Mistři portského – Kopke

Kategorie:

Mezi značkami portských vín najdeme přirozeně mnoho portugalských a anglických příjmení – Taylor’s, Graham’s, Fonseca či Bulas. Nicméně významné role zde hrály po staletí i další národnosti, jako Němci či Holanďané.
Dnešní článek o mistrech portského vína bude právě o významném Němci, který položil základ k nejstaršímu vinařskému domu v Portu.

Historie

Jméno Kopke patří v historii portského vína k těm nejznámějším. Není divu, neboť je s ní s spojeno od jejích úplných začátků v 17. století. Jeho cesta začíná v roce 1636 v Hamburku. Vzdělaný Nicolau Kopkë přijel do Portugalska jako nový generální konzul Hanzovní ligy, obchodní konfederace měst především v severozápadní Evropě. Vysoký představitel této organizace se setkává s místními vinaři a vnímá zvyšující se zájem o portugalská vína mezi evropskými spotřebiteli. Využívá tedy příležitosti a zakládá jednu z prvních společností na obchod s portským vínem.

Zakladatel Christian Kopke (zdroj: Sogevinus)
Zakladatel Christian Kopke (zdroj: Sogevinus)

O dva roky později, tedy roku 1638, posílá první zásilku vín z Portugalska do severní Evropy. V té chvíli se začíná odvíjet příběh německého příjmení Kopke ve světě portského vína, které se bude moci navždy pyšnit sloganem The Oldest Port Wine House (nejstarší dům portského vína). Koupě první vinice v Douru v roce 1781 představuje přechod od společnosti na nákup vína k významnému producentovi.

Banner Nejvetsi vyber portskeho vina
S kódem OPORTSKEM5 máte k nákupu slevu 5 %

Portské víno se postupně stalo středem zájmu společnosti a brzy představuje její hlavní předmět podnikání. Nicolau Kopkë & Co. je příkladem pro inovace, výrobu a přepravu svých vín v rámci stejné společnosti. V roce 1828 Cristiano Nicolau Kopkë, pravnuk zakladatele společnosti Nicolau Kopkë a vnuk Cristiana Kopkeho, se během občanské války postavil na stranu nakonec vítězné liberální strany, tedy umírněné verze portugalské ústavy. Mohl tak zapojit celou rodinu do chodu své firmy. Tento koncept rodinné svornosti sdílejí všechny následující generace Kopke.

Kopke - sudy pipas o objemu 550 litrů
Kopke – sudy pipas o objemu 550 litrů (zdroj: Kopke1638.com)

V roce 1836 byl Cristiano Nicolau Kopkë vyznamenán titulem Barona z Vilar a o deset let později byl jeho synovec Joaquim Augusto Kopke jmenován Baronem z Massarelos. Dvě století po příchodu rodiny do Portugalska byla jejich snaha o rozvoj země odměněna.

Společnost změnila svůj název na C. N. Kopke v roce 1841 a zůstala jako taková dodnes. Nákup vinice Quinta de São Luiz v roce 1922, téměř tři století po vzniku společnosti Kopke, znamená další posílení této značky na trhu s portským vínem. V nadcházejících stoletích se Kopke bude snažit ctít své dědictví, které bylo budováno s vášní po celé generace.

Současnost značky Kopke

Nicméně velká vzdálenost mezi Německem a Portugalskem a dvě světové války prakticky znemožnily kontrolu nad společností a rodina Kopke se rozhodla ji prodat.

Nástup rodiny Barros

V roce 1953 po dlouhých jednáních ji koupila rodina Barros, jejíž hlavou byl tehdy zkušený obchodník Manuel Barros, a značka Kopke od té doby patří do jeho skupiny. Ve skutečnosti byl Manuel Barros od mládí spojen s exportem a komercializací portských vín. Poté, co se stal partnerem společnosti Barros, Almeida & Ca., koupil další firmy jako Hutcheson, Feuerheerd, Feist, tedy všechny letité vývozce portského vína.

Máte rádi portské víno? Chcete se o něm dozvědět víc? Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy se v něm vyznáte.

Manuel Barros a jeho synové Joao a Manuel řídili společnost až do poloviny sedmdesátých let. Snaží se ještě více posílit image vín Kopke a rozvíjet důležitou agrotechnickou jednotu v oblasti Douro. Jeho centrem je Quinta S. Luiz, kterou modernizují a osazují nové vinice, kde se pěstují nejlepší známé odrůdy.

Převzetí skupinou Sogevinus

V červnu 2006 proběhla akvizice společnosti C. N. Kopke skupinou Sogevinus a ta tak ještě rozšířila svoji přítomnost v odvětví portského vína. V současné době je Kopke nejstarší značkou vína Porto a zaujímá vedoucí postavení v produkci portských vín Colheita.

Vinice

Na světě jsou místa se zvláštní atmosférou. V C. N. Kopke takové jedno našli. Quinta de São Luiz se nachází na levém břehu řeky Douro, poblíž Pinhão, ve farnosti Tabuaço.
Jedná se o impozantní vinici, která je považována za jednu z nejtypičtějších z oblasti Douro.

Když rodina Kopke převzala Quinta de S. Luiz v roce 1922, Portugalsko procházelo obdobím velké ekonomické, sociální a politické nestability. Poté nastala léta prosperity a léta recese, a přesto se panství stále rozrůstalo. Místní lidé obdělávali půdu, vysazovali novou révu, stavěli zdi, opravovali cesty, rekonstruovali domy, kapli a vinařství a starali se o vinice a olivové háje, ovocné sady a zeleninové zahrady. Byla to tvrdá a nekonečná práce.

Quinta de S. Luiz zahrnuje několik dalších malých vinic – Quinta da Mesquita (připojena v roce 1972), Quinta da Lobata (1974), Quinta da Alegria (1982), Quinta da Galeira (1987) – každá se svahy s různou sluneční expozicí, která vytváří pestrou paletu vín, a s pozemky umístěnými v různých výškách: nejvyšší Quinta da Mesquita leží ve 446 m n. m., zatímco nejnižší jsou v Lobata a Galeira s nadmořskou výškou 77 m.

Moderní vinohradnictví

Quinta da Alegria je originální ukázkou moderních vinohradnických technologií: zde se vinice vysazují vertikálně po svahu, jehož úhel dosahuje na některých místech až 70 %. Této metodě říkáme Vinha ao alt. Výhodou tohoto způsobu vysazování révy je širší možnost použití vinohradnické mechanizace, což u horizontálních platforem socalcos a patamares je mnohdy nemožné. Panství se skládá ze 125 hektarů, z nichž 90 hektarů je osázeno vinnou révou. Na ostatní ploše najdeme sady olivovníků a mandlí.

Mezi hlavní pěstované odrůdy hroznů patří Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Cão. Existují také malé pozemky s odrůdami Tinta Barroca a Souzão. Vinice jsou klasifikovány jako A, nejlepší ve vymezené oblasti Douro.

Původní vinice Quinta de S. Luiz zahrnuje dva pozemky starých vinic s názvem D. Pedro a Fonte Santa, které zůstávají stejné od jeho počátku; je to oblast, kde jsou olivovníky vysazeny jako oplocení a staré zdi odhalují dědictví zachované v čase. Z této staré vinice se vyrábějí nejznámější vína Kopke, nejušlechtilejší výběr tohoto terroiru.

Udržitelné postupy

Součástí vinohradnických postupů je důraz na ochranu životního prostředí a ekologickou rovnováhu. Ve společnosti Kopke se zavazují chránit životní prostředí a ekologickou rovnováhu našich vinic a vinařské oblasti Douro. Tento přístup zahrnuje řadu technik a partnerství s institucemi, jako je Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro a ADVID (Sdružení pro rozvoj vinařství v údolí Douro).

Koridory ve vinicích podporují přirozený růst trav mezi řádky vinné révy a základnou svahu a jejich růst lze snadno regulovat strojním zařízením bez použití herbicidů. Tento zelený koberec ponechaný z původních trav pomáhá snižovat ztrátu vody a udržovat celistvost vinice, poskytuje útočiště hmyzu a obecně zvyšuje biologickou rozmanitost ve vinicích.

Portská vína

Značka Kopke je v branži portského vína uznávaným výrobcem druhu Colheita. Tedy ročníkového portského vína, zrajícího nejméně 7 let v sudu, nicméně většinou je to déle. Až poté se mohou lahvovat a prodávat. Vyznačují se koňakovou až jantarovou barvou, vůní koření a sušeného ovoce s chutí ořechů nebo marmelády s vyváženou kyselinkou.

Pro 5% slevu použijte v košíku kód OPORTSKEM5

Colheity

V nabídce stále najdeme ročníky jako Kopke Colheita 1937 nebo 1941, vyrobených klasicky z červených odrůd Tinta Roriz, Touriga Nacional a Touriga Franca. Nicméně nelze vynechat ani velmi ojedinělé láhve Kopke Colheita White Port 1935 a 1940, vytvořené z odrůd bílých.

Kopke Colheita ročník 1978 je považován za výjimečný. Nejen znalcem Robertem Parkerem, ale i mnou, neboť právě ten mám zapsaný v občance ;-)
Kopke Colheita ročník 1978 je považován za výjimečný. Nejen znalcem Robertem Parkerem, ale i mnou, neboť právě ten mám zapsaný v občance ;-)

Unikátní Kopke CNK

Raritou je portské víno Kopke CNK Very Old Tawny Port Special 380th Anniversary, vyrobené na počest výročí 380 let od založení společnosti v roce 1638. Písmena “CNK” v názvu představují iniciály zakladatele Cristiano Nicolau Kopke. 

Kopke CNK je vynikající kupáží portských vín z 20. a 30. let 20. století, stejně jako extrémně vzácné Colheita 1900, kterou si Kopke stále drží ve své široké nabídce starých portských zrajících ve dřevě. Jedná se o jedinečné portské víno, které vyniká svými komplexními příchutěmi, jež se v ústech otevírají vrstvu po vrstvě. 

V roce 2018 bylo těchto unikátů vytvořeno pouze 380 kusů a stále jsou k mání u větších zahraničních obchodníků za cenu kolem 1 400 EUR.

Tichá vína

Nutno zmínit, že značka Kopke není výjimečná jen v produkci portských vín, ale také těch tichých. V jejich katalogu najdeme bílá i červená. Vína z Doura jsou ve valné většině ročníkové kupáže zrající určený čas v sudech. Bílá vína mají jiskrné barvy a citrusové chutě, s grilovanými rybami či mořskými plody tvoří pohádkovou kombinaci. Červená vína jsou většinou granátových barev, chutěmi po třešních nebo černém rybízu. Hodí se k červenému masu a dezertům.

Navštivte Kopke

Máte toulavé boty a chuť se vydat po stopách Kopke tam, odkud tato značka pochází? Skvělé, tento výlet vás bude určitě bavit.

Kopke Wine House ve Vila Nova de Gaia

Ty nejstarší vinařské domy stojí ve Vila Nova de Gaia hned u řeky na Avenida de Diogo Leite. Proto tam najdete ten opravdu nejstarší – Kopke Wine House.

V přízemí otevřete dveře shopu, kde si můžete koupit láhev svého nejoblíbenějšího portského a další pochutiny a odejít poznávat další vinařství. Máte-li času nebo zájmu o Kopke více, v 1. patře se můžete posadit a vychutnat si vzorky vín s výhledem na řeku Douro.

V interiéru obchodu se vás ujme milá a zkušená obsluha
V interiéru obchodu se vás ujme milá a zkušená obsluha
V přízemí Kopke Port Wine House vás nadchne elegantní prostor, kde si můžete vína koupit
V přízemí Kopke Port Wine House vás nadchne elegantní prostor, kde si můžete vína koupit

Komentovanou prohlídku ovšem nečekejte, Kopke Wine House tuto službu nenabízí. Proto není třeba si ani bookovat místa předem.

Quinta de São Luiz

Otevřeno je tu od března do konce listopadu, mrkněte nejprve na stránku pro návštěvníky.
Quinta de S. Luiz se nachází na levém břehu řeky Douro, mezi městy Régua a Pinhão, v malé vesnici Tabuaço, která je považována za jednu z nejtypičtějších v regionu. Quinta de S. Luiz představuje samotnou duši Doura a s jedinečným kouzlem ukazuje to nejlepší, co tato vinařská oblast nabízí.

Návštěva obvykle začíná ve vinařství, kde můžete poznat správné enologické postupy specifické pro Douro a místo, kde zrají tichá vína. Po návštěvě vinice lze v tasting roomu ochutnat tichá i portská vína. Některá máte v ceně vstupného a pokud vám zachutnají, můžete si koupit další skleničku nebo rovnou celou láhev s sebou.

Vidíte se taky na této terase s pohárkem portského vína pozorujíc nádheru údolí Doura? (zdroj: Sogevinus)
Vidíte se taky na této terase s pohárkem portského vína pozorujíc nádheru údolí Doura? (zdroj: Sogevinus)

Jak se sem dostat

Z Porta pochopitelně nejpohodlněji autem, z čehož ovšem váš řidič radost při degustaci mít zřejmě nebude. Romantičtějším způsobem, jak se na Quinta de São Luiz dopravit je však vlak. Cesta do Peso da Régua zabere kolem 2 hodin, ale výhled z okna vagónu na řeku Douro je přímo nádherný.

Jen v Régui musíte vystoupit a vzít si taxíka, železniční trať totiž vede jako naschvál po protějším břehu než leží Quinta de S. Luiz. Taxi do Tabuaça vyjde kolem 25 EUR, ale třeba usmlouváte cenu nižší.

Jak vidíte, v Kopke mají milovníkům portského vína co nabídnout. Od velmi dlouhé historie přes kvalitní vína a konče turistickými zážitky. Napište mi do komentářů, zda už jste vína od Kopke ochutnali nebo jste dokonce byli na výletě v Portu a Douru. Už se moc těším! Váš Václav.

Napsat komentář