Newsletter 3/2024: Objev padesátiletý poklad a další zajímavosti ze světa portského vína

Kategorie:

Jako každý měsíc si můžeš přečíst aktuální newsletter pro nadšence do portského vína, tentokrát březnový.


Olá,

zdravím Tě dnes na bílou sobotu!

Pokud zrovna nepleteš pomlázku či nebarvíš vajíčka, níže na Tebe čeká můj březnový měsíčník se zajímavostmi kolem portského vína.

Tak tedy hurá na něj.

Quinta das Carvalhas a její Tawny 50 Years Old

Jsou to již 2 roky, co Institut vín z Doura a portských vín (IVDP) po společné shodě mezi výrobci a obchodníky vyhlásil novou kategorii portských vín, a to “Tawny 50 Years Old”.

Vedla je k tomu potřeba oživit prodej letitých portských vín ze starých zásob a přiblížit spotřebitelům jejich vysokou hodnotu.

Tato datovaná Tawny 10, 20, 30 a 40 + Years Old (v originále je hledej pod výrazem “Aged Tawny”) se vytváří zcelováním (blendováním) portských vín zrajících v sudech o průměrném stáří uvedeném na etiketě. 

Mnoho producentů již svá padesátiletá datovaná Tawny za tu dobu na trh umístila, přičemž nejčerstvějším přírůstkem mezi nimi je Quinta das Carvalhas Tawny 50 Years Old od i u nás dobře známého vinařství Real Companhia Velha.

Na první pohled zaujme jeho nádherná jantarová barva s načervenalými podtóny, ve vůni pak závan muškátového oříšku, dubového sudu a cedrového listu.

Po ochutnání prokazuje pevnou strukturovanost, harmonicky spojenou se širokým spektrem chutí sušeného ovoce a lékořice.

Jak se takový průměrně padesátiletý poklad tvoří a jak nakonec vypadá Ti přiblíží hlavní blender Tiago Silva Reis a já věřím, že jeho výsledek je více než povedený. 

Máš rád/a portské víno?
Chceš se o něm dozvědět víc?

Stáhni si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budeš jistý/á:

  • jak stoprocentně poznat originální portské víno
  • dozvíš se rozdíly mezi jednotlivými druhy
  • budeš umět portské víno správně servírovat
  • dokážeš portské párovat s pochutinami
  • podíváš se za ním do Porta a údolí řeky Douro

Rozkvetlé Douro

V únoru a březnu jsou kopce kolem města Vila Nova de Foz Côa, ležícího 40 kilometrů od španělských hranic, díky rozkvetlým mandlovníkům pokryty růžovou a bílou barvou.

Podle tradice tyto barvy květů předznamenávají konec zimy v Douru.

Legenda praví, že mandloně se v Portugalsku objevily ještě dříve, než se stalo královstvím, tedy v maurských dobách.

Za rozšíření jejich pěstování mohl pravděpodobně mladý král Ibn-Almundim, který chtěl bílými květy mandlovníků, připomínajících sněhovou pokrývku, potěšit svoji severskou princeznu.

V tomto období se tak zde na počest právě mandlovníků konají slavnosti nazvané Amendoeira em Flor, které do regionu přilákají vždy mnoho návštěvníků.

A ani se jim nedivím, tahle bílorůžová krása za to určitě stojí.

Přidej se také Ty ke stovkám nadšenců do portského vína v ČR

Stačí se jen přihlásit k odběru pravidelného měsíčníku:

Prolétni se nad Foz do Douro

Foz je jednou z nejmalebnějších čtvrtí Porta, rozkládající se na severozápadním břehu řeky Douro, ústící v těchto místech do Atlantiku.

Na jejím konci ji střeží Fortaleza de São João Baptista da Foz, podsaditá pevnost ze 16. století s výhledem na masivní mořskou hradbu (Barra do Douro) a maják Farolim de Felgueiras.

Široká třída Avenida do Brasil platí za jednu z nejprestižnějších adres v Portu a je protkána stylovými restauracemi a trendy bary.

Nechceš-li se však do dobré nálady dostávat jen popíjením drinků, procházka pod Pérgola da Nevogilde nebo rozjímání v parku Jardim do Passeio Alegre bude pro Tebe to pravé.

Cesta z centra Ti dvoupodlažním autobusem číslo 500 obvykle zabere půlhodinku a ještě se můžeš kochat řekou z jeho horní paluby.

Zkrátka utéct před ruchem středu města můžeš právě sem, do poklidné přímořské části Porta.

Přeji Ti klidně prožité Velikonoce, a třeba i se skleničkou portského na sváteční tabuli.

Příští měsíc se Ti opět ozvu.

Měj se zatím krásně,  

Adeus!

Za titulní foto díky/Title photo credit and many thanks to: Real Companhia Velha

Napsat komentář