Červen je dobrý měsíc k návštěvě Porta

Kategorie:

Teplé červnové dny bývají v Portu lákadlem pro pěší procházky po městě. Celou dobu je tu co objevovat a pokud vydržíte do večera, asi vás neminou k jídlu výtečné grilované sardinky.

Svátek svatého Jana

Tento svátek se slaví každoročně 24. června, ale jeho náročné přípravy začínají měsíce před tím. Možná i proto se tu stal nejpopulárnějším festivalem. Už v roce 1911 deník Jornal de Noticias podporoval myšlenku oslav tohoto svátku tak, že obyvatelstvo Porta jej uznalo za slavnost celého města a vyhlásilo na tento den volno, které přetrvává dodnes.

Každoročně v noci z třiadvacátého na čtyřiadvacátého června vyjdou nejen obyvatelé Porta, ale i všichni domácí a zahraniční návštěvníci, do ulic, kde se veselí až do rána. Pozor, můžete občas schytat ránu do hlavy nafukovacím kladivem:-)

V tomto termínu pořádají místní instituce jako Casa da Música nebo Hard Club, který se nachází na bývalém Ferreira Borges trhu v centru města, různá vystoupení a koncerty. Zdarma můžete navštívit produkci v městském parku.

Večer začíná programem v městské části Ribeira, kde po setmění začínají odpalovat krásné ohňostroje, obvykle zahájené od mostu Ludvíka I. a lodí zakotvených poblíž na řece Douro, z jejíchž břehů lze nejlépe tuto show sledovat. Pokud se vám však nelíbí zmatek na nábřeží, můžete se přesunout nahoru do města, odkud bývá také dobrý výhled, ale je zde zrovna méně lidí a více klidu. Umění ohněstrůjců můžete sledovat také z paluby turistických lodí, většinou patřících firmám obchodujících s portským.

Ohňostroje na nábřeží
Ohňostroje na nábřeží

Další atrakcí v den svatého Jiří je regata lodí rabelos, každoročně organizovaná Port Wine Association. Najděte si místo s dobrým výhledem na řeku a uvidíte v akci lodě, které dříve převážely sudy s portským vínem z údolí Doura až do sklepů ve Vila Nova de Gaia.

Centrum města bylo v roce 1996 klasifikováno jako světové dědictví UNESCO. Najdete zde hudební programy v budově Casa da Música i na venkovních prostranstvích. Během léta zde existuje několik výstav s volným vstupem.

Musíte navštívit také trhy, například Mercadinho dos Clerigos na Rua Cândido dos Reis.

Hurá na trh!
Hurá na trh. Řekněme “bleší”, ale milý!

Jdeme na večeři

Večer jděte do Matosinhos a povečeřejte tam v jedné z rybích restaurací. Můžete si sednout na zahrádku, teplé večery k tomu jen vybízejí. Ochutnejte grilované sardinky a k nim zvolte bílé víno z Doura. Tresky na mnoho způsobů jsou dalším typickým jídlem pro toto roční období. Vyzkoušet můžete také pečené jehněčí s bramborami a rýží. V historickém centru města najdete snadno restauraci, které nabízejí toto menu.

Tak vyražte to Porta, nyní se tam dostanete přímým letem rovnou z Prahy.

A jedno motivační video na závěr:)

Zdroje fotek: fotocommunity.com, donabicicleta.files.wordpress.com, visitportoandnorth.travel

Napsat komentář