S čím chutná portské

Kategorie: |

Portské víno jako nápoj je nespornou součástí celé gastronomie. Rusové pijí vodku ke slanečkovi, pivo patří ke guláši, tak proč si nedat při vzácné příležitosti portské s něčím dalším na zub? Pojďme se tedy na to mrknout.

Ruby kamarádí s čokoládou

Portské víno typu Ruby se na našem stole objeví pravděpodobně nejčastěji. Jeho hlavním znakem je ovocitá chuť a rubínová barva. V dobrém Ruby dokážete objevit citrusové ovoce, švestky, často také maliny či jahody. Proto jsou tato portská vína výtečná v kombinaci se sladkými pochutinami. Jednou takovou je rozhodně čokoláda, ať už hořká či mléčná. Lze dokonce pořídit i čokoládu s portským v jednom. Špatné nemusejí být ani cat tongues. Každopádně na vrcholu všeho stojí čokoládové bonbóny s lanýži, obdržet je můžete třeba i jako dárek v luxusním hotelu. Lehká a bohatá chuť čokolády se zajímavou příchutí lanýže skvěle spolupracuje s hlubokým, ovocným aroma rubínového portského.

Čokoládové bonbóny s lanýži (zdroj: recchiutti.com)
Čokoládové bonbóny s lanýži (zdroj: recchiutti.com)

Kromě čokolády lze portské Ruby dobře sladit i s jablečným koláčem nebo tvarohovým dortem. Tento druh použijete také při tvorbě další sladké pochoutky – pošírované hrušky.

A jdeme dál – Tawny

Tawny bývá obvykle sušší a světlejší než Ruby. Dobře se pojí s tradičními dezerty jako je krémový mandlový dort nebo crème brûlée. Zajímavě vyzní též s plátky čerstvého vodního melounu. Troufněte si i na zajímavější kombinace – čokoládových karamel s mořskou solí, bílé čokolády s olivami nebo hořké čokolády s praženými mandlemi. V létě nezapomeňte na Tawny s vanilkovou či kávovou zmrzlinou.

Crème brûlée, pošírovaná hruška a jahodová pěna s ořechy (zdroj: glamourdrops.com)
Crème brûlée, pošírovaná hruška a jahodová pěna s ořechy (zdroj: glamourdrops.com)

Základem velkých receptů

Portské víno často tvoří nezbytnou součást excelentních hlavních jídel. Co takhle dát si hovězí steak s omáčkou z portského vína a horčičným dipem? Existuje opravdu mnoho variant omáček  s portským a dalšími surovinami – houbami, ostružinami, jahodami. Záleží na fantazii kuchaře. Jemná kachní prsíčka či jehněčí hřebínek připravené s redukcí z portského vína jsou nevšední gurmánskou delikatesou.

Jehněčí kolínko na česneku s omáčkou z portského vína (zdroj: socialscapes.com)
Jehněčí kolínko na česneku s omáčkou z portského vína (zdroj: socialscapes.com)

Sýry, ořechy, slané tyčky

Portské, ostatně jako každé víno, se výborně hodí k sýrům. Tawny známe ve dvojici se sýrem Stilton, letitou anglickou legendou. Tento typ portského jde také dobře s bílým čedarem a papričkami jalapenos, za pokus stojí i tvrdý španělský ovčí sýr manchego a sušené třešně s meruňkami. Jednoduchou a rychlou pochutinou k portskému jsou slané preclíky a vlašské ořechy.

Většinou však platí, že měkčí sýry jako Camembert nebo Brie s portským nechutnají úplně dokonale, neboť jsou příliš sladké a méně výrazné.

Sýr Stilton je báječným doplňkem k portskému vínu (zdroj: yatswinecellars.com)
Sýr Stilton je báječným doplňkem k portskému vínu (zdroj: yatswinecellars.com)

Starší datovaná Tawny a vína typu Vintage si někteří znalci vychutnávají s kubánským doutníkem

Párování portského vína s potravinami se za svou historii stalo takřka uměleckou disciplínou a zdá se být někdy i složité. Ovšem obecně řečeno, portské vám bude vždy chutnat se sladkými dezerty nebo naopak v kombinaci s vyzrálým, slaným sýrem. Nebeský zážitek se tímto každopádně dostaví!

1 komentář u „S čím chutná portské“

Napsat komentář