Newsletter 11/2023: Již zítra v Portu rozsvítí vánoční stromeček! Listopadové zajímavosti ze světa portského vína

Kategorie: | |

Vánoce klepou na dveře, a byť máme ještě stále listopad, vánoční nálada začíná nabývat na intenzitě.

E-mailový měsíčník odešel tentokrát 30. listopadu 2023 a věnuji se v něm jednomu zajímavému projektu spojující vinaře z Doura pro dobrou věc, novince v kolekci od Graham’s a přidávám několik tipů, jak v Portu strávit předvánoční čas.


Olá,

je to tak, do Štědrého dne to máme dneska pětadvacet dní!

Byť si jako dobrovolný člen konzumní společnosti můžu koledu dosyta zabroukat pomalu ještě když chodím venku v krátkých rukávech, ten pravý předvánoční čas začíná právě nyní.

Kolem portského se toho však stále děje mnoho i bez Vánoc, o čemž se můžeš přesvědčit hned v prvních dvou příspěvcích.

Jdeme tedy na ně.

Spojené síly vinařské O-Port-Unidade 2023

Letos v září, přesně po deseti letech, znovu vnořili své myté nohy zástupci 31 vinařství do kamenné vany “lagar”, naplněné jimi věnovanými hrozny, aby tak připravili základ pro zcela unikátní portské víno s názvem O-Port-Unidade.

Událost s charitativním podtextem se odehrála v zázemí Quinta de Nápoles, patřící vinařství Niepoort.

Nemá ji ovšem kupodivu na svědomí žádný Portugalec nebo Angličan, ale Axel Probst, známý německý znalec portského vína a zakladatel veletrhu Portwinemesse v Leverkusenu.

Jaká při společném snažení panovala atmosféra Ti přiblíží tohle tříminutové video.

Graham’s vydává Vintage 1948

Za fotku díky symington.com

Podzim je u Graham’s ve znamení opravdu slavnostního počinu.

Právě v těchto dnech uvolňuje do prodeje posledních 10 lahví Vintage portského vína ze sklizně roku 1948.

Proč právě nyní?

Není přece významnější příležitosti než jsou narozeniny. A to ne ledajaké, ale hned 75. výročí narození anglického krále Karla III.

Graham’s, jako držitel Royal Warrant of Appointment od zesnulé královny Alžběty II., považuje toto portské víno, vytvořené tři roky po druhé světové válce, za vrcholně unikátní.

Vyrobené je pouze díky lidské síle pomocí tradiční metody šlapání nohami v žulových vanách “lagar” na panství Graham’s Quinta dos Malvedos v údolí Douro.

S mimořádnou elegancí a jemností se toto portské Vintage rozvinulo ve skutečně vznešené víno.

Johnny Symington, prezident Symington Family Estates, kam patří i značka Graham’s, k tomu uvedl: “Kvalita sklizně vyžaduje vzácnou konstelaci událostí, abychom mohli vyrobit Vintage portské, které může krásně zrát v láhvi po tolik desetiletí. Graham’s Vintage Port z roku 1948 je jedním z těch mimořádných vín.”

A dodává: “Jako hrdí dodavatelé vína do Buckinghamského paláce nám vždy bylo ctí připomenout příležitosti významné pro královskou rodinu vydáním některých našich nejvzácnějších a nejlepších vín.”

“Jsme potěšeni, že nyní spatřilo světlo světa Vintage portské víno stejně velkolepé jako byl rok 1948 – rok, kdy se narodil Jeho Veličenstvo král Karel III.”, dodává s úctou prezident Johnny Symington.

10 lahví Vintage Port z roku 1948 je prezentováno v krásných individuálně číslovaných boxech z ořechového dřeva.

K dispozici budou exkluzivně pouze v Graham’s 1890 Lodge ve Vila Nova de Gaia za cenu 5 000 EUR za láhev.

No a na mně je už jen jediné – popřát Králi všechno nejlepší k jeho krásným narozeninám!

Vánoce v Portu začínají

A to už přesně zítra.

Od 1. prosince se celé Porto nadchne vánoční atmosférou, pro kterou jsou každoročně typické ulice protkané tisíci malých světýlek.

Před radnicí na náměstí generála Humberta Delgada světly ožije také 34 metrů vysoký vánoční strom, jež zde bude zářit až do 7. ledna.

Vánoční trhy v Portu jsou skvělým způsobem, jak mohou řemeslníci, obchodníci a malé národní značky předvést svou práci. Najdeš je snad na každém náměstí v centru, ale i na pobřeží v Matosinhos.

Pro kus božího slova si dojdi do kostela Clérigos a na nádherný betlém z 18. století se nebudeš moci vynadívat v chrámu São José das Taipas.

Ač jsou Portugalci spíše skvělí fotbalisté, na Vánoce se nebojí nazout na nohy místo kopaček brusle. Sklouznout se s nimi můžeš třeba na náměstí Praça Dom João I nebo blízko Casa da Música v parku na Praça de Mouzinho de Albuquerque

Vánoce v Portu mají, zkrátka své kouzlo a přitahují mnoho cestovatelů z celého světa.

A víš co?

Já se tam teda příští týden vydám také ;-)

Letos se Ti ještě jednou ozvu, zatím se měj vánočně a 

Adeus!

Napsat komentář