Předvánoční čas nás každoročně vybízí k návštěvě stánků se svařákem a punčem. Pamatujete ještě? Zmrzlé nohy, zmrzlé ruce, ale srdce vřelá a pohoda skvělá!
Bohužel bacilová doba nasávání vánoční atmosféry na náměstích a trzích nepřeje, a už vůbec ne pak našich oblíbených zahřívacích nápojů.
Letos na to tedy musíme jinak, zachrání nás jen lehká domácí improvizace.
Svařák z obyčejného vína nebo punč z rumu známe, ale zkuste si tento rok připravit horký nápoj z portského vína.
Důležitý je postup přípravy a teplota při servírování. Při vyšší teplotě spíše vynikne hodně silná chuť alkoholu, což úplně nechceme, proto se většinou horké nápoje z portského vína dochucují kořením, medem, cukrem, nebo ovocem a s tím varem jsme při přípravě také opatrní. Někdy také mírně ředíme vlažnější vodou, aby vznikl opravdu lahodný mok a alkohol vše nepřebil.
Můžete ovšem namítnout, že je to škoda lít drahé portské do kastrolu a něco z něj vařit, nicméně jednou za čas na sebe hodní můžeme být a dopřát si nápoj i z dobrého portského vína, přičemž láhev kvalitního Ruby pořídíte běžně za cenu kolem 300 Kč, což snad kapsa milovníka dobrých věcí zvládne.
Navíc, určitě si zasloužíte v tomto zimním čase vypnout a odměnit se, zvláště při současném nedostatku pozitivních zpráv.
Mých 5 receptů na skvělé horké nápoje s portským vínem tím pádem potěší nejen vás, ale také vaše blízké až k vám přijdou na návštěvu. Tady jsou:
Horké portské s medem a pomerančem
Jedná se o tradiční irský nápoj, který je podobný našemu klasickému svařáku. Skvělá a jedinečná chuť portského vína z něj však vykouzlí nevšední pití.
Zahřeje vás za chladných zimních večerů po návratu z procházky nebo po vyčerpávajícím předvánočním shánění dárků.
Suroviny
- Portské víno typu Ruby (vyzkoušejte například Dacosta Ruby)
- Citron na plátky
- Plátky pomeranče
- Med
- Hřebíček
Postup
Do hrnce nalijeme víno a trochu vody. Ne moc, nicméně portské je silné víno, takže troška vody je žádoucí. Kdo má rád silnější drink, přidá vody méně. Vhodíme do hrnce i pár hřebíčků a plátky ovoce. Necháme chvíli provařit, aby se chutě spojily.
Poté podáváme ve vyšších sklenicích z pevnějšího skla. Do nich dáme lžičku medu a zalijeme horkým portským s kořením, aby se med rozpustil. Kdo rád sladší, přidá si med podle potřeby.
Celé to nádherně voní, že?
Portské víno Burmester Ruby
Portské jako základ horkého nápoje
Portské víno Burmester Ruby se pro přípravu horkého nápoje báječně hodí. Díky jeho temně rudé barvě a chuti lesních plodů vytvoříte skvělý hot drink.
» Koupit v e-shopu portské.czHorká čokoláda s portským vínem
Tento bohatý a hutný horký nápoj doplněný portským vínem je ideální pro domácí zakončení pošmourného dne.
Kdo by totiž nemiloval čokoládu. A když ji spojíte s alkoholem? Je to sen nebo jen nebe sestoupilo na zem do vašeho hrnku? Sedíte zrovna u hořícího krbu s praskajícím dřevem? Promiňte, závidím vám!
No, konec s rozplýváním a jdeme si tuhle dobrotu připravit.
Co potřebujeme:
- 100 g jemně nasekané tmavé čokolády
- 1/2 šálku portského vína (báječně chutná s Burmester Ruby)
- 2 lžíce kakaa
- 3 hrnky mléka
- Pár kapek vanilkového extraktu
- 2 lžíce cukru
- Špetku soli
Postup:
Na středním ohni rozehřejeme v hrnci mléko a postupně do něj zamícháme nasekanou čokoládu, kakao, vanilkový extrakt, cukr a sůl, dokud se čokoláda nerozpustí a vše se nespojí. Čokoládu vyberte opravdu kvalitní, ať má váš nápoj pořádné grády. Nevybírejte mléčnou, ale hořkou čokoládu, která má více jak 70 %.
A nakonec to nejlepší! Přidejte portské víno a promíchejte. Pokud si chcete horkou portskou čokoládu ještě nějak vyšperkovat, posypte ji perníkovým kořením.
Ale bude to mít nejspíš jeden malý háček. Je možné, že u jednoho hrnku nezůstanete. Jen pozor na děti, tato čokoláda je pouze pro dospělé.
Negus drink
Jana Eyrová po dlouhé cestě v chladné noci poprvé dorazí do Thornfieldu. Paní Farifaxová, spokojeně sedící u sálajícího krbu, ji vítá jako vzácného hosta – se sendviči a hrnky horkého Negusu.
Tak praví ve svém světoznámém románu spisovatelka Charlotte Brontëová, což znamená, že máme velkou čest ochutnat nápoj s letitou historií a mnoha souvislostmi.
Svůj název “negus” odvozuje od příjmení plukovníka Francise Neguse, bývalého sekretáře vévody z Norfolku, který jej údajně vynalezl.
No, “vynalezl” je dost silné slovo, za jeho vznikem stojí spíše pragmatismus, ale posuďte sami:
Při jedné rozvleklé politické diskusi se plukovníku Negusovi zdálo, že vína v lahvích na stole ubývá jaksi rychleji než překážek k řešení problému, proto navrhnul jeho naředění horkou vodou a cukrem. Pozornost byla tímto odvedena od sporného bodu v rozpravě a přesunula se k výměně názorů o výhodách kombinace vína a vody.
Skončila po hodinách pouze tím, že výsledná kompozice byla od té doby přezdívána “Negus”. Jestli též došlo ke shodě politické už jsem však bohužel nezjistil.
V každém případě jej musel bývalý sekretář vévody z Norfolku vymyslet před rokem 1732, protože právě tehdy v požehnaném věku z tohoto světa odešel.
Negus může být také vyroben ze Sherry nebo z jiného sladkého vína, ale obvykle se používá víno portské.
Tento drink vám zaručeně provoní celý byt nebo dům. Ucítíte vůni muškátového oříšku a skořice. A to je přesně ta kombinace, která vám navodí tu správnou vánoční atmosféru. Vzpomeňte při ní třeba na plukovníka Neguse a starobylou Anglii.
Potřebujeme:
- 3 díly portského vína (hodí se například Quinta do Noval Fine Ruby)
- 1 díl citrónové šťávy
- 1/2 dílu sirupu (můžete použít třeba sirup z agáve případně med)
- Horká voda na dolití
- Mletý muškátový oříšek, celá skořice
Postup:
Tento nápoj servírujeme ve vyšší sklenici. Do ní dáme 3 díly portského, 1 díl citrónové šťávy, sirup a pod okraj sklenice dolijeme horkou vodou. Na závěr dozdobíme celou skořicí a posypeme mletým muškátem a podáváme. Dobrou chuť!
Tip:
Muškátový oříšek přidávejte opravdu až na závěr, když je nápoj nalitý ve sklenici. Víte proč? Muškátový oříšek vařením ztrácí svou aromatickou chuť, bylo by tedy škoda, abyste si nechali ujít explozi chutí v kombinaci portského, muškátového oříšku a skořice.
Vánoční punč s portským vínem
Co by to byly Vánoce bez tradičního punče, ovšem s portským vínem? Proč ne. Máte též dovoleno mu říkat Smoking Bishop, jak je známo i z díla Charlese Dickense Vánoční koleda.
Potřebujeme:
- 3 díly portského vína, například Messias Tawny
- 1 díl koňaku
- 1 čajová lžička cukru
- 2 čajové lžičky citrónové šťávy
- Plátky citrónu, pomeranče, mletý hřebíček
Postup:
Všechny suroviny dáme do hrnce a vaříme na mírném plameni, dokud se chutě nespojí. Poté přelijeme do hrníčků a dozdobíme mletým hřebíčkem a plátky ovoce. Hmm, buď požehnán, Kouřící biskupe!
Glogg
Znáte Glogg? Nápoj původem ze Švédska je ozvláštněný zázvorem a kardamonem. Pokud vás zajímá, jak si připravit tento horký severský nápoj plný koření, mrkněte na recept, o kterém jsem psal v článku Glogg není pouhý grog. Anebo koukněte na následující zajímavé video.
Glogg dávám speciálně až na závěr mého článku. Nutno totiž podotknout, že svým složením má ambice stát se definitivně drinkem výhradně pro silné povahy, pouze pevně zformované osobnosti, kteří již na začátku konzumace počítají s faktem, že po pozření tohoto mixu portského, bourbonu a bílého rumu se z nich s pravděpodobností hraničící s jistotou stanou skřítkové Tomte a Niss, dva ultraveselí vousáči, co ve Švédsku roznáší dárky. A stíhají to za jeden den.
Pozor však! Koho Glogg po pár vypitých hrnečcích ovládne zcela, stane se z něj jen ležící a mečící Vánoční koza!
Závěrem
Ať už si sáhnete po jakémkoli receptu, určitě neuděláte chybu. Portské je lahodné víno a ve všech horkých nápojích chutná úchvatně. Uvidíte, že se zavděčíte nejen rodině, ale i blízkým, až je budete zvát na vánoční návštěvu.
A jestli si pak nějaký recept připravíte anebo s ním už máte zkušenosti nyní, napište mi do komentářů pod článkem.
Tak veselé portské Vánoce, přátelé!
Foto kredity: Canstockphoto.com, Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com, Negus – fridgecheck.com