Selo de Garantia – sáhněte po pravém portském

Kategorie: |

Možná jste si při nákupu portského všimli i zajímavé samolepky, která na láhvi seshora obepíná zátku. Pokud na vás působí jako prvek budící důvěru, jste v klidu oprávněně, poněvadž právě k tomuto účelu byla vymyšlena. Pojďme se tedy o této nezbytnosti láhve s portským dozvědět více.

Ochrana původu

Výroba portského ani trh s ním nebyl v minulosti vždy tak kontrolovaný jako dnes. Od druhé poloviny 17. století, kdy se začala portská vína objevovat, si tato komodita prošla vývojem postupně směřujícím k dnešní vysoké organizovanosti. Šlo v něm jak jinak především o obchod a peníze, což s sebou zákonitě neslo i nekalé praktiky na různé způsoby. V té době bylo běžným zvykem používat i hrozny z jiných oblastí než ze svahů kolem řeky Douro (často získaných z daleko přístupnějších lokalit), klidně spali i ti, kteří pro dosažení tmavší barvy jinak nevýrazných vín do moštu přidávali bobule černého bezu.

Historie

V roce 1756 však tehdejší ministerský předseda Markýz z Pombalu založil Asociaci pěstitelů hroznů v oblasti Alto Douro (Companhia Geral da Agricultura da Vinhas do Alto Douro, zkráceně “Companhia”) s cílem chránit pravost vín, podporovat jeho výrobu a kontrolovat ceny. Z tohoto společenstva výrobců a obchodníků se nakonec v roce 1933 stal nejprve Instituto do Vinho do Porto (v historickém kontextu to byl rok, kdy v USA skončila prohibice) a následně roku 2003 Instituto dos Vinhos do Douro e Porto (IVDP), který do své kompetence převzal i běžná stolní vína z údolí Douro.

Selo de Garantia (v překladu “pečeť záruky”) se na láhvích s portským začala objevovat v roce 1934, zprvu dobrovolně, od roku 1941 již povinně. Její grafické ztvárnění se do dnešních dní nezměnilo. Tato samolepka představovala ochranný kolek, který garantoval, že se jedná o portské víno.

Vyobrazena na stěně - Muzeum portského vína ve městě Régua
Vyobrazena na stěně – Muzeum portského vína ve městě Régua

Co to mám doma za poklad?

Stane se ledacos. Jste šťastný muž a konečně najdete ve sklepě tu starou láhev s ještě starším vintage portským, co vám darovala nyní už ex-manželka před 20 lety? Nebo jste zdědila archiv po bonvivánském strýčkovi, o němž jste slyšela jen spoustu těžko uvěřitelných historek? A že etikety chybí a vy nevíte, zda obsah vypít nebo jej prodat za slušný peníz? Pomůže vám Selo de Garantia.

Tedy takřka. Z kombinace čísel a písmen na pečeti každopádně IVDP dokáže identifikovat výrobce, ovšem ne nutně rok lahvování. Což je pravda dost důležitý údaj. Ono totiž mohlo být portské lahvováno v určitém období i ve Velké Británii a tam tohle číslování nepoužívali. Hmm, možná máte doma poklad, ale není to jisté, beee…

Jistota uvnitř láhve

Neobtěžujte se ani zjišťovat, co ten kód na pečeti znamená, je přísně střeženým tajemstvím IVDP, on obchod s portským není žádný sranda podnik.

Pokud tedy při nákupu uvidíte na uzávěru láhve nálepku Selo de Garantia, máte záruku, že pořizujete pravé portské. Tedy dezertní víno z hroznů pocházejících z vymezené vinařské oblasti v údolí řeky Douro. To je pravda a nic než pravda!

Španělský supermarketový pokus o portské víno dokáže svým názvem nezkušeného zákazníka lehce zmást. Nekupujte, pokud jdete do krámu pro pravé portské.
Španělský supermarketový pokus o portské víno dokáže svým názvem nezkušeného zákazníka lehce zmást. Nekupujte, pokud jdete do krámu pro pravé portské.

Napsat komentář