A je to venku. Tohle mi leželo v hlavě 3 a půl roku!

Kategorie:

“Týden v Portu?”, ptá se Pája s Ondrou, jež znali Porto ze studií na Erasmu.

“No jasný, proč ne?”, odvětím. Byť upřímně si zas tak jistý nejsem.

“Za 3 dny toho máš dost, víc dní je tady prostě moc!”, mají svůj názor.

Píše se září 2014 a my tři se tehdy večer potkali v Portu na letišti u automatu na jízdenky. Milá náhoda, kterou si pamatujete celý život.

Je to moje první cesta do Porta. Ne že bych byl ze všeho úplně vyklepanej jako Startka, nicméně jako samostatný traveler mívám určité obavy z kroků do neznáma. Holt u mě normálka.

Jedeme metrem do centra, sedíme naproti sobě v prázdném vagónu a povídáme si. O jejich plánech a mé zálibě v portském. Jdou si další den půjčit auto a pokračují do Doura. Pro mě tenkrát akorát tak portugalská španělská vesnice. Pro mě, začínajícího bloggera kdesi od Brna, co zatím všechna moudra o svém koníčku zná jen z googlení.

Je už k půlnoci a mí noví přátelé mi přesto po celodenním cestování zvedli náladu.

Casa da Música, tvoje stanice, Vašku“, upozorňují mě. Loučíme se, nevím, zda je ještě někdy uvidím. Vizitku jsem jim radši dal, co kdyby…

Vystupuji z metra a po schodech jdu nahoru na ulici. Poprvé v Portu, batoh na zádech. Tak o tomhle městě jsem se rozhodl psát, učit se, jak to v něm chodí, milovat jej?

A jak to ti dva mysleli s těmi třemi dny?

Je vlahá noc, ani zima ani teplo, čekal jsem rachot nočního života, ale udivuje mě klid, který tu panuje. Přijíždí autobus, kupuji lístek a jedu konečně složit hlavu k Sofii na byt od AirBnB. Seknu s sebou unavený na postel, ale v mysli mi pořád běhají ta jejich slova. Jako, že by tady měla být nuda nebo co?

O týden později

Stojím nahoře na mostě Ludvíka I., hledím dolů na barevné domy v Ribeiře, řeka docela líně plyne do Atlantiku, počasí nic moc, ale já se cítím šťastně. Ba co víc, dokonce tak nějak vítězně. Jsem na konci svého výletu.

Ti dva naštěstí pravdu neměli.

Porto není na tři dny, Porto je na celý život.

Oni to však se mnou mysleli dobře. Věděli, že tady čas ubíhá rychleji, protože v Portu je stále co objevovat. A k tomu portské, to lahodné portské víno a přátelští lidé. Všude.

“Hej, v Matosinhos, ty sardinky jaks tam ládoval při západu slunce, to bylo něco!”, vzpomínám na jednu svoji večeři u oceánu.

A tehdy na horním patře nejfotografovanější stavby široko daleko mě to napadlo:

“Sem se vrátím a kdo bude chtít, toho vezmu s sebou!”

16. září 2014. Tiago z House of Sandeman byl můj úplně první průvodce ve světě portského vína. Ten den odpoledne lilo jako z konve a na otvíračku ve 14 hodin se na Quinta do Seixo nikdo nedostavil. Teda vlastně pouze jeden zmoklý blázen. Jo, správně, měl jsem tehdá prohlídku jen sám pro sebe!
16. září 2014. Tiago z House of Sandeman byl můj úplně první průvodce ve světě portského vína. Ten den odpoledne lilo jako z konve a na otvíračku ve 14 hodin se na Quinta do Seixo nikdo nedostavil. Teda vlastně pouze jeden zmoklý blázen. Jo, správně, měl jsem tehdá prohlídku jen sám pro sebe!

Teď je květen 2018

A já říkám: “Jsme připraveni!

Ano, Výlet do Porta za portským vínem pro stejně naladěné cestovatele je na světě. Jedeme letos v září.

Dal jsem do něj všechno, co zatím o Portu a portském vím. Program je moje práce, tvář a jistotu zavedené cestovky tomu daly Věrka a Janka z Cestomilové.cz.

Trvalo mi to více než tři roky. Musel jsem uzrát. Ubezpečit se na mých vlastních výletech za portským, že vám, co se rozhodnete se mnou jet, dám 100 procent ze sebe. Ne míň.

Vážím si totiž vaší důvěry, za níž nám navíc platíte svými penězi.

Na co se těšit?

Určitě kde v Portu s vínem začít, kam zajít na oběd či večeři nebo z kterých míst jsou ty nejlepší výhledy. Půjčíme si auto a vydáme se do údolí řeky Douro, projdeme vinařství a potkáme se s milými místními lidmi.

Rád vám budu spolehlivým průvodcem a vezmu vás na nejkrásnější místa, protože chci, abyste zažili stejný pocit štěstí jako poprvé zde.

Všechno o výletu najdete na jeho webové stránce, koukněte tam.

Určitě vás napadne spousta myšlenek a dotazů, napište sem do komentářůpošlete e-mail nebo ťukejte do zpráv na Facebooku.

Karmu si také jistě zlepšíte tohoto článku sdílením  :-)

Tak co, dáte si 5 dní se mnou?

Váš Vašek.

Napsat komentář