Mistři portského – Burmester a jeho historie

Kategorie:

O loňských Vánocích jsem měl možnost ochutnat portské víno značky Burmester, a proto dokud jej mám v docela čerstvé paměti, rád vám o tomto jménu napíšu v dnešním článku.

Henry a John

Příběh tohoto vinařského domu začíná roku 1730, kdy dva londýnští džentlmeni Henry Burmester a John Nash zakládají společnost Burmester & Nash, jež dodává na tehdejší trh obilí a výrobky z něj. Aby v roce 1750 na britské ostrovy začali snadněji dovážet i portská vína, přestěhovali se rovnou do Vila Nova de Gaia.

Na konci 18. století se vedení společnosti ujímají synové Henryho Burmestera mladšího – Fredrick a Edward – a nová firma nese název H. Burmester & Sons. Po smrti svého otce v roce 1822 se Fredrick stává váženým členem britské komunity v Portugalsku a zastává funkci pokladníka ve Factory House v Portu. Zároveň však zakládá v Londýně The Westminster Bank. Obchodní a finanční aktivity rodiny Burmesterových byly dokonce natolik známé, že jejich příjmením se honosí i atraktivní lokalita ve Wimbledonu – Burmester Road.

Z archivu Burmester (zdroj: burmester.pt)
Z archivu Burmester (zdroj: burmester.pt)

Odchod z Porta

Vzhledem k invazi napoleonových vojsk do Portugalska byl Fredrick nucen tuto zemi narychlo opustit, aniž by zde zanechal své přímé potomky. Později, v roce 1834, Johann Wilhelm Burmester, vzdálený příbuzný z Hamburku, byl požádán o znovuobnovení obchodu s portským vínem. Společnost roku 1880 změnila svůj název na J.W. Burmester & Cº.

Z archivu Burmester (zdroj: burmester.pt)
Z archivu Burmester (zdroj: burmester.pt)

Jako dobrý otec vychoval svých šest synů, kteří všichni pokračovali v obchodních zájmech rodiny. Dařilo se portskému vínu, pojišťovnictví, výrobě lahví, dopravě i obchodu s textilem.

Jeden z nich, Gustav Adolf, na konci 19. století přivádí svou vizí rodinný obchod s portským vínem na výsluní. Definoval na tu dobu moderní marketingovou strategii, v roce 1900 zaregistroval značku JW Burmester, která již byla zobrazována na nových etiketách. V té době tato vína dosahují i ocenění na národních a mezinárodních soutěžích – v Lisabonu a Berlíně roku 1888, následující rok v Paříži, v roce 1893 v zámořském Chicagu.

Věděli jste, že:

Příjmení Burmester pochází z německého slova “Burgmeester”, což znamená “starosta” – jako rodina pochází z malého města Mölln, ležícího na severu Německa.

 

21. století a současnost

První světová válka měla neblahý dopad na obchod s portským vínem. Jakoby se čekalo na novou generaci, která toto podnikání dostane zpátky do lepších časů.

Po válce se firmy ujímá João Guilherme Burmester, jeho zeť Hans Steinmetz se synovcem Karlem Gilbertem. Obnovili tuto společnost a také se podíleli na vytváření nových organizací pro podporu a regulaci výroby, prodeje a vývozu portského vína.

Od roku 1952 dále převzala společnost generace po Gilbertovi. Helmut a Arnold podnikání rozvíjeli a v roce 1962 založili další firmu Gilberts e Cº. Značky Burmester a Gilberts sdílejí své know-how, aby tak zajistily co nejvyšší kvalitu vína a mezinárodní uznání.

Na konci tisíciletí získává akvizicí značku Burmester společnost Amorim Group, načež ji následně začlenila do skupiny Sogevinus SGPS, S. A. Group. Reaguje tak na konkurenční boj mezi velkými značkami. Díky tomuto kroku značka Burmester přežila až do dnešních dní a my můžeme stále vychutnávat jejich portská vína. Jaká, to si řekneme v příštím díle.

Napsat komentář