Mistři portského – Taylor’s – Dobře vyzrálá značka

Kategorie:

Milí přátelé, v minulém díle jste si přečetli o historii vinařského domu Taylor Fladgate & Yeatman. V tomto článku zjistíme, jak je na tom dnes a co může nadšenci do portského nabídnout.

Ikonou ve stylu vintage

Taylor’s je specialistou na vintage portská vína

Taylor’s je bezesporu velikánem v produkci mnohaletých vín. Za svoji dlouhou historii se této firmě podařilo stát se pojmem ve vintage stylu a nashromáždit ve svých sklepích velkou zásobu tohoto bohatství. Vína, známá svojí elegancí a vyrovnaností, jsou vyráběna kupáží hroznů z vlastních vinic Vargellas , Terra Feita a Junco. Tyto tři quintas, z nichž každá leží v jiné lokalitě, jsou základem úspěchů společnosti a zdrojem jejich jedinečných a nenapodobitelných vín.

Víte, že Quinta de Vargelas je jediná vinice s vlastní železniční zastávkou?

Navštívit tuto vinici je poměrně jednoduché. Pokud pojedete vlakem, prostě vystupte ve stejnojmenné stanici – Vargelas. Ocitnete se jen pár kroků od hlavní budovy vinařství.

Průkopníci Late Bottled Vintage

Může za to současný prezident společnosti Alistair Robertson, který vzhledem k nárůstu popularity portského vína v Anglii a na nových trzích v Asii a Kanadě, vytvořil v roce 1970 moderní jednoročníkové portské, jež však je možné podávat bez složité dekantace. Tento styl vína nechává zrát v sudu mezi čtyřmi a šesti lety (oproti 18 měsíců u klasického vintage), aby pak bylo stáčeno do lahví. Odtud označení Pozdně Lahvované Vintage. Dnes již nabízí LBV mnoho dalších výrobců portského, nicméně prapůvod tohoto stylu hledejme právě u Taylor’s.

LBV – úspěšný nápad od Taylor’s

Co ochutnat

Jak jsem již zmínil, Taylor’s se věnuje především ročníkovým typům vín. V jeho nabídce najdeme jak vína vintage – portské zrající v láhvi, tak i vína vyzrávající v sudu – LBV, ročníková tawny, single harvest (vína z jedné sklizně) a také vína bílá, jako je Chip Dry a Fine White. Kompletní přehled prozkoumejte na Taylořím webu. Některá z nich lze koupit i na českém trhu.

Kam za Taylor’s

Pokud budete v Portu, zajděte si do Vila Nova de Gaia a absolvujte prohlídku zdejších sklepů. Exkurze trvá kolem 40 minut, v nichž se dozvíte vše o fascinující historii tohoto vinařského domu, projdete se kolem obrovských dřevěných sudů plných zrajícího portského a na jejím závěru ochutnáte vzoreček bílého Extra Dry, LBV a 10-tiletého Tawny. Cena za osobu je příjemných 5 EUR.

Nádherný interiér zázemí ve Vila Nova de Gaia

Na hladového jsou zde také patřičně připraveni, v Barão Fladgate Restaurant pochopíte, co je dobrá místní kuchyně. A při jídle koukáte z terasy na Porto “možná nejlepším výhledem”. Tedy alespoň dle sloganu této restaurace.

No nebylo by vám tu příjemně?

Movitější cestovatel jistě rád složí hlavu v překrásném Yeatman hotelu. Nemusí zde však pouze nocovat, ale také prožít lázeňskou vinnou terapii nebo mnohé zážitkové programy. Zkrátka nebetyčné porochňáníčko!

Kdo nechá nákupy portského na poslední chvíli, nemusí se obávat, že doma nebude mít co dobrého pít. I Taylor’s má na letišti v Portu svůj regálek, můžete si tedy kvalitní lahvinku pořídit i zde.

Výborně! O Taylorovi si můžete koupit i knihu.

Taylor Fladgate & Yeatman je všudypřítomnou součástí famózního světa portského vína. Jeho lidé zásadně ovlivnili celé toto vinařské odvětví a určovali směr vývoje. Proto jsem v seriálu Mistři portského zvolil tuto firmu jako první. Je mi totiž hodně sympatická!

Zdroje: moudrosti jsem nasál z taylor.pt. Fotky taktéž.

Napsat komentář