaká je vlastně jeho budoucnost.

Je jasné, že s prohlubováním globalizace a silnou konkurencí v podobě ostatních druhů vín, potažmo všech světových alkoholických nápojů, si už portské pouze se svou aurou elegantní majestátnosti dál nevystačí.

Výrobce Croft tak jen reagoval na vyšší nároky nastupující mladší generace zákazníků, kteří již portské víno nepovažují pouze a jen za distingovaný nápoj plný striktních pravidel, jak tomu v minulosti bylo, nýbrž za víno, které splní jejich touhu po nezávislosti, nových zážitcích a zábavě. Těžko to bude portské pro tvého dědečka – i když výjimka potvrzuje pravidlo.

Pro 5% slevu použijte v košíku kód OPORTSKEM5

Svou roli také sehrál boom rosé tichých vín, který na konci první dekády tohoto tisíciletí prošel celým světem.

S jeho rostoucí oblibou se Rosé Port následně objevilo v nabídce i dalších producentů portského, jako je Porto Cruz, Dalva, Messias, Offley, Quevedo či Maynard’s. 

Od počáteční odměřenosti výrobců k rosé portskému si tento typ portského vína bezesporu našel své zákazníky a trhy, především v oblasti míchaných nápojů. Dnes již má většina z vinařských domů v nabídce také Rosé Port.

V celkové produkci portských vín se nicméně u růžového portského stále jedná o nízké jednotky procent.

Máte rádi portské víno?
Chcete se o něm dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budete jistí:

 • že s jistotou poznáte originální portské víno
 • dozvíte se rozdíly mezi jednotlivými druhy
 • budete portské víno správně servírovat
 • dokážete portské párovat s pochutinami
 • podíváte se za ním do Porta a údolí řeky Douro

Výroba růžového portského vína

Díky rozvoji vinařských technologií je možné rosé portské vyrábět efektivně a s trvale totožnými senzorickými vlastnostmi.

Stejně jako ostatní druhy portských vín je Rosé Port směsí více odrůd vinné révy. K jeho výrobě se nejčastěji používají modré odrůdy – Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz (Tempranillo), Tinta Barroca a Tinto Cão. 

Klíčové pro dosažení růžového odstínu barvy vína je krátká doba ležení na slupkách při maceraci, obvykle jen 6 – 12 hodin, což je rozdíl oproti červeným portským, kde tato doba činí kolem 48 hodin, v závislosti na aktuálních povětrnostních podmínkách. 

Láhev a sklenice růžového portského vína Dalva
Růžové portské víno chutná výborně s plátkem pomeranče a lístky máty peprné

Výrazná svěžest a jemná, příjemná chuť rosé portského vína je dále zvýrazněna sofistikovaně řízenou fermentací za nižších teplot.

V procesu fortifikace (dolihování) se odehrává stejný postup jako u červených a bílých portských vín, tedy zastavení kvašení pomocí 77% vinné pálenky (aquardende). Množství alkoholu v růžovém portském víně je 19 % a objem zbytkového cukru kolem 100 g/l, spíše o něco více.

Láhve portského vína Porto Cruz Pink srovnané v regálu na letišti v Portu
Růžové portské víno Porto Cruz Pink si můžete koupit domů také v shopu na letišti v Portu

Poté, co je fortifikace dokončena, stráví polotovar 2 – 3 roky v nerezových tancích, nikoli tedy v dřevěných sudech. Tento způsob zrání zaručuje zachování svěžesti a požadované růžové barvy vína. Až poté se stáčí do lahví a distribuuje na trh.

Na rozdíl od tradičních portských vín jako Vintage či Colheita se u růžového portského nepočítá s možností dalšího zlepšování v láhvi, je určeno k běžné spotřebě v prvních letech po nalahvování.

Dobré tipy na růžová portská vína:

Růžové portské víno Croft Pink

První růžové portské víno na světě

Ovocné tóny jahod a malin Vás osvěží po dlouhém dni. Je příjemně sladké s dlouhou chutí citrusobých plodů. Vychutnávejte chlazené s ledem.

» Koupit na alkoholClub.cz

Růžové portské víno Maynard’s Pink Organic

Svěží růžové bio portské víno vhodné jako aperitiv

Plná chuť jahod, malin a citrusů s extra ovocitým závěrem. S tímto růžovým portským vínem vykouzlíte ty nejlepší letní koktejly.

» Koupit na Portské.cz

Senzorické vlastnosti růžového portského vína

Je zcela na uvážení výrobce, jak sytě růžovou barvy vínu nechá. Většinou se setkáme se světlejšími odstíny a víno je vždy průhledné.

Ve vůní najdeme výrazné aroma červeného ovoce, zejména třešní a malin, spolu s tóny jahod a švestek. Rozpoznáme i náznak kandovaných citrusů spolu s medovými a květinovými vůněmi.

Láhev růžového portského vína Dalva a sklenice s rosé portským vínem
Rosé portské víno je vynikající jako letní pití. Stačí jen přidat plátek pomeranče, snítku máty a dolít sodovkou.

Hlavní devizou rosé portského vína je jeho ovocitá chuť, která vynikne hlavně v míchaných nápojích. Hlavní roli obvykle hrají třešně a maliny, patro opět pohladí zralé švestky a citrusy. Růžové portské bývá pozoruhodně hladké s důrazem na patře, který byste očekávali od vyššího obsahu zbytkového cukru a alkoholu.

Závěr je dlouhý, opět s elementem červeného ovoce s přetrvávající sladkou chutí zakončený náznakem kořenitosti a lehkou kyselinkou.

Namíchejte si růžové portské do koktejlu

V růžovém portském nehledejte komplexnost, od toho jsou tu druhy jako Ruby a Tawny nebo samozřejmě Vintage. Postrádá detaily, které očekáváte od tradičního portského vína. Přesto je vynikající a stojí za to jej pít.

Je to víno, které budete mít doma za účelem aperitivu, v tom případě servírujte růžové portské víno při teplotě kolem 6 – 7 °C. Nebo jej použijete jako hlavní součást míchaných nápojů a je jen na vaší fantazii, jakou neotřelou kombinaci zvolíte.

Zajímavým drinkem se stane v kombinaci se sektem. Zkusit jej můžete také se sodou nebo ovocnou limonádou. Smíchejte růžové portské s trochou ovocné šťávy a máte neotřelou variantu oblíbené sangrie.

Možností je totiž spousta, zde je pár receptů na drinky s růžovým portským vínem.

Portonic s růžovým portským vínem je jednička

Existuje velké množství receptů na koktejly, jež stojí na ingredienci růžového portského vína. Nejznámějším drinkem postaveným na rosé portském je však Portonic, osvěžující letní nápoj známý jak jinak především v Portugalsku.

Takže pokud pojedete na výlet do Porta a Doura, nezapomeňte si tam Portonic objednat.

Long sklenice s růžovým portonicem na stole
Venku 37 °C a v Original Douro Hotel jsem dostal tento nádherný Portonic z růžového portského vína

Koktejl č. 1: Portonic Rosé

Budeme potřebovat:

 • růžové portské víno, zkuste třeba Messias Rosé Port
 • tonic water, vsaďte spíše na kvalitu
 • plátek pomeranče nebo jen hoblinu pomerančové kůry
 • snítku mladé máty peprné
 • kostky ledu

Postup přípravy Portonic Rosé:

Vezmeme long drink sklenici, nejlépe o objemu 0,3 l.

Na dno nasypeme pár kostek ledu a na něj nalejeme 1 dcl růžového portského vína. Dolijeme tonicem do téměř celého objemu sklenice.

Na okraj sklenice nasadíme půl plátku pomeranče (nebo rovnou dva), nahoru přidáme snítku máty (přidá na ostřejší chuti, ale není nutná). Hoblinku pomerančové kůry můžeme napíchnout na párátka, pro lepší efekt.

No, a to je celé – Portonic z rosé portského je na přípravu jednoduchý, ale vždy potěší!

Portonic v plechovce

Nechce se vám nic míchat? Tak pro vás existuje od roku 2021 řešení v podobě plechovky s portonicem od značek Taylor’s, Croft a Cockburn’s. U nás se však zatím koupit nedá.

První rosé portonic v plechovce – zkrátka jen vezmeš z chladničky a vesele čiluješ

Koktejl č. 2: Pink mojito z růžového portského vína

Long sklenice Pink Mojito z růžového portského vína ozdobená melounem
Pink mojito z růžového portského vína

Mojito je jeden z nejznámějších koktejlů, tak proč si nepřipravit jeho variantu z růžového portského vína.

Budeme potřebovat:

 • růžové portské víno, vyzkoušejte Porto Cruz Pink
 • malinový džus
 • třešňový sirup
 • plátek limetky, citronu a melounu
 • snítka máty

Postup přípravy:

Naplňte koktejlový šejkr do poloviny kostkami ledu a přidejte 5 cl růžového portského vína, 5 cl malinové džusu a 1 cl třešňového sirupu.

Pořádně protřepejte a servírujte s plátkem limetky či melounu do long drink skleniček. Nahoru přidáme snítku máty a mojito z růžového portského vína je hotové! Saúde!

Koktejl č. 3: Jahodové daiquiri s růžovým portským vínem

2 koktejlové sklenice s jahodovým daiquiri
Jahodové daiquiri s růžovým portským vínem

S tímhle koktejlem je už potřeba si víc pohrát, ale výsledek určitě stojí za to. Klasické daiquiri obsahuje rum, tady místo něj použijeme růžové portské víno, to v něm vyzvedne citrusové tóny a nádech malinové chuti. Celou strukturu dotvoří jahodový džus, třtinový cukr a vaječný bílek. Pojďme tedy na něj.

Na jahodové daiquiri s růžovým portským vínem budeme potřebovat:

 • růžové portské víno, sáhněte po osvědčeném Messias Rosé Port
 • kvalitní jahodový džus
 • třtinový cukr
 • 1 vaječný bílek
 • jahodu na dozdobení

Postup přípravy:

Do šejkru nalejeme 1 cl růžového portského vína, 2 cl jahodového džusu, vaječný bílek, 2 kávové lžičky třtinového cukru (nebo dle chuti) a kostky ledu.

Řádně protřepeme a poté vyjmeme velké kostky ledu. Obsah šejkru nalijeme do koktejlových skleniček a na jejich okraj dáme napůl rozkrojenou jahodu. Vynikající!

Chcete více receptů na koktejly s růžovým portským vínem?
Mnoho vynikajicích nápadů na koktejly najdete na vymazleném webu Croft Pink.
Oblíbenou koktejlovou inspirací s galerií si také projděte na stránkách Porto Cruz/Cocktails.

Je růžové portské víno in?

Ano, může se na první pohled zdát, že růžové portské víno je prakticky jen koktejlovou a aperitivní záležitostí a zážitek z něj nemá hlubší hodnoty, na rozdíl od klasických červených portských vín.

Nicméně v tom je právě jeho krása. Je jednoduché, na nic si nehraje a vzhledem k současné všeobecné oblibě růžových vín může mít nadále větší a větší obchodní úspěch.

S růžovým portským vínem zažijete báječnou párty. Třeba na terase hotelu Yeatman ve Vila Nova de Gaia.

V Česku je růžové portské víno takřka neznámé, přesto věřím, že čtenáři O portském jsou vynalézaví a odvážní a cestu k růžovému portskému si nakonec najdou.

Kam dál na ostatní druhy portského vína?
Klikni níže a jdi rovnou cestou na hlavní stránky kategorií, kde najdeš všechny druhy portských vín a jejich popis: