Zřejmě každý milovník dobrého alkoholu se někdy nacházel na začátku své gurmánské cesty a vydal se po ní zkoumat jak ten jeho oblíbený nápoj ve skleničce vypadá, voní a samozřejmě jak chutná.
Ať již jste fanoušek whisky, koňaků nebo dobrých rumů, jako srdcař se přirozeně propracujete i k jednotlivým druhům tohoto pití od kterého chcete stále kvalitnější vzorky.
Dříve nebo později tedy při nákupech narazíte na označení na láhvi “reserva” nebo “reserve”.
Nejinak je tomu u portského vína a proto se dnes pojďme podívat, proč se tak nazývá a na co se v případě “reservy” těšit.
O úroveň výš
Sáhnete-li v obchodě po láhvi s etiketou obsahující slovo “Reserva” či “Reserve”, držíte v rukou portské typu White, Ruby nebo Tawny. Ale jistě tušíte, že tohle bude pravděpodobně něco “lepšího”.
O tom, proč si oblíbit bílá portská vína už jsem psal, stejně tak jako o portském víně Ruby a nevynechal jsem ani článek o Tawny.
Reserva vychází z dobrých základů portské vína, nicméně vždy bude před nimi o krok napřed. Proč?
Hlavním rozdílem je délka a způsob zrání. Zatímco základní portská vína Ruby a Tawny zrají většinou do 3 let a pak jdou nalahvovaná do prodeje, portské víno typu Reserve stráví zráním mezi 4 – 7 lety. Teprve poté je výrobci nalahvují a vy si je můžete koupit.
Portské víno typu Reserve také představuje kupáž (blend) těchto starších vín a každá značka si hýčká svůj vlastní postup, jak tuto kombinaci nejlépe sestavit.
Hrozny pro portská vína typu Reserve jsou pečlivě vybrané právě s ohledem na záměr časem vytvořit portské vyšší kvality. U velkých výrobců jako je například Taylor’ také scelují vína z různých vinic a oblastí. Každá z oblastí totiž dodává hroznům specifické vlastnosti.
Ta z Baixo Corgo (dolní Corgo), kolem měst Vila Real a Peso da Régua jsou charakteristická svou květnatostí, zatímco odrůdy vinné révy kolem města Pinhao v oblasti Cima Corgo (horní Corgo) dodávají vínům spíše plnost a tělnatost. Zkrátka, velké vinařství, velké možnosti.
Portské víno White Reserve
Byť bílé portské není rozhodně tak vyhledávané jako to červené, není žádný důvod jej přehlížet, neboť své místo ve skleničkách gurmánů rozhodně má. O to přitažlivější bývá právě White Reserva, která posunuje hranice bílého portského o kategorii výš.
Vyniká především svojí nádherně zlatavou barvou. Jelikož zraje v sudech většinou déle než 5 let, její vůně je vysoce intenzivní a dlouhodobá. Nádech kandované pomerančové kůry vás nutí přemýšlet, co se ještě jiného v její vůni skrývá. Brzy přijdete na to, že cítíte aroma květin, sušeného ovoce ba dokonce cedrové pryskyřice.
Ochutnáte-li portské víno White Reserva, na jazyku vám přistane elegantní a harmonická chuť tropického ovoce a medu. Na rozdíl od základních bílých portských se Reserva pouští do bohaté složitosti společně však s vyváženou kyselinkou a vytrvalým závěrem na patře.
Máte rádi portské víno? Chcete se o něm dozvědět víc? Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy se v něm vyznáte.
Jako oblíbený aperitiv se vyrábí z bílých odrůd, například Arinto, Códega, Gouveio, Malvasia Fina, Rabigato, Viosinho.
Při servírování nezapomeňte na správnou teplotu, bílé portské Reserva podávejte vychlazené nejlépe na 10 – 12 °C.
A co k ní nejlépe podávat? Skvěle se snoubí s vanilkovým pudinkem, mandlovým koláčem či meruňkovou pěnou. Můžete také párovat s praženými slanými mandlemi.
Bohužel v Česku portské víno typu White Reserva těžko potkáte, možná jen v kamenném obchodu některého specializovaného obchodníka s alkoholem. Nicméně můžete si jej nechat poslat z větších evropských e-shopů třeba podle vyhledávání na Wine-Searcher.com.
Ruby Reserve – cestou k Vintage
Ruby s označením “Reserve” vinaři připravují kombinováním různých ročníků, většinou 5 – 7letých Ruby portských vín. Tato vína mohla zrát buď v nerezových tancích, betonu nebo krátkou dobu v sudech.
Portská vína Ruby Reserve byla dříve na etiketách označována jako “Vintage Character”. U běžných spotřebitelů však docházelo k záměnám za daleko dražší “pravé Vintage”, proto IVDP Institut pro portská vína a vína z Doura v roce 2002 toto označení zakázal a používá se název jeden – “Ruby Reserve”.
Jsem Václav, autor tohoto blogu. Všechny moje osobní zkušenosti s portským vínem od roku 2014 jsem dal na jedno místo. Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a získáte ty nejlepší informace o tomto fenomenálním nápoji.
Portské víno Ruby Reserve portské se vyrábí výběrem z modrých odrůd Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Touriga Nacional, Tinta Cão a Tinta Amarela.
V barvě je portské víno Ruby Reserve temně rudé, otiskuje se do ní několikadenní fermentace rmutu na slupkách a také zrání bez přístupu vzduchu.
Je tělnatější a plnější než základní Ruby. Také jeho struktura je také více komplexnější.
Vůně je intenzivní, po třešních, višních nebo lesním ovoci. Vytvořené jako velmi energické víno s dlouhým závěrem na patře. Chutěmi připomíná ostružinové marmelády, švestková povidla případně až sušené rozinky s vanilkou.
Po otevření je již víno připravené k podávání, není třeba jej dekantovat.
Portské víno Ruby Reserva servírujte při teplotě 16 – 18 °C, tehdy plně rozvine svůj potenciál. V létě je možné jej pít i chladnější. Po otevření skladujte uzavřené v chladničce ne déle než 2 měsíce. Byla by škoda jej nechat delší dobu oxidovat.
A co dobrého si k Ruby Reserva dát? Doporučuji kombinovat s čokoládovými dezerty, vanilkovým pudinkem či lanýži. Určitě vyzkoušejte také sýry, favoritem je tu Camembert. Baví vás párování chutí? Přečtěte si o něm v článku S čím chutná portské.
Portské víno Caldas Ruby Special Reserve
Jemné a vyvážené portské víno typu Ruby Reserve
Ve vůní poznáte aroma sušených švestek a fíků, které orámuje závan koření. Vychutnejte si na patře jeho dlouhý a harmonický závěr. Portské víno Caldas Ruby Special Reserve zrálo 5 let bez přístupu vzduchu, díky čemuž si zachovalo svou jedinečnou ovocitost.
» Koupit na Cerfis.czPortské víno Burmester Ruby Reserve Sotto Voce
Prémiové portské víno typu Ruby Reserve s intenzivní ovocnou chutí
Oplývá živě rubínovou barvou s fialovým nádechem a vůní lesních plodů. Jemné a mladé, hedvábně sametové na patře s dlouhým ovocitým závěrem. V papírovém tubusu jako krásný dárek.
» Koupit na Portské.czPortské víno Tawny Reserve
Jantarovou barvu, intenzivní vůni sušeného ovoce, rozinek a citronu, zkrátka svěží portské víno s dlouhým závěrem. Tohle všechno hledejte v portské víně Tawny Reserve.
Stejně jako Ruby Reserve obvykle vyzrává 4 – 7 let, ovšem za přístupu vzduchu v dubových sudech. Přirozenou mikrooxidací přes póry dřevěného sudu získává své specifické vlastnosti.
Svou komplexností se leckdy dokáže velmi přiblížit Tawny 10 Years Old, především starší kupáže.
Vyrábí se z totožných modrých odrůd jako Ruby Reserva. Co však stejné není, je teplota podávání. Nejlépe si portské víno Tawny Reserva vychutnáte při teplotě 12 – 14 °C, tedy o něco chladnější než Ruby. S vyšší teplotou totiž začne u Tawny v chuti a vůni převažovat alkohol a zážitek z kořenitých tónů se vytrácí, což je nežádoucí.
Dokonalou kombinaci při párování chutí vytvoříte s výraznými sýry typu Stilton či Brie nebo se posuňte až do zvěřinových terinek a kachních jatýrek. Ze sladkých pochutin vynikne s ovocným koláčem. V anglických zemích se v čase Vánoc často konzumuje spolu s koláčky Minced Pies.
Portské víno Kopke Tawny Reserve
Víno výjimečné kvality zrající v sudu 7 let
Portské víno hnědozlatavé barvy. Silná a bohatý kořenitý buket s jemnými vanilkovými tóny. Chuťově je komplexní, harmonické a s plným, dlouhotrvajícím závěrem. Láhev v dřevěné krabičce
» Koupit v eshopu Portské.czPortské víno Cálem Special Reserve
Portské víno Tawny Reserve s hodnocením 85 bodů ve Wine Enthusiast Magazine
Cálem Special Reserve vyniká svojí hnědou barvou se zlatavými odlesky. V ústech oceníte víno sametově vyvážené chuti s nádechem ořechů. Ideální pro párování s dorty nebo sušeným ovocem.
» Koupit v eshopu Portské.czUrčitě všechno vyzkoušejte, ochutnávejte a vychutnávejte a pak napište mi do komentářů, jaké to bylo. Která kombinace byla pro vás nejúchvatnější. Ať ji můžu také zkusit ;-)