6 zaručených způsobů, jak vydržet karanténu díky portskému vínu

Kategorie:

Můj celoživotní oblíbenec Josef Švejk by pravděpodobně řekl, že naši “drahou vlast vovinuly nějaké mraky“. Nicméně tehdy šli muži do války bojovat za císaře pána a více než sto let poté tu zápasíme se zákeřným čínským bacilem.

Ubezpečuji vás, přátelé – my tu vojnu vyhrajeme. A taky jedním dechem dodávám – téma koronaviru a útrapy s ním spojené rozhodně nezlehčuji, uvědomuji si jeho závažnost a zcela upřímně si vážím všech válečníků hrdinek/hrdinů, co virus nevirus stojí stále v první lajně s úkolem do posledního dechu pečovat o blaho těch, co už měsíc pomalu nevytáhli paty z domu.

Sám znám několik mých čtenářek a čtenářů, kteří jsou lékařkami, doktory, lékárnicemi, sestřičkami, prodavači, kadeřníky či kurýry.

Máte můj hluboký obdiv a nejradši bych vás všechny osobně obešel s pohárkem portského a přiťukli bychom si z očí do očí na dobu, kdy ten bacil bude pod kontrolou a omezení v podobě domácí nebo klidně chytré karantény minulostí.

Vidíte, to je nápad. Až se zase půjde scházet, udělám pro vás ochutnávku, jen tak, na uvítanou v lepších časech.

Ty jsou ale zatím dost vzdálené.

Proto jsem pro nás všechny vychytal 6 způsobů, jak přežít dobu koronavirovou s pomocí portského vína.

1. Udělejte si domácí minidegustaci portského

Ideální kratochvíle pro dlouhé večery s partnerem. Shrňte ze stolu všechny rozečtené noviny s negativními zprávami a udělejte místo pro láhve a skleničky s portským.

Začněte například s porovnáváním rozdílů mezi Ruby a Tawny, ti soutěživější si zavážou oči a schválně, zda poznáte, které je které i poslepu.

Vyšší školou nechť je vám ochutnávání datovaných Tawny 10, 20, 30 a 40letých. Zde jasně uvidíte, jak jejich barva postupně přechází od koňakové do světle jantarové, vůně až do citrusových plodů a v chuti posun od vlašského ořechu po jemnou skořicovou kyselinku.

Nezapomeňte k tomu něco zakousnout. Ruby párujte s čokoládkou nebo sušenými fíky a vína typu Tawny zase s něčím slanějším. Sýr Stilton je nejlepší volba, v krizi však postačí i běžný kámoš Eidam.

Znáte miniatury? V dárkových baleních dostanete třeba 6 druhů portských vín v lahvičkách 5 cl. Najednou ochutnáte celou škálu portských od bílého třeba po LBV.

2. Podnikněte na dálku výlet za portským

Že se nesmí cestovat? A smět dlouho nebude?

Já vím, proto jsem našel pár způsobů, jak si i tak připomenout atmosféru míst spojených s portským vínem.

Webkamera s pohledem na Ribeiru, most Ludvíka I. a přes řeku Douro na nábřeží ve Vila Nova de Gaia

Poslechněte si řeku Douro na zvukové mapě

Douro Mapa Sonoro je pohlazením pro vaše uši. Uslyšíte nejen tekoucí vodu, ale i hudbu, hlasy lidí na nádraží v Pinhao nebo umečené kozy na pastvě (ty hledejte v Pocinho). Skvělý nápad, co mi vykouzlil úsměv na tváři!

Webkamera na pláži v Matosinhos

Nejsem snowborďák, natož skejťák, ale ovládnout prkno na vodě mě velmi láká. V Matosinhos na pláži u Atlantiku je několik surfařských škol, které krotit vlny naučí každé dřevo. Tak snad příští rok.
Matosinhos e Leca da Palmeira: Matosinhos

Moje Výlety za portským

Z archivu O portském.cz tady můžu vytáhnout třeba hned ten první výlet v roce 2014 nebo taky loňskou Cestu kolem světa portského se skupinkou českých a moravských vinařů.

3. Odšpuntujte u televize láhev vína

Netflix začínal v Kalifornii jako zásilkový obchod s DVDéčkami a postupně se vypracoval až na bijce těžké váhy ve streamovacím vysílání.

K nám do Česka přišel loni a téměř záhy se ujal role zachránce rodinného krbu mnoha domácností.

Diváci-vinaři si na něm mohou pustit snímek Uncorked. V překladu “Nalejme si čistého vína“.

Tohle víno tady nalévá mladý muž, který nevyslyšel přání svého otce grilovat steaky v rodinném podniku a místo toho odchází za svým snem – stát se sommeliérem. Prvotřídním.

4. Poslouchejte podcasty

Teda já u nich vydržím hodiny. Suprová věc do auta, rádio už ani nepouštím. V současné době home office však můj vůz většinu času zahálí a tak podcasty poslouchám při práci doma.

Kdo má zájem se trošku nachytřit nebo rozvolnit své tempo za pracovním stolem, rád doporučím tyhle:

Jedno procento Miloše ČermákaMiloš Čermák je publicista a bývalý šéfredaktor iHNed. Má velmi specifickou dikci v představování každého dílu a on to dobře . Občas čte své povídky Z fleku. Ty mají nápad, stejně jako jeho rozhovory.

Podnicast – autorem je Peter Chodelka, jeden z nejlepších affiláků a e-commerce podnikatelů. Zpovídá představitele slovenské byznysové scény a jde mu to čím dál líp.

Mladý podnikatelJirka Rostecký patří mezi špičku v natáčení rozhovorů a jeho hosté jsou inspirací pro mnoho nejen začínajících podnikatelů

Buchty – tyhle dámy si dám klidně už před obědem, protože mě nezasytí ničím zbytečně těžkým. Ve dvojici s Ivanou Veselkovou tu debatuje ex-členka sdružení Čoko Voko Zuzana Fuksová, což napovídá, vo co tady jde.

All Ears English“Hi Lindsay, hi Michelle”, se obvykle afektovaně zdraví ve svém podcastu tyhle dvě Američanky, povoláním učitelky. Svým vysoce energickým stylem vám nahustí do sluchátek dvacet minut angličtiny dřív než dojedete šalinou z Pryglu na Českou pod hodiny.

Na čem poslouchat podcasty:

Podcast Addict – používám tuhle appku ze stereotypu, ale existuje spousta dalších, záleží na vkusu.

5. Připomeňte si zážitky na fotkách

Přiznejte se, kdo z vás si fotky nechá tisknout na papír? A dělá si alba nebo rovnou scrapbooky?
Jestli ano, je nejlepší čas na to je vytáhnout z krabice na světlo a stát se díky nim zase znovu mladšími.

Kniha návštěv ve vinařství Poças Junior byla plná pochvalných vzkazů z celého světa. Jeden jsme loni přidali i my.
Kniha návštěv ve vinařství Poças Junior byla plná pochvalných vzkazů z celého světa. Jeden jsme loni přidali i my.
Přemítám si v hlavě, jak příjemná byla procházka v prosinci 2019 po podvečerní Ribeiře kolem řeky Douro. Nyní je tam liduprázdno.
Přemítám si v hlavě, jak příjemná byla procházka v prosinci 2019 po podvečerní Ribeiře kolem řeky Douro. Nyní je tam liduprázdno.

6. Přispějte na dobrou věc

Vlastně by to měl být bod číslo jedna, portské počká.

Ať už je situace kolem viru jakkoliv nebezpečná a doba vykolejená, jedno se musí nechat. Jsme národ, co se v krizi jednoznačně dokáže semknout a navzájem si pomáhat. O českém vlastnoručním šití roušek a dodržování jejich nošení mluví celý svět. Užasle a v dobrém. Buďme na sebe hrdí.

Avšak naše doposud vřelá srdce ještě nesmí vychladnout.

Podívejme se kolem sebe, komu můžeme pomoci. My všichni, co jsme zdraví a stále máme co dát. A vím, že drtivá většina z vás tak činí, dokonce určitě ve větší míře než .

Mně byla blízká podpora zdravotníků, proto jsem zvolil sbírku Donio CovMask. Dneska je vybráno přes 7 milionů korun a díky tomu ti chlapci šikovní vyrobili a předali skoro 11 a půl tisíce masek (údaj k 9. 4. 2020). Smekám!

Pomohli jste také někomu? Jak trávíte tyto dny? Napište mi dolů do komentářů, probereme to.

Věřme, přátelé, že se brzy budeme moci zase sejít při veselých příležitostech bez obav o naše zdraví. Portské tu bude dál, my taky a ty mraky stejně zase odletí!

Poděkování za titulní fotku patří/Credit cover image: AdjaFong – My home, my castle

Napsat komentář