Vznik Vintage portského

Konec 18. století znamenal pro portské další rozvoj a to především v designu skleněných lahví. Byl to další posun pro vnímání spotřebitelů portského jako prvotřídního vína.

Na začátku 18. století byly láhve vyráběny jako baňaté, s širokým dnem a krátkým hrdlem. Bylo možné je postavit zpříma, ale nedovolovaly polohu vleže. Jejich hlavní úlohou bylo bezpečné přenášení vína k hostům ze sudu na stůl a jejich opětovné naplnění. Láhev často nesla iniciály nebo erb svého majitele.

Historické láhve na portské víno
Historické láhve na portské víno

V průběhu dalších desetiletí se ruku v ruce s vývojem sklářských technologií stával tvar láhve postupně štíhlejším a protáhlejším, s delším, méně kuželovitým krčkem. Mohly už také vznikat menší série lahví s originálním tvarem.

Tento posun ve tvaru láhve vedl ke vzniku “Vintage Port”, vína z jednoho ročníku, které mohlo být dále archivováno. Podle některých historiků bylo první portské typu vintage vyrobeno roku 1775. Klasické vintage zrají ve sklepech i několik desítek let, kde postupně získávají svou eleganci a harmonii.

Sandeman Vintage Ports
Láhve s vintage portským uložené v archivu (zdroj: wikipedia.org)

Čtěte více: Neklidné 19. století