Servírujeme vintage portské

Kategorie:
Servírování portského (zdroj: taylor.pt)
Servírování portského (zdroj: taylor.pt)

Připravovat portské víno k podávání je velmi zajímavá práce. U běžných ruby, tawny, datovaných tawny a LBW se nemusíme bát sedimentu, jelikož ten již byl odstraněn při plnění vína do lahví. Pojďme se však podívat na servírování vintage portského.

Příprava

Jako správní znalci portského bychom měli mít k dispozici skleněnou karafu, tzv. dekantér. Ten se většinou nijak neliší od v našich končinách používaných karaf na víno. Pokud jej nemáme, postačí i čistá láhev nebo džbán.
Láhev držíme ve vertikální poloze a odstraníme známku překrývající zátku. Otřeme hadříkem hrdlo láhve. Až poté vytáhněte zátku. Někdy je lepší použít klasickou vývrtku než moderní otvíráky, umožní vám větší kontrolu nad zátkou, zvláště u starších ročníků, kdy ta může být již poněkud zvětralá.

Dekantování

Postupně nalejte vintage portské do karafy. Je zvykem držet láhev při tomto úkonu vinětou směrem k očím. Užitečný zde může být malý trychtýř, v ideálním případě s jemným sítkem. Jestliže láhev obsahuje hodně sedimentu, naléváme víno přes bavlněný šátek, aby výsledný mok byl všech usazenin absolutně prost.

Dekantování portského (zdroj: Ramos Pinto)
Dekantování portského (zdroj: Ramos Pinto)

Použijte správné sklenice

V posledních letech došlo k boomu různých tvarů sklenic na portské. Všechny mají za cíl poskytnout maximální zážitek z portského i prostřednictvím designu a moderních tvarů. Přežité tak jsou naštěstí různé pařížské číše a šampusky, které byly v minulosti prokletím servírování portského vína. Dnes si již můžeme portské vychutnat i očima, tak jako jiná vína, která mají vyvinuty své sklenice. Tak jako se burgundské nepodává ve sklence na koňak, tak i portské si vypijme ze správného tvaru skla.

Portske_sklenice
Sklenice na portské (zdroj: catavino.net)

Pomocník č. 1 – vývrtka

Ne všechny druhy portského jsou uzavřeny klasickou korkovou zátkou. Druhy jako datované tawny a Late Bottled Vintage mají tzv. T-stopper, který umožňuje snadné otevření láhve a samozřejmě i její opětovné uzavření, pokud obsah nevypijeme hned. Všechna vintage vína jsou však uzavřena zátkami z přírodního korku, proto je nutné použít vývrtku.
Tajemství, jak správně otevřít láhev s portským však není pouze ve vývrtce, ale v celém rituálu, jakým je láhev otevírána. Rozhodně nespěchejte, vytahujte korek velmi pomalu, čistě a hladce, jak jen to je možné. Nebojte se, že se zátka částečně drolí, pokud je již starší, stane se to vždy. Rozdrolené zbytky korku odstraníte při dekantování přes bavlněný šátek nebo trychtýř se sítkem.

Trychtýř

Použití nálevky nebo trychtýře má nejen výhodu v zachycení případných usazenin nebo zbytků korku ze zátky, ale také podporuje okysličení vína, čímž dosáhneme plného rozvinutí chuti a maximálního požitku. A s pevnou rukou je to ještě snazší!

Lze použít běžný trychtýř se sítkem na dekantování vína
Lze použít běžný trychtýř se sítkem (zdroj: dennyandsons.co.uk)

Karafy

V historii vína hrají karafy významnou roli. V servírování portského je karafa nepostradatelnou pomůckou. Karafy se objevují v různých tvarech a velikostech, s velkými i malými základnami. Vzácností je tzv. hoggit, karafa s kulatým dnem, kterou lze uložit pouze do dřevěného stojánku.

Karafa "hoggit" (zdroj: wineware.co.uk)
Karafa “hoggit” (zdroj: wineware.co.uk)

Kleště

Zajímavým nástrojem, se kterým se setkáme v souvislosti s podáváním portskéh,o jsou kleště, jimiž se otevírají starší ročníky vintage. Jsou obvykle železné s dlouhými rukojeťmi a dřevěnými držadly, mající na konci kroužek. Ten umožňuje nasazení na hrdlo láhve. Vintage portské vydrží při správném skladování desítky let nebo dokonce staletí. V hodně letitých ročnících je odstranění korkové zátky dosti obtížné ne-li nemožné bez jejího úplného zničení, což ale také vede k poškození vlastností vzácného vína. Účelem těchto kleští odstranit zátku neporušenou, aby otevření láhve proběhlo čistě a snadno. Užitečná věc pro opravdové fajnšmekry, kteří jdou po velmi starých ročnících.

Celý rituál je vidět na tomto pěkném videu:

Přátelé, pokud jste bez větších ztrát dokázali portské naservírovat, přeji vám dobrou chuť!

Napsat komentář