Půda a klima

Půdy

Půdy, ve kterých vinice rostou, jsou z části břidličnaté, dále z přeměněných hornin, převážně žulové nebo z naplavené půdy. Velmi kvalitní portská vína pocházejí právě z lokalit bohatých na břidlicové podloží. Tato kamenitá půda má své výhody. Jednak prorůstající kořeny vinné révy zabraňují erozi a zároveň je skvělou tepelnou zásobárnou, kdy v horkých letních dnech teplo absorbuje a v chladné noci jej předává rostlině.

Břidličnatá půda na vinici v údolí řeky Douro
Břidličnatá půda na vinici v údolí řeky Douro

Klima

Díky pohoří Serra do Marão a Montemuro jsou vinice na svazích v údolí Douro chráněny před západními vlhkými větry vanoucími od Atlantického oceánu. Vzniká tak jedinečné klima se studenými a deštivými zimami a horkým, suchým létem s teplotou i kolem 50 °C. Výhodu zde mají staré vinice s dlouhým kořenovým systémem, který keřům umožňuje čerpat vláhu z velké hloubky. Takovéto vinice najdeme především na jižních či západních svazích.
Srážky se v nejvlhčích měsících (prosinec a leden) počítají od 50 mm/m² v Horním Douru do cca 205 mm/m² v Dolním Corgu. Horní Douro je také v létě nejsušší oblastí s cca 7 mm dešťových srážek na metr čtvereční.

Údolí řeky Douro má jedinečné klimatické podmínky pro pěstování vinné révy
Údolí řeky Douro má jedinečné klimatické podmínky pro pěstování vinné révy

Čtěte dále: Odrůdy