Kůra v portském víně? Ano, bavíme-li se tedy o sedimentu, odvozeného od slova “crust” = krusta, kůra. Právě o tom je portské víno druhu Crusted Port, fenoménu historicky hlavně u anglických spotřebitelů. Cílem je přinášet portské víno vlastnostmi podobné Vintage, ale za nižší cenu.
Jedná se o ojedinělý způsob výroby a skladování, kdy vybraná plná vína se scelují do blendu (směsi) a ten poté zraje 4 roky ve velkých dřevěných sudech. Po uplynutí této doby je víno nalahvováno – bez jakékoliv filtrace – a zůstává ve skle další 3 roky. Vzniká tak velmi komplexní a elegantně složité víno s chutí višní a švestek. Ve vůni počítejte s příjemnými kořenitými podtóny.
Crusted vyrábí pouze několik vinařství v omezených sériích. Najdeme jej v sortimentu značek Fonseca, Dow’s, Graham’s a Churchill’s, Niepoort, Taylor’s, Cockburn’s či vlastních značek privátních obchodníků jako londýnských Berry Bros. & Rudd nebo dnes již neexistujících Butler Nephew & Co. (nicméně jejich láhve Crusted ještě na trhu najdeme).
Jak již název napovídá, na dně láhve se časem vytvoří sediment, což je přirozený proces charakteristický pro nejlepší portská vína. Je to známkou toho, že se víno bude časem v láhvi zlepšovat a s věkem rozvine své přednosti.
Na etiketě se uvádí datum lahvování.
Před podáváním je nutno jej dekantovat. Nejlépe toto víno vychutnáte z oblé sklenice, kde se plně projeví jeho bohatá ovocná vůně. Hodí se k aromatickým sýrům či čokoládovým dezertům.