Mistři portského – Burmester – Vína z Douro Superior

Kategorie:

V prvním díle našeho povídání o vinařském domě Burmester jsme měli možnost seznámit se s jeho bohatou historií. Dnes si uděláme přehled v jejich vínech, zjistíme, kde vznikají a nakonec je půjdeme ochutnat přímo do sklepů ve Vila Nova de Gaia.

Vinice

Jak jsme si již minule řekli, značka Burmester je součástí skupiny Sogevinus SGPS, S. A. (ta vlastní také vinařství Kopke, Cálem, Barros a Gilberts), která obhospodařuje mnoho vinic v údolí řeky Douro.

Hrozny pro portská vína od Burmester pocházejí především z vinic Quinta do Arnozelo. Ta se nachází na levém břehu řeky mezi malými městy São João da Pesqueira a Vila Nova de Foz Côa. Tato prestižní vinařská oblast je pojmenována jako Douro Superior. Díky své příznivé geografické poloze má ideální mikroklima, přispívající k výrazné kvalitě hroznů. Rozlohu 200 ha pokrývají z poloviny vinice, zbytek jsou olivové a pomerančovníkové sady.

Quinta do Arnozelo from Sogevinus on Vimeo.

První známý písemný odkaz na Quinta do Arnozelo se datuje do roku 1527, kdy zde byla postavena kaple. Z odrůd jsou zastoupeny Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz a Tinto Cão. K dispozici jsou také malé výsadby Tinta Barroca a Tinta Amarela. Díky svému nádhernému umístění a kvalitě půdy patří tato vinice mezi vůbec nejlepší v celém vinařském regionu Douro.

Budovy Quinta do Arnozelo lze zahlédnout i z oken vlaku
Budovy Quinta do Arnozelo lze zahlédnout i z oken vlaku

Vína

Burmester sází na tradiční druhy portských vín jako Ruby, Tawny či Vintage, ovšem i mezi nimi najdeme originální speciály.

Jedním z nich je Tordiz – 40leté Tawny pojmenované podle řek Torto a Mendiz. Jedná se o pečlivě vybranou kupáž vín, následně zrajících v malých sudech vyrobených od roku 1864. Víno tak dostává specifickou chuť starého dřeva a zlatavou barvu.

V oddílu reserv tu najdeme tituly Jockey Club Reserva Port a Sotto Voce Reserva Port. Tato vína jsou vyráběna jako připomínka kladných vlastností mužů a žen spojených s rodem a vinařstvím Burmester. Jockey Club (7leté Tawny) vzdává hold mužské vášni pro sport a přírodu, naopak Sotto Voce (3leté Ruby) ctí zaujetí žen pro hudbu a umění. Zajímavý nápad.

Tordiz, Jockey Club a Sotto Voce
Tordiz, Jockey Club a Sotto Voce

Prohlídka sklepů

Pokud budete v Portu, vydejte se na levý břeh řeky Douro do Vila Nova de Gaia ochutnat vína Burmester do jeho sklepů. Najdete je přímo pod pilířem mostu Ludvíka I. (mrkněte do mapy). Milý průvodce vám zde přiblíží historii a výrobu vína, projdete kolem sudů a nakonec ochutnáte 3 vzorky vín – Fine White, Fine Ruby, Special Reserve Tawny Jockey Club. Celá prohlídka vás vyjde na 7 EUR a trvá zhruba 25 minut. U vína však můžete posedět samozřejmě déle a zakoupit si jej s sebou i v láhvi.

Prohlídka sklepů končí v lounge baru, kde si u vína v klidu posedíte
Prohlídka sklepů končí v lounge baru, kde si u vína v klidu posedíte

Portská vína značky Burmester lze pořídit také u nás doma v Česku. Kupříkladu v oblíbeném a spolehlivém e-shopu Portské.cz. Tak si při čekání na letošní jaro můžete udělat radost dobrým portským vínem. S Burmesterem vám to příjemně uteče.

Foto: cavesvinhodoporto.com, sogevinus.pt.

Napsat komentář