Další 3 vinařství, která nesmíte v Portu minout

Kategorie:

Tentokrát začnu odzadu. Myslím tím ve Vila Nova de Gaia, kde se vydám do 3 vinařství, jež jsou sice dost stranou centra dění u řeky, nicméně právě díky tomu čekejte velmi intenzivní zážitek a to bez proudů turistů. Pěšky od mostu se připravte na pěknou procházku, ale pro zdraví všechno. Naopak kdo se nebojí výšek, vystoupí z metra ve stanici Jardim do Morro a dolů se sveze městskou lanovkou Teleférico de Gaia.

Z lanovky je krásný výhled na staré Porto i na střechy Vila Nova de Gaia
Z lanovky je krásný výhled na staré Porto i na střechy Vila Nova de Gaia

Graham’s

S lanovkou přistanete na nábřeží a vaše kroky povedou dále podél něj směrem na západ. Před kruhovým objezdem na Av. de Ramos Pinto minete vinařství Ferreira (sem půjdeme až na závěr) a za kruháčem jdete stále nahoru po Rua de Rei Ramiro. Sem zavítají většinou jen ti opravdoví milovníci portského. Ostatní to mají dosti z ruky, dost lidí odlehlost odradí. Já tu byl v prosinci a vládl tu klid a mír.

Graham’s Logde je právě tu. Rozlehlé budovy, dlouhé sklepy a příjemná restaurace. Nabízí nádherný výhled na Porto a řeku Douro s dvoupatrovým mostem. Projděte si bohatě vypravené muzeum, mohutné stodoly se sudy portského a prohlídku určitě zakončete v rozlehlém tasting roomu. Ochutnejte v klidu zdejší vína, personál je velmi ochotný a na vás bude za každé situace zdvořilý, tak jako v roce 2013 na prezidenta Portugalska, který tu znovuotevíral expozici po rekonstrukci.

Vítejte u Grahamů
Bohatství pod střechou
Pohodlně se usaďte a všechno ochutnejte
Můj favorit? Quinta dos Malvedos, Vintage 2014. Plné, vyzrálé, temně zářivé.

Churchill’s

Dům Churchill’s stojí kousek dolů od Graham’s, sejdete tam za 5 minut. Ale už když tady jdete nahoru do showroomu, mává s vámi směs elegantních vibrací minulosti, mírného hipsterství současnosti a nových rozměrů, jak prožít portské. Založil jej roku 1981 Brit John Graham, pojmenoval po své manželce Caroline Churchill, a od té doby jede na vlně nových kombinací vína a lifestylu pro moderní generaci zážitkůchtivých konzumentů. Zkrátka už to není jen o ohlížení se na historii portského, tady koukají spíš dopředu a na párty bez ostychu servírují portské dohromady s cool soundem a moderními technologiemi. Nalákal jsem vás? Prohlédněte také jejich web.

Milá atmosféra a cestovatelé z celého světa
Jeli jsme to popořadě a zase zpět a stále nám chutnalo
Jeli jsme to popořadě a zase zpět a stále nám chutnalo

Tip: až budete slavit něco hodně významného, pořiďte si na přípitek White Port od Churchilla. S jeho nádherně zlatou barvou a jemnou oříškovou chutí uděláte mezi blízkými hodně velkou parádu.

Ferreira

Na začátku historie této značky stála od roku 1751 rodina kolem vzácné dámy Doni Antónii Adelaide Ferreira, legendární ženy s jedinečným charakterem, která se stala mýtem a symbolem síly zdejšího života a jež statečně čelila obtížím v Douru v 19. století. Najdete tu také tradiční okruh pro turisty a na závěr tasting room.

Hmm, ovšem přiznávám, že v tomto vinařství jsem se tehdy dál než pár metrů po schodech uvnitř nedostal a portské přímo zde neochutnal. Už totiž bylo kolem zavíračky a na delší tour nebyl čas. Nicméně byli na nás hodní a je to po cestě od Churchillů zpět k mostu, takže Ferreira je v tomto článku zcela právem a stojí za to se zde zastavit na prohlídku a pohárek. Zavíračku mají v 18 hodin a chytřejší budete i z jejich webu. Já se na tohle místo určitě vrátím a podám zprávu.

V tomto stavení skrývá Dona Ferreira své poklady

Závěrem: na objevování zadní části Vila Nova de Gaia vyrazte raději už dopoledne a nespěchejte. Prohlídkami vinařství a hlavně ochutnáváním vynikajících vzorků se dostanete do silného duševního rauše, v němž zapomenete, že vás v první třídě učili poznávat hodiny. Podvolte se tomuto vnímání, nebraňte mu vás ovládnout, doma na ten laláč budete ještě dlouho vzpomínat.

Jděte najisto:

Napsat komentář