Výborně! Nejnovější Single Quinta Vintage portská vína deklarována. Jaký bude ročník 2019 od značek Taylor’s, Fonseca a Croft?

Kategorie:

Za více než 3 staletí, co je portské portským, se v něm díky píli a kreativitě vinařů zformovalo mnoho druhů. Od základních Ruby a Tawny, přes elegantnější Reservy nebo ročníkové Colheity. Nezpochybnitelnou královnou mezi portskými víny je ovšem druh portského s názvem Vintage.

Banner Nejvetsi vyber portskeho vina
S kódem OPORTSKEM5 máte k nákupu slevu 5 %

Ptáte se proč?

Portské Vintage výrobci deklarují jen v těch letech, kdy vinná réva měla nejlepší podmínky pro zrání a ty se pak promítly do potenciálu vín k dlouhému stárnutí v láhvi nebo ve dřevě. Což se každý rok neděje.

Rok 2019 byl jedním z těch, kdy byly podmínky pro kvalitní vína velmi příznivé. Nicméně ne naprosto dokonalé, aby bylo možné deklarovat klasické Vintage, tedy víno z hroznů více vinic, které je považováno za naprostou špičku v portském víně.

Většina velkých výrobců tedy deklarovala (rozuměj “veřejně vyhlásila”) v ročníku 2019 tzv. Single Quinta Vintage, tedy Vintage portské z hroznů jedné vinice. V tom musí být také zajedno s organizací IVDP, kde odborníci posoudí a schválí tato vína jako kvalitativně schopná nést označení “Vintage”.

Nutné je také dodat, že před deklarováním Vintage musí víno zrát v sudech nejméně 18 měsíců, tedy 2 zimy, před předpokládaným termínem lahvování.

Vintage portské 2019 od Fladgate Partnership

Skupina Fladgate Partnership je jedním z největších hráčů na poli portského vína. Kromě výroby portských vín je úspěšná v aktivitách v gastro, hotelnickém a zážitkovém byznysu.

Jejich historie sahá až k samotným kořenům obchodu s portským, do roku 1692, kdy se stali majiteli značky Taylor’s s vinicemi Quinta da Vargellas a Quinta da Terra Feita. Následovaly akvizice značek Croft, Fonseca a Krohn.

Pojďme si dnes přiblížit, na jaká Vintage portská se můžeme z ročníku 2019 těšit.

2 plná Single Quinta Vintage od Taylor’s

Těšme se za 10 let (zdroj fotky: Taylor.pt)

Taylor’s má s ohledem na počet, rozlohu a lokality svých vinic opravdu z čeho tvořit.

A v ročníku 2019 připravil Vintage z obou svých vlajkových lodí – Quinta de Vargellas a Quinta de Terra Feita.

V komentáři k deklaraci výkonný ředitel společnosti The Fladgate Partnership Adrian Bridge, do níž značka Taylor’s patří, uvádí: 

“Sklizeň roku 2019 přinesla vynikající hrozny s potenciálem pro vína s dlouhou životností v lahvích. Portské Quinta de Vargellas 2019 ukazuje svoji eleganci a vyrovnanost, která je charakterově spojená s touto vinicí, zatímco Vintage portské z Quinta de Terra Feita vyjadřuje zemitost a plnost, což opět vystihuje vína z této historické lokality.”

Máte rádi portské víno? Chcete se o něm dozvědět víc? Stáhněte si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy se v něm vyznáte.

A dodává: “Taylor’s vždy nabízel Single Quinta Vintage jako vyspělá portská vína, proto s dodáním ročníku 2019 na trh nyní počítáme v letech 2029 až 2030. V současné době našim zákazníkům doporučujeme Vintage portské Quinta de Vargellas ročníku 2013.”

Technický ředitel a hlavní winemaker David Guimaraens poznamenává: “Chladné srpnové počasí a vítaný déšť 25. a 26. srpna byl klíčem k zachování přírodních kyselin v hroznech, což je jedním z charakteristických znaků portských vín ročníku 2019.” 

Vintage z Quinta de Vargellas tak má atraktivní a výraznou kyselinku, což přesně vyjadřuje zdejší terroir.

Vinobraní na Quinta de Terra Feita začalo 22. září za horkého počasí s mimořádně zdravými hrozny, což bylo rozhodujícím faktorem pro kvalitu vín. Výnosy byly relativně nízké, což však vyvážila hloubka a struktura finálních Vintage portských vín.”

V současné době jsou Quinta de Vargellas 2013 a Quinta de Terra Feita 2005 široce dostupné u obchodníků s vínem.

Vargellas Vintage 2019

Zdroj obrázku: Taylors.pt

Počet vyrobených lahví: 30 000 ks

Charakteristika a popis

Barva tohoto vína je tmavě fialová černá s úzkým červeným okrajem a purpurovými odlesky. Hlavními znaky jsou zde elegance a jemnost. Vůně je specifická a přesná, s velmi čistým a jasným podtónem ovoce, s převládajícími tóny malin a třešní a atraktivní svěží vinnou révou.

Toto ovocité jádro jemně obklopují tóny kapradí společně s vůněmi lučních bylin a květin. Chuť je kompaktní, pikantní, s drsnými lineárními taniny podpořenými silnou kyselinkou. Sametová ovocitá chuť, která je pod ročníkem 2019 výrazně podepsána, se znovu objevuje na patře a sahá až do dlouhého závěru. Jako vždy u Vargellas vyniká výrazná kvalita hroznů, která přináší do portského očekávanou svůdnou složitost. 

Vinařský rok 2019 a vinobraní na Quinta de Vargellas

Po teplém a suchém klidovém zimním období začal na vinici nový vegetační cyklus – rašení pupenů vinné révy – poměrně brzy a to 9. března, asi týden před obvyklým termínem.

Celkově bylo předchozí vegetační období sušší a chladnější, než je dlouhodobý průměr, přestože dubnové srážky byly poměrně silné s 98 mm deště na metr čtvereční.

Hrozny se začaly zabarvovat (odborně “véraison“) v obvyklém čase, tedy polovině července. Přestože období zrání začalo vysokými teplotami, počasí v kritickém srpnovém měsíci bylo chladnější než je průměr, pouze s občasnými srážkami. Ty hlavní naštěstí přišly 25. a 26. srpna a vyrovnaly tak deficit vody pro dostatečné vyzrání hroznů.

Relativně chladné povětrnostní podmínky bez výrazných vysokých teplot se promítly do elegance a vysoké kyselinky, kterou ve vínech ročníku 2019 najdeme.

Sklizeň modrých hroznů ve východních oblastech vinařské oblasti Douro, kde leží Quinta de Vargellas, začala za horkého počasí 4. září, na Quinta de Terra Feita u Pinhão 14 září.

Pro 5% slevu použijte v košíku kód OPORTSKEM5

Réva byla naprosto zdravá a ve výborném stavu, i když její výnosy byly téměř o desetinu nižší než desetiletý průměr. Vína byla atraktivně aromatická, s vysokou přirozenou kyselinkou a vyšší barvou.

Quinta de Terra Feita Vintage 2019

Zdroj obrázku: Taylors.pt

Počet vyrobených lahví: 9 000 ks

Charakteristika a popis

Oplývá hlubokou rubínově černou barvou s živým fialově červeným okrajem. V nose se otevírá kompozice vůní lesního ovoce a podtónů švestek.

K tomu se brzy přidají diskrétní kořenité vůně tabákových listů, divoké máty, pryskyřice, později následuje závan teplé tmavé čokolády, lékořice a koření. Textura je sametově hebká a pružná, ale dobře podporovaná krásně vnořenými taniny.

Chuť v ústech připomíná proud šťavnatého černého bobulovitého ovoce a směřuje do dlouhého cíle. Toto víno vykazuje hedonistický, smyslný charakter Quinta de Terra Feita vyjádřený jemnou svěžestí ročníku 2019.

Fonseca přináší Guimaraens

Za fotku díky Fonseca.pt

House of Fonseca vydává Vintage portské ročníku 2019 tradičně pod značkou Guimaraens. Vyrobeno bylo 4 000 lahví.

Generální ředitel Adrian Bridge k tomu říká: “Jsem rád, že rok 2019 přinesl Vintage portské tak vynikající kvality. Toto víno vykazuje tělnatost a komplexní strukturu s působivou hloubkou.” K tomu dodává: „Rozhodli jsme se nechat vína v našem zázemí vyzrát a na trh jej uvedeme v příštích 8 – 10 letech. Zákazníci si v současné době mohou zakoupit Fonseca Guimaraens Vintage 2018, které je stále široce dostupné.“

Hlavní winemaker Fonseca, David Guimaraens, poznamenal: „Teplá a suchá zima a chladné jarní podmínky způsobily nízké výnosy, nicméně také dostatek aromatické intenzity, čemuž chladné období dozrávání dodalo svěží kyselinku a ovocitost.

Do ročníku 2019 se promítla plnost, kterou očekáváme od Guimaraens Vintage portských vín v kombinaci s atraktivní svěžestí a jemností, což je typické pro tento rok.”

Réva byla naprosto zdravá a ve výborném stavu, i když výnosy byly téměř o desetinu nižší než desetiletý průměr. Vznikla tak atraktivně aromatická vína, s výraznou kyselinkou a vysokou barvou.

Vinobraní na Quinta do Panascal v údolí Távora začalo 18. září a v Quinta do Cruzeiro o dva dny později. Sběr byl na zastaven během krátkého deště večer 21. září, kdy srážky činily 8 mm/m2, nicméně tato epizoda nijak nesnížila kvalitu výsledných vín. Dokonalé povětrnostní podmínky se brzy vrátily a sklizeň pokračovala také na Quinta do Santo António až do začátku října.

Charakteristika a popis

Portské víno Vintage Guimaraens ročnku 2019 je v těle téměř černé s úzkou linkou granátové barvy na okraji. Jak lze očekávat od Vintage portských vín Guimaraens, ve vůni je postaveno na koncentrovaných tónech ostružin, černého rybízu a třešní.

Je komplexní a intenzivní. Jak se v nose otevírá, pokračuje v rozvíjení příjemně složitých vůní, včetně slaných bylinných podtónů, náznaky cedru a doutníků a také závanů pražené kávy.

Chuť je nádherně vyvážená, plná, vitální, se svěží kyselinkou, která prochází středem patra až do dlouhého závěru. Tvrdší třísloviny dodávají vínu strukturu a objem.

Croft – komplexní zážitek

Portské víno Quinta da Roeda Vintage 2019
Za fotku díky FB Croft Port

Quinta da Roêda Vintage 2019

Počet vyrobených lahví 2 950 ks.

Skupina Fladgate Partnership akvírovala značku Croft a s ní panství Quinta da Roêda v roce 2001.

Generální ředitel společnosti Croft, Adrian Bridge, k deklaraci uvedl: „Jsme potěšeni kvalitou ročníku Quinta da Roêda Vintage Port z roku 2019. Naše investice do vinice Quinta da Roêda se nadále ukazuje jako správná, neboť je základem trvale prvotřídní vín.“

Dále poznamenal: “Rok 2019 přinesl vína typická pro Quinta da Roêda – s velkou hloubkou a komplexností, což je předpoklad pro dobré vyzrávání. Quinta da Roêda Vintage Port bude uložen v našem zázemí a do prodeje jej uvolníme v příštích 8 – 10 letech. Pro naše zákazníky máme stále dostupné Quinta da Roêda Vintage Port 2018.“

Hlavní winemaker vinařství Croft, David Guimaraens, říká: “Roêda je vynikající Quinta, která zahrnuje letité vinice s dlouhou historií. Právě ty přispívají k úžasnému bohatství Roêda Vintage portských vín, které vynikají svou aromatickou komplexitou.” 

Charakteristika a popis

Portské víno Quinta da Roêda Vintage ročníku 2019 se vyznačuje tmavě načervenalým, až téměř černým jádrem se širokým rubínovým okrajem. V nose je zřetelné zralé, šťavnaté ovoce v třešňově-jahodové souhře kombinované s džemem z ostružin a černého rybízu.

Typický pro Quinta da Roêda je pryskyřičný výraz ve vůni, s tóny eukalyptu a máty, přičemž zavoní také náznakem sušeného okvětního lístku růže a cedrovým dřevem.

Důraz však zůstává na těle, disponujícím bohatstvím ovocitých chutí, které se znovu a znovu vynořují na patře a přenesou se do dlouhého závěru.

Ačkoliv je chuť kulatá, třísloviny sametové a diskrétní, svěží kyselinka dodává vínu pevnost a vitalitu.

Vintage portské ročníku 2019 z tradiční Quinta da Roêda je podmanivé, svůdné víno se spoustou hloubky a komplexnosti.

A co na to další značky?

Podmínky roku 2019 byly natolik příznivé, že i ostatní výrobci si dali na Single Quinta Vintage záležet.

Příště se tedy podíváme na zoubek Vintage portským vínům z roku 2019 od Symington Family (tedy značek Graham’s, Dow’s, Warre’s) a vyzkoušíme i ta od Sogevinus (vlastnící brandy Kopke, Burmester, Cálem, Barros, Velhotes a Quinta da Boavista).

Dočetli jste článek až sem? V tom případě jste velcí milovníci portského vína a gratuluji vám! A pokud se vám líbil, sdílejte jej na Facebooku, kupte si portské ve spolehlivém obchodě Portské.cz nebo mi napište sem do komentářů vaše zkušenosti s portským vínem. Díky moc!

Napsat komentář