Výroční edice Graham’s, Warre’s a Dow’s Vintage Port 2020 od The Symingtons jsou venku!

Kategorie:

Čtenáři O portském.cz už ví, že Symington Family Estates patří k nejstarším a nejvýznamnějším výrobcům portského vína. Opečovávají značky jako Graham’s, Dow’s, Warre’s či Cockburn’s, přičemž se mohou opřít o své áčkové vinice Quinta dos Malvedos a Quinta do Vesúvio.

Také díky těmto jedinečným lokalitám jsou pravidelně mezi těmi vinařskými domy, které v nejlepších letech deklarují portská vína typu Vintage. Naposledy tomu bylo v roce 2019 – to The Symingtons vyhlásili tzn. Single Quinta Vintage, o nichž jsem psal v tomto článku.

Pro 5% slevu použijte v košíku kód OPORTSKEM5

Nicméně podle všeho ještě lépe vypadá ročník následující, tedy vína z roku 2020.

A tak se u The Symingtons rozhodli pro vydání dvou speciálních edic Vintage 2020. Tato portská vína představují historické milníky, a to 200. výročí značky Graham’s a 350 let od založení Warre’s.

Tedy vlastně třech. Vysoká kvalita hroznů také umožnila vydat malou limitku Dow’s Quinta do Bomfim Vintage Port 2020.

Ročník 2020 – nízký výnos, výjimečná vína

Vzhledem k velmi nízkým výnosům ve vinařské oblasti Cima Corgo v Douru vznikla toho roku vysoce koncentrovaná a dobře strukturovaná vína s vysokou barvou.

V roce 2020 zažilo Douro rekordně nejteplejší červenec s teplotami naměřenými o 3,5 °C nad průměrem. V regionu došlo v červnu, srpnu a září k několika vlnám veder, které ve více dnech za sebou vystoupala nad 30letý průměr maximálních teplot. V důsledku toho byly výnosy ve srovnání s červencovými prognózami podstatně sníženy – u některých vinic až o 40 %.

“Zatímco zimní a jarní srážky byly zhruba v souladu s průměrem, teploty byly vyšší než obvykle. Únor byl obzvláště teplý s teplotami minimálně o 2 °C nad 30letým průměrem,” objasňuje Charles Symington, hlavní winemaker společnosti Symington Family Estates.

K tomu Charles dodává: “V důsledku toho se réva probrala z vegetačního klidu o tři týdny dříve než obvykle. První mladé pupeny jsme v oblasti Cima Corgo zaznamenali již 3. března.”

Vašek z O portském.cz doporučuje:

Portské víno Cálem Vintage 2002

Vintage je královnou portských vín

Ročníkové víno nejvyšší kategorie. Tmavá až téměř černá barva, intenzivní vůně exotického ovoce. Komplexní, silná a lehce kořeněná chuť.

» Koupit na Portské.cz

Portské víno Burmester Vintage 1970

Limitovaná edice portského vína nejvyšší kvality

Toto víno se vyznačuje krásnou vyzrálou rubínovou barvou. Ve vůni najdete kakaovou čokoládu spolu s pikantním pomerančovým podtónem. Komplexní portské víno, středně plné s dokonalou rovnováhou mezi kyselostí, tříslovinami a chutí. Opravdu dlouhý, dlouhý závěr!

» Zjistit cenu na Portské.cz

Kvetení také přišlo o dva týdny dříve než obvykle, počínaje 5. květnem. Každý měsíc kromě dubna byl podstatně teplejší než 30letý trend a Douro zažilo rekordně nejteplejší červenec s 3,5 °C nad průměrem v regionu.

Réva vykázala různé přirozené reakce na podmínky, včetně celkového zmenšení velikosti hroznů a bobulí, čímž snížila požadavky na omezené zásoby vody v půdě. Naštěstí 17. srpna spadlo v Douru asi 15 mm dobře načasovaných dešťů a také teploty poklesly blíže k normálu.

Samotná sklizeň se nepodobala žádné jiné v nedávné době

Odrůdy vinné révy, které obvykle dozrávají postupně, bylo nyní potřeba sklízet v totožnou dobu – nejnápadněji na tom byla dvojice Touriga Nacional s typicky pozdně dozrávající Tourigou Franca.

Na základě vinařských znalostí mnoha generací rodiny Symingtonů byly vybrány lokality podle jejich nadmořské výšky a mikroklimatu a hrozny z nich se zpracovávaly ve stejný čas.

Po letošním hodnocení vín z nejlepších quintas rodiny Symingtonů bylo jasné, že vinařská podoblast Cima Corgo v roce 2020, byť v malém množství, vytvořila vína mimořádné kvality.

Pojďme si je tedy nyní postupně představit.

Graham’s Vintage Port 2020 jako dárek k 200letému výročí

Hrozny pro Graham’s Vintage Port 2020 pochází z vysoké nadmořské výšky a severozápadně orientovaných vinic napříč třemi ze čtyř Graham’s panství – Quinta dos Malvedos (55 %), Quinta da Vila Velha (25 %) a Quinta do Tua (20 %).

Račte vstoupit na Quinta dos Malvedos

Toto Vintage portské je jedinečným blendem společně dolihovaných (co-fermented) dvojic odrůd Touriga Nacional a Touriga Franca s duem Sousão & Touriga Nacional (ta je z vysoce ceněných kamenných teras socalcos na Quinta dos Malvedos). K tomu byly přidány staré smíšené révy Alicante Bouschet.

Výsledkem je mimořádně opulentní, intenzivní a svěží Vintage portské víno. Vyznačuje se jedinečnou aromatickou komplexností a nádherně vrstvenou ovocnou chutí.

A ještě info pro koupěchtivé: limitovaná edice En Primeur v počtu 3 000 lahví bude k dispozici ve speciální variantě v dřevěné kazetě, přičemž v ní budou umístěny tři tyto láhve o objemu 0,75 l.

Láhve ponesou tradiční etiketu Graham’s Vintage Port, která se používá pro kultovní ročníky 20. století, jako jsou 1963 a 1970.

Máte rádi portské víno?
Chcete se o něm dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budete jistí:

 • že s jistotou poznáte originální portské víno
 • dozvíte se rozdíly mezi jednotlivými druhy
 • budete portské víno správně servírovat
 • dokážete portské párovat s pochutinami
 • podíváte se za ním do Porta a údolí řeky Douro

Warre’s Vinhas Velhas Vintage Port 2020

Dobří počtáři si při pohledu na stránky Warre’s dají celkem rychle dohromady fakt, že tahle značka v roce 2020 oslavila nádherných 350 let fungování. Opravdu požehnaný věk, co myslíte?

Takže když se ty letopočty tak krásně potkaly a navíc rok 2020 byl pro vinaře v Douru tím mimořádným, rozhodli se ve Warre’s v tomto ročníku Vintage deklarovat.

Vinhas Velhas Vintage Port od Warre 2020 bylo vyrobeno výhradně z hluboce zakořeněné, koňmi orané, 80 až 100 let staré smíšené vinné révy na dvou vinicích: Quinta da Cavadinha (53 %) a Quinta do Retiro Antigo (47 %). A ano, tušíte správně, Vinha Velha znamená “stará vinice”. Chladnější mikroklima těchto dvou usedlostí bylo v roce 2020 velkým přínosem a staré vinice se projevily neuvěřitelně odolně.

Quinta da Cavadinha při západu slunce. Po cestě do Provesende ji nemůžete minout.

Nicméně tyto nádherné staré révy produkovaly v Quinta da Cavadinha pouhých 380 g hroznů na hlavu a 240 g na révu v Retiru. K výrobě jedné láhve tohoto Vintage Port byly zapotřebí tři hlavy révy – obvykle to vyžaduje hrozny z hlavy pouze jedné.

Nicméně stalo se tak poprvé, co Symingtonové vyrobili Vintage portské značky Warre’s výhradně z vinic typu Vinha Velha.

Víno je intenzivně ovocité s extrémní koncentrovaností a hlubokou inkoustovou barvou.

Pro trh bude k dispozici nejprve v letošním roce verze En Primeur v počtu 2 400 lahví o objemu 0,75 l. Vznikne speciální pamětní edice v dřevěné kazetě a 3 láhvemi uvnitř.

Dow’s Quinta do Bomfim 2020 Vintage Port

Quinta do Bomfim je jedno z turisticky nejvděčnějších a nejnavštěvovanějších míst. Leží na okraji městečka Pinhao a pěšky to sem máte z vlakového nádraží slabých 5 minut. Tudíž ideální třeba na celodenní výlet z Porta.

Pro Symington Family Estates je ceněným pokladem. Získali ji od rodiny Dow v roce 1896 a stejnojmenná portská vína odtud jsou žádanými perlami světových vinoték.

Quinta do Bomfim v průběhu vinobraní v září 2015

Vintage portské ročníku 2020 tvoří odrůdy Touriga Franca (55 %), Touriga Nacional (25 %) a významný podíl má odrůda Sousão (20 %) pro její vysokou přirozenou kyselinku.

Réva pro Dow’s Quinta do Bomfim 2020 Vintage Port se sklízela z vysoko položených vinic na statku, kde obzvláště dobře prospívá odrůda Touriga Franca, k jejímž přednostem patří vysoká odolnost proti horku.

Výnosy byly v průměru 660 g na hlavu, což ve výsledku přineslo nádherně strukturovaná vína s mimořádnou hloubkou.

Obchodníkům bude brzy k dispozici En Primeur nabídka ve formě dřevěných kazet o 1 láhvi 0,75 l a taky kartonových boxů se 6 láhvemi. Celkem bylo vyrobeno 1 200 lahví.

A jak Graham’s Vintage Port získat?

Na stránkách Vintage Port Bond Graham’s dávají k dispozici vždy několik certifikátů – dluhopisů, díky nimž si můžete předplatit právo vlastnit 1 nebo 6 kusů (případně násobky) těchto lahví ještě dřív, než se dostanou oficiálně na trh.

Na základě Graham’s bondu dostanete své Vintage portské zhruba za 3 roky (zdroj: farehamwinecellar.co.uk)

Nicméně tato služba je primárně určena pouze pro UK trh (bouhužel nezasílají nikam jinam, než po Velké Británii), což sice pro Čecha není nepřekonatelná překážka, nicméně většina spotřebitelů narazí na tato Vintage ročníku 2020 až na pultech běžných obchodů.

Zkrátka kdo si počká, ten se dočká, ale troufám si říci, že tentokrát to bude stát opravdu za to!

Co Vy na to?

Napište mi do komentářů, zda si kupujete ročníková portská vína či v nich vidíte dokonce i potenciál investiční.

Za titulní foto vřelé díky blogu The Symingtons!

1 komentář u „Výroční edice Graham’s, Warre’s a Dow’s Vintage Port 2020 od The Symingtons jsou venku!“

 1. Dobrý den. Ročníková portská vína zatím nekupuji, ale aktuálně se zajímám o jejich investiční potenciál pro jednoho mého vnuka. Tomu je 24 let (narozen 2000), mě 74 let (narozen 1950). Krátce jsme spolu mluvili o možnostech spoření na penzi a chceme v tom hovoru pokračovat podrobněji. Zvažuji možnost, že ročníková portská vína a Madeira mohou být lepší dlouhodobou investicí než je třeba penzijní spoření. Jedná se o časový horizont 40 až 45 let. Dnes jsem si stahnul váš e-book. Díky!
  Naše rodina má k vínu blízko. Dovážíme francouzská vína vynikajících vinařů z Alsaska a z oblasti Jura. Tam je mimochodem také určitý investiční potenciál. Hlavně Vin Jaune Chateau Chalon. Obchod jsem založil před patnácti lety a loni ho předal mladší rodinné generaci.
  Srdečně zdraví
  Jiří Matějka

  Odpovědět

Napsat komentář