Můj celoživotní oblíbenec Josef Švejk by pravděpodobně řekl, že naši “drahou vlast vovinuly nějaké mraky“. Nicméně tehdy šli muži do války bojovat za císaře pána a více než sto let poté tu zápasíme se zákeřným čínským bacilem.
Ubezpečuji vás, přátelé – my tu vojnu vyhrajeme. A taky jedním dechem dodávám – téma koronaviru a útrapy s ním spojené rozhodně nezlehčuji, uvědomuji si jeho závažnost a zcela upřímně si vážím všech válečníků hrdinek/hrdinů, co virus nevirus stojí stále v první lajně s úkolem do posledního dechu pečovat o blaho těch, co už měsíc pomalu nevytáhli paty z domu.
Sám znám několik mých čtenářek a čtenářů, kteří jsou lékařkami, doktory, lékárnicemi, sestřičkami, prodavači, kadeřníky či kurýry.
Máte můj hluboký obdiv a nejradši bych vás všechny osobně obešel s pohárkem portského a přiťukli bychom si z očí do očí na dobu, kdy ten bacil bude pod kontrolou a omezení v podobě domácí nebo klidně chytré karantény minulostí.
Vidíte, to je nápad. Až se zase půjde scházet, udělám pro vás ochutnávku, jen tak, na uvítanou v lepších časech.
Ty jsou ale zatím dost vzdálené.
Proto jsem pro nás všechny vychytal 6 způsobů, jak přežít dobu koronavirovou s pomocí portského vína.
1. Udělejte si domácí minidegustaci portského
Ideální kratochvíle pro dlouhé večery s partnerem. Shrňte ze stolu všechny rozečtené noviny s negativními zprávami a udělejte místo pro láhve a skleničky s portským.
Začněte například s porovnáváním rozdílů mezi Ruby a Tawny, ti soutěživější si zavážou oči a schválně, zda poznáte, které je které i poslepu.
Vyšší školou nechť je vám ochutnávání datovaných Tawny 10, 20, 30 a 40letých. Zde jasně uvidíte, jak jejich barva postupně přechází od koňakové do světle jantarové, vůně až do citrusových plodů a v chuti posun od vlašského ořechu po jemnou skořicovou kyselinku.
Nezapomeňte k tomu něco zakousnout. Ruby párujte s čokoládkou nebo sušenými fíky a vína typu Tawny zase s něčím slanějším. Sýr Stilton je nejlepší volba, v krizi však postačí i běžný kámoš Eidam.
Znáte miniatury? V dárkových baleních dostanete třeba 6 druhů portských vín v lahvičkách 5 cl. Najednou ochutnáte celou škálu portských od bílého třeba po LBV.
2. Podnikněte na dálku výlet za portským
Že se nesmí cestovat? A smět dlouho nebude?
Já vím, proto jsem našel pár způsobů, jak si i tak připomenout atmosféru míst spojených s portským vínem.
Webkamera s pohledem na Ribeiru, most Ludvíka I. a přes řeku Douro na nábřeží ve Vila Nova de Gaia
Poslechněte si řeku Douro na zvukové mapě
Douro Mapa Sonoro je pohlazením pro vaše uši. Uslyšíte nejen tekoucí vodu, ale i hudbu, hlasy lidí na nádraží v Pinhao nebo umečené kozy na pastvě (ty hledejte v Pocinho). Skvělý nápad, co mi vykouzlil úsměv na tváři!
Webkamera na pláži v Matosinhos
Nejsem snowborďák, natož skejťák, ale ovládnout prkno na vodě mě velmi láká. V Matosinhos na pláži u Atlantiku je několik surfařských škol, které krotit vlny naučí každé dřevo. Tak snad příští rok.
Matosinhos e Leca da Palmeira: Matosinhos
Moje Výlety za portským
Z archivu O portském.cz tady můžu vytáhnout třeba hned ten první výlet v roce 2014 nebo taky loňskou Cestu kolem světa portského se skupinkou českých a moravských vinařů.
3. Odšpuntujte u televize láhev vína
Netflix začínal v Kalifornii jako zásilkový obchod s DVDéčkami a postupně se vypracoval až na bijce těžké váhy ve streamovacím vysílání.
K nám do Česka přišel loni a téměř záhy se ujal role zachránce rodinného krbu mnoha domácností.
Diváci-vinaři si na něm mohou pustit snímek Uncorked. V překladu “Nalejme si čistého vína“.
Tohle víno tady nalévá mladý muž, který nevyslyšel přání svého otce grilovat steaky v rodinném podniku a místo toho odchází za svým snem – stát se sommeliérem. Prvotřídním.
4. Poslouchejte podcasty
Teda já u nich vydržím hodiny. Suprová věc do auta, rádio už ani nepouštím. V současné době home office však můj vůz většinu času zahálí a tak podcasty poslouchám při práci doma.
Kdo má zájem se trošku nachytřit nebo rozvolnit své tempo za pracovním stolem, rád doporučím tyhle:
Jedno procento Miloše Čermáka – Miloš Čermák je publicista a bývalý šéfredaktor iHNed. Má velmi specifickou dikci v představování každého dílu a on to dobře ví. Občas čte své povídky Z fleku. Ty mají nápad, stejně jako jeho rozhovory.
Podnicast – autorem je Peter Chodelka, jeden z nejlepších affiláků a e-commerce podnikatelů. Zpovídá představitele slovenské byznysové scény a jde mu to čím dál líp.
Mladý podnikatel – Jirka Rostecký patří mezi špičku v natáčení rozhovorů a jeho hosté jsou inspirací pro mnoho nejen začínajících podnikatelů
Buchty – tyhle dámy si dám klidně už před obědem, protože mě nezasytí ničím zbytečně těžkým. Ve dvojici s Ivanou Veselkovou tu debatuje ex-členka sdružení Čoko Voko Zuzana Fuksová, což napovídá, vo co tady jde.
All Ears English – “Hi Lindsay, hi Michelle”, se obvykle afektovaně zdraví ve svém podcastu tyhle dvě Američanky, povoláním učitelky. Svým vysoce energickým stylem vám nahustí do sluchátek dvacet minut angličtiny dřív než dojedete šalinou z Pryglu na Českou pod hodiny.
Na čem poslouchat podcasty:
Podcast Addict – používám tuhle appku ze stereotypu, ale existuje spousta dalších, záleží na vkusu.
5. Připomeňte si zážitky na fotkách
Přiznejte se, kdo z vás si fotky nechá tisknout na papír? A dělá si alba nebo rovnou scrapbooky?
Jestli ano, je nejlepší čas na to je vytáhnout z krabice na světlo a stát se díky nim zase znovu mladšími.
6. Přispějte na dobrou věc
Vlastně by to měl být bod číslo jedna, portské počká.
Ať už je situace kolem viru jakkoliv nebezpečná a doba vykolejená, jedno se musí nechat. Jsme národ, co se v krizi jednoznačně dokáže semknout a navzájem si pomáhat. O českém vlastnoručním šití roušek a dodržování jejich nošení mluví celý svět. Užasle a v dobrém. Buďme na sebe hrdí.
Avšak naše doposud vřelá srdce ještě nesmí vychladnout.
Podívejme se kolem sebe, komu můžeme pomoci. My všichni, co jsme zdraví a stále máme co dát. A vím, že drtivá většina z vás tak činí, dokonce určitě ve větší míře než já.
Mně byla blízká podpora zdravotníků, proto jsem zvolil sbírku Donio CovMask. Dneska je vybráno přes 7 milionů korun a díky tomu ti chlapci šikovní vyrobili a předali skoro 11 a půl tisíce masek (údaj k 9. 4. 2020). Smekám!
Pomohli jste také někomu? Jak trávíte tyto dny? Napište mi dolů do komentářů, probereme to.
Věřme, přátelé, že se brzy budeme moci zase sejít při veselých příležitostech bez obav o naše zdraví. Portské tu bude dál, my taky a ty mraky stejně zase odletí!
Poděkování za titulní fotku patří/Credit cover image: AdjaFong – My home, my castle