Boas Festas: Jak v Portu(galsku) slaví Vánoce

Kategorie:

Nejkrásnější svátky v roce jsou ty vánoční a slaví se víceméně po celém světě. Patří k nim tradiční zvyky, jež jsou pro různé země a společenství lidí rozdílné. A v tom také spočívá jejich krása.

Portugalsko ve slavení Vánoc a Nového roku nijak moc nevybočuje ze západoevropského pojetí těchto svátků, ovšem přesto je dokáží užít jinak než my v Česku.

Pojďme si tedy s nimi prožít jejich “Boas Festas”, tedy “šťastné svátky Vánoční”. No a jak jinak než hlavně v Portu.

Portugalské vánoční tradice

Portugalské Vánoce jsou stejně jako celá země odjakživa spjaty s náboženstvím. Pokud jde o tradiční výzdobu, je zcela běžné vidět před kostely v celé zemi presépios (betlémy). Nebo dokonce uprostřed kruhového objezdu.

Andělé strážní na kruháči v Peso da Régua

Nikoliv vánoční stromeček, po dlouhé roky bylo presépio hlavní vánoční výzdobou portugalských domácností.

Světelný betlém v Jardim do Morró ve Vila Nova de Gaia

Někteří lidé mají malé betlémy doma, většinou se Svatou rodinou, ale také s k betlému přidávají desítky dalších postaviček. S oblibou sbírají čerstvý mech, aby vytvořili dojem travnatých ploch. No, vlastně podobně jako u nás v Česku.

Nicméně s rostoucí oblibou vánočních stromečků presépios v Portugalsku ustoupila do pozadí, ovšem mnoho rodin jej stále před Vánocemi aranžuje.

Na 5 600 figurek, 20 tun písku a 3 tisíce kilo korku je potřeba na postavení betléma, který najdete ve Vila Real de Santo António (celý článek si přečtěte na PortugalResident.com)

Další náboženskou tradicí, která zde zůstává živá, je Missa do Galo. Každoročně se rodiny scházejí v místním kostele, aby se na Štědrý den před rozbalováním dárků zúčastnily této půlnoční mše.

Od poloviny listopadu ovládne ulice a města vánoční osvětlení a na hlavním náměstí se postaví velký vánoční strom. Na severu Portugalska se také pořádají táboráky zvané Madeiros.

Největší lisabonský strom bývá na náměstí Praça do Comércio a nejlepší osvětlení obvykle najdete podél ulice Rua Augusta a na náměstí Rossio.

Pokud trávíte během vánočních svátků dovolenou v Portugalsku, jediné narušení prohlídky památek a nákupů nastane 24. a 25. prosince a 1. ledna.

Dne 24. prosince budou podniky a památky zavřené dříve a na první svátek vánoční 25. prosince bude zavřeno téměř vše.

Světla až oči přecházejí

Vánoční osvětlení je v Portugalsku velkou událostí, a to zejména ve městech. Většina z nich se rozsvítí koncem listopadu.

Águeda, město ve středním Portugalsku, které se proslavilo svými deštníky v ulicích během letních měsíců, se může pochlubit největším světelným Santou Clausem na světě. Jinde se výzdoba liší od vznešené až po méně vznešené a v mnoha menších městech se zdobí třeba recyklačními výtvory místních školáků.

Projděte si osvětlené vánoční Porto z pohodlí obýváku

Jak se dalo očekávat, největší a nejlepší osvětlení budou na hlavních náměstích a v nákupních zónách v největších městech.

Cukroví je zde opravdu od slova “cukr”

Portugalsko sice není zrovna typicky vánoční zemí, ale to, co mu chybí na zimním počasí, vynahrazuje pestrou pouliční výzdobou a vynikajícím vánočním jídlem.

To, že jsou Vánoce za dveřmi, poznáte, když místní kavárny vystaví místo klasického pečiva vánoční cukroví. Najednou jsou kavárenské pulty plné vánočního cukroví a pečiva ze smaženého těsta nejrůznějších tvarů a velikostí.

Dokonce i v supermarketech mají oddělení určené pouze pro vánoční dezerty, obvykle vedle pečiva nebo u pokladny, které vás láká při odchodu.

Portugalské vánoční dezerty se pohybují na škále od tradičních koláčů až po pečivo ze smaženého těsta.

Bolo Rei složením připomíná naši vánočku

Bolo Rei

Bolo Rei je tradiční vánoční portugalský koláč. Název znamená “královský koláč” a je odkazem na “Três Reis”, tedy Tři králové. Jde o druh ovocného koláče, ale má jemnější konzistenci podobnou chlebu.

Těsto obsahuje směs ořechů a sušeného ovoce, jako jsou rozinky. Zvenku Bolo Rei vypadá jako věnec, zdobený barevným kandovaným ovocem a moučkovým cukrem.

Filhoses

Filhoses je lahodné smažené cukroví z vajec, mouky a někdy i s trochou pomerančové kůry nebo dýně.

Po usmažení je portugalci namáčejí rovnou do talíře se směsí skořice a cukru a pečlivě je obalují z každé strany. 

Rabanadas

Rabanadas je portugalskou verzi francouzských toastů, ale je to mnohem víc než to.

Především chléb je obvykle silnější a není v něm žádný sirup. Mezi typické varianty patří ochucení na sladko s cukrem, skořicí, vanilkou a muškátovým oříškem, do těstíčka se může také přidat portské víno.

Azevias

Něco podobného jako jablečné koláčky, ale jsou o něco menší a místo přípravy v troubě se smaží, což jim dodává křupavou strukturu.

Dělají se s různými náplněmi (bez jablečné), ale nejčastější jsou cizrnová a mandlová. Samozřejmě by to nebyl portugalský dezert bez posypání cukrem a skořicí na závěr.

Okénko do přípravy portugalského vánočního cukroví

Jak vidíte, mlsouni, jež mají své jazýčky vyladěné hodně na sladké, si tu užijí své. Cukr je opravdu všude, teda na mě až moc všude ;-) Ovšem každý to má jinak.

Štědrovečerní jídlo v Portugalsku

Portugalské štědrovečerní jídlo je jednoduché. Jde převážně o směsi mořských plodů a masových pochoutek, které se v jednotlivých regionech liší.

Na Štědrý den mají portugalci rádi lehkou večeři, které říkají Consoada. V tento den se většina zdrží konzumace masa a místo něj si dá ryby nebo mořské plody.

Bacalhau da Consoada (zdroj: leitesculinaria.com)

Nejčastěji jde o rybu bacalhau neboli slanou tresku, která je nejvýznamnější ingrediencí portugalské kuchyně. Tato ryba se často servíruje jako Pastéis de bacalhau, což představují smažené slané kroketky z tresky a jsou typickým petiscos a jedním z nejlepších portugalských rychlo-svačinek. Mně chutnají moc, koneckonců se prodávají vlastně po celý rok.

Ačkoli existuje nekonečné množství způsobů přípravy tresky, vánoční recept je poměrně jednoduchý. Vánoční verze je známá jako Bacalhau da Consoada a kombinuje vařenou tresku s bramborami, zelím, mrkví a vejci vařenými natvrdo. To vše je zalité olivovým olejem. 

Štědrý den pokračuje dalším rodinným jídlem, které obsahuje alespoň jeden masový pokrm. Může to být cokoliv od pečeného krocana po jehněčí nebo cabrito assado (kůzle).

Na severu Portugalska si můžete dát také “roupa velha” (“staré šaty”). Toto jídlo spočívá v použití zbytků tresky z předchozího večera a jejich smažení s tence nakrájenými bramborami a vařenými vejci.

V některých regionech se běžně jí také chobotnice, a to buď pečená s bramborami, nebo smíchaná s rýží.

Co se týče nápojů, v tomto období je ideální čas dát si sklenku portského vína nebo vyzkoušet tradiční likéry, jako je ginjinha. Ginjinha je višňový likér, který se skvěle hodí k vánočním dezertům.

Vánoce v Portu

Vánoce nejsou úplné, pokud si nevyjdete ven a neužijete si nějaké zábavné aktivity.

Radnice v Portu obvykle pořádá desítky bezplatných akcí, které jsou vhodné jak pro dospělé, tak pro děti. Kromě toho se tu koná spousta vánočních trhů a jsou tu skvělá místa, kde si můžete vychutnat šálek kávy nebo horké čokolády.

Kouzelná zahrada

V Magical Garden v Portu najdete spoustu světelných soch (zdroj: Porto.pt/DR)

Návštěva Kouzelné zahrady, světelné výstavy v botanické zahradě v Portu, je rozhodně jednou z nejlepších (a nejbezpečnějších) aktivit během svátků! Je to v podstatě výstava obřích postav v jedné z nejkrásnějších zahrad v Portu a i děti ji milují.

Kromě toho, že uvidíte spoustu krásných osvětlených zvířat, budete mít pocit, že cestujete po světě, protože jsou zde také osvětlené postavy buddhů a egyptských bohů a zvuk odpovídajících míst.

Vánoční strom na náměstí Aliados

Hlavní vánoční strom v Portu se obvykle nachází před radnicí v horní části ulice Avenida dos Aliados a rozsvěcuje se prvního prosince.

Od 1. prosince vtrhne do města kouzelná atmosféra Vánoc, která přinese jas osvětlení do více než 80 ulic, náměstí, plácků a zahrad v Portu, které i letos postaví před radnicí obří vánoční strom.

S výškou 34 metrů a šířkou 15,5 metru bude mít letos vánoční strom jiný jas, protože bude pokryt 50 tisíci LED diodami a oživen videotechnikou. Kromě toho, že vánoční strom bude během dne a noci nabývat různých barevných tónů, bude navíc každých 30 minut zobrazovat soubor animací synchronizovaných s hudbou.

Koncerty vážné hudby v kostele Clérigos

Sám jsem jeden z předvánočních koncertů navštívil v roce 2019. Elektrizující atmosféra, doporučuji!

Až do konce roku bude Irmandade dos Clérigos (řeholní řád, kterému patří kostel a jeho krásná věž Torre dos Clérigos) pořádat koncerty vánoční hudby. Koncerty se konají každý den v 16 hodin, s výjimkou Štědrého dne (25. prosince) a posledního dne v roce, kdy se budou konat v 11.30 hodin.

Betlém v kostele São José das Taipas

Základ betléma pochází z 1. poloviny 18. století (zdroj: Porto.pt/Filipa Brito)

V oblasti poslední židovské čtvrti města se skrývá jedno z nejlépe střežených tajemství Vánoc v Portu: nádherný betlém z 18. století v kostele São José das Taipas.

Betlém můžete navštívit každý den dopoledne od 11 do 12.30 a od 15.30 do 17 hodin s přestávkou na oběd. Více o tomto betlému si přečtěte na FB profilu kostela.

Pokud půjdete obdivovat betlém odpoledne, přijměte můj návrh a vydejte se pak po ulici Rua do Dr. Barbosa de Castro na vyhlídku Virtudes užít si krásný západ slunce. Uvidíte, že to stojí za to.

Vánoční trhy

Na náměstí Praça da Batalha najdete stánky s řemeslnými výrobky (za foto díky Porto.pt)

Pokud máte rádi tradici vánočních trhů, připravte se, protože letos se v Portu koná mnoho vánočních trhů. Opět není možné je všechny vyjmenovat, protože jich budou desítky, takže je pravděpodobné, že na některý z nich během svátků v Portu narazíte.

Zmíním alespoň Mercado da Alegria, vánoční trh v Portu, se koná na náměstí Praça da Batalha a v zahradách Jardim do Passeio Alegre. Své výtvory představuje na 40 vystavovatelů, kteří prodávají ruční výrobky, šperky, ručně vyráběné hračky, oblečení a regionální potraviny.

Co říkáte, přátelé, Vánoce v Portu jsou krásné a veselé, nemám pravdu? Pokud se vám článek líbil, napište mi do komentářů, který vánoční zvyk máte rádi vy. Feliz Natal!

2 komentáře u „Boas Festas: Jak v Portu(galsku) slaví Vánoce“

 1. Ahoj Vašku,
  díky za spoustu zajímavostí o portském i o Portugalsku. Ještě by mě zajímalo, kdo nosí portugalským dětem dárky? A rozbalují si je večer, jako u nás nebo ráno, jako třeba francouzský děcka?
  Obrigado e Feliz Natal ?

  Odpovědět
  • Olá, Jani!
   No vidíš, pro samé myšlenky na portugalské vánoční jídlo a pití jsem zapomněl na toho prakticky nejdůležitějšího – Pai Natal (v Brazílii se jmenuje Papai Noel). Tenhle stařík s bílým plnovousem nosí červený plášť s huňatým límcem, na hlavě má dlouhou čepici s bambulí, tedy vypadá velmi podobně jako originální Santa Claus.
   Na dárky od něj si musí portugalské děti počkat do půlnoci Štědrého večera, který je zde také 24. prosince, až poté se mohou pustit do jejich rozbalování. O to větší z nich pak mají radost ;-)
   Feliz Natal, Vašek.

   Odpovědět

Napsat komentář