Newsletter 1/2024: 27. ledna jako Mezinárodní den portského vína a další zajímavosti ze světa “Vinho do Porto”

Kategorie:

Koncem ledna přišel do e-mailových schránek všech dobrých gurmánů další z newsletterů ze světa portského vína.


Olá,

vítám Tě u prvního letošního měsíčníku o portském víně.

Rozjezd je hned naplno, budeme slavit, koukneme se do Doura na známou vinici a provětráme hlavy na elektrokole po Portu.

Pojďme tedy hned na to.

27. ledna jako Mezinárodní den portského vína

Ano, stejně jako ženy, pralinky či ptačí zpěv, má i portské víno svůj “Mezinárodní den”, a to 27. ledna, což vychází zrovna na zítřek.

V roce 2017 jej poprvé společně vyhlásil Center of Wine Origins se sídlem ve Washington, D. С. a portugalský Instituto dos Vinhos do Douro e Porto.

Smyslem této akce je připomenout spotřebitelům na celém světě, že portské víno je veskrze originální a jedinečné fortifikované víno, vyráběné pouze v severním Portugalsku v údolí Douro.

Poukazuje také na přesnost údajů uváděných na etiketách portského vína včetně nezbytné přítomnosti garanční pečeti “Selo de Garantia”.

Tudíž pokud máš portské po ruce, nezapomeň si na jeho počest s někým blízkým přiťuknout, posílíš tak světový věhlas tohoto krásného a nenapodobitelného nápoje!

Máš rád/a portské víno?
Chceš se o něm dozvědět víc?

Stáhni si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budeš jistý/á:

  • jak stoprocentně poznat originální portské víno
  • dozvíš se rozdíly mezi jednotlivými druhy
  • budeš umět portské víno správně servírovat
  • dokážeš portské párovat s pochutinami
  • podíváš se za ním do Porta a údolí řeky Douro

Quinta dos Malvedos jako pokladnice Vintage portských vín značky Graham’s

Quinta dos Malvedos, se svými 160 hektary vinic, je opravdovou výkladní skříní portských vín značky Graham’s.

Její vynikající poloha v přechodu podoblastí Cima Corgo a Douro Superior spojuje to nejlepší z obou – tedy přiměřené srážky a hojný sluneční svit.

Vinice jsou orientovány převážně na jih a dostatek hodin slunečního světla zajišťuje rovnoměrné a úplné dozrávání hroznů, což vede k velmi dobře vyváženým vínům.

Právě odtud pocházejí ikonická Vintage portská vína Quinta dos Malvedos, známá po celém světě.

Graham’s o tomto tématu natočili krátký medailonek, kde přitažlivou formou ukazují krajinu a lidské úsilí, které vede k vytvoření tak krásných vín, jakými Vintage portská odtud bezpochyby jsou. 

Z Vila Nova de Gaia do Matosinhos na e-biku

Na Nový rok ráno Ti za a) může být děsně blbě ze silvestrovské oslavy anebo za b) můžeš si hned ráno vyrazit do téměř liduprázdných ulic Porta na elektrickém kole.

Já volím béčko.

Taková projížďka po nábřeží Ribeira, podél Doura až na promenádu kolem oceánu do Matosinhos totiž může jednomu přijít k duhu, a ani k tomu skoro nepotřebuješ šlápnout do pedálů.

Na písečné pláži budeš za 10 minut a tam budeš mít třeba příležitost pogratulovat si za bezbolestně zvládnutého Silvestra.

Chop se tedy pomyslných řidítek a vychutnej si tuhle novoroční cyklocestu.

Mimochodem – to video je dva roky staré, pamatuješ si na tehdejší opatření na přelomu roku? Ještěže už jsou pryč, co říkáš?

Jsme na konci, přičemž Ti mnohokrát děkuji za dočtení až sem a také Ti přeji jenom to nejlepší a nejkrásnější do letošního roku.

Koncem února se Ti zase ozvu, zatím 

Adeus!

Napsat komentář