Srpen proběhl ve znamení stálého slunečného počasí a pokračování bazénové plavební sezóny. Nicméně sklizeň hroznů ani korku nepočká, alespoň, že před horkem do stínu zeleného parku schovat se můžeš. Do schránek všech nadšených portwine loverů přistál měsíčník 31. srpna.
Olá,
je tu konec srpna a s ním můj nový výběr zajímavostí nasáklých portským vínem.
Tohle číslo mělo být původně už skoro podzimní, ale myslím, že jej budeš, podle všeho, číst pořád ještě u bazénu.
Jdeme na něj.
Vinobraní v Douru začalo
Je konec srpna a s ním přichází nejdůležitější část vinařského roku, tedy vinobraní. Na kopcích v Douru je vidět stále více pohybu.
Potkáváš tu dodávky s bednami vezoucími novou úrodu a také ty, co vozí “rogas” do vinohradu stříhat hrozny.
Jako první na řadu přichází bílé odrůdy. Těch tu lze napočítat až přes čtyřicet druhů, rostoucích historicky leckdy naprosto nahodile.
Nicméně v současném moderním vinohradnictví se nejspíš setkáš hlavně s odrůdami Malvasia Fina, Rabigato branco, Viosinho, Gouveio branco, Verdelho či Arinto a Verdelho.
Ale abych nestranil jen materiálu k výrobě vín bílých, ve vinařstvích s vinicemi na vhodných lokacích už sbírají také odrůdy modré.
No, konec řečí, jak vinaři odstartovali letošní “vindima” se zatím koukni k nim na sociální sítě.
Něco k tématu už zveřejnili na Facebooku Quinta do Vallado, Quinta de Ventozelo, Quinta da Côrte, Quinta de São Luiz nebo Quinta Seara d’Ordens.
Máš rád/a portské víno?
Chceš se o něm dozvědět víc?
Stáhni si zdarma e-book Jak si užít portské víno a už navždy si budeš jistý/á:
- jak stoprocentně poznat originální portské víno
- dozvíš se rozdíly mezi jednotlivými druhy
- budeš umět portské víno správně servírovat
- dokážeš portské párovat s pochutinami
- podíváš se za ním do Porta a údolí řeky Douro
Kdo mi tady loupe perníček, teda korek?
Každoročně od poloviny května do poloviny srpna se v Portugalsku sklízí velmi důležitá a pro vinaře nepostradatelná surovina – korek.
Portugalsko produkuje zhruba polovinu světové produkce komerčního korku a jeho export v posledních letech představoval přibližně 70 % světového obchodu s ním.
Kůra z korkových dubů se sklízí každých 9 let, přičemž tento časový interval je stanoven portugalskými zákony.
Jakmile strom dosáhne asi 25 let, může z něj být získána první “panenská” úroda korku. Kůra stará 38 let (zhruba třetí sklizeň) je stav, kdy získá dostatečně vysokou kvalitu na výrobu vinných zátek.
Ty ve výrobě portského vína hrají velmi významnou roli.
Bez kvalitních korkových zátek by například nemohlo existovat Vintage, portské víno zrající v horizontální poloze klidně přes sto let.
A na takový dlouhý odpočinek zkrátka kvalitní uzávěr potřebuješ, žádný jiný materiál korek doposud v jeho všech vlastnostech nenahradil.
Pokud Tě téma získávání korku a jeho využití zajímá, klikni a mrkni, co to všechno dá za práci, vyrobit 40 milionů korkových zátek denně.
Přidej se také Ty ke stovkám nadšenců do portského vína v ČR
Stačí se jen přihlásit k odběru pravidelného měsíčníku:
Parky v Portu patří mezi nejlepší zelené plochy na světě
Odpoledne si koupit něco k snědku a sednout si s tím pod hustou střechu stromů, nechat odpočinout unaveným nohám a užívat si klid uprostřed města?
V Portu samozřejmost.
Asi mě to nikdy neopustí, ale nad zahradami a parky se zde budu, jako jejich turistický obdivovatel, rozplývat opakovaně.
Tak či tak, odborníci vidí věc totožně.
Jako důkaz umu svých pečovatelů si totiž letos opět zahrady Jardins do Palácio de Cristal a Jardim do Passeio Alegre, stejně jako park Parque da Cidade do Porto a botanická zahrada Jardim Botânico do Porto, zachovaly své vlajky jako nejlepší zelené plochy na světě.
Britská cena Green Flag Award je řízena nevládní organizací Keep Britain Tidy, která odměňuje dodržování nejvyšších standardů integrované správy parků a zahrad.
Slovy osoby odpovědné za udělení ceny se jedná o „svědectví o tvrdé práci dobrovolníků a zaměstnanců, kteří se po celý rok starají o tyto cenné parky a zelené plochy“. „Parky jsou stále velmi důležitá místa v srdci našich komunit,“ říká Carl McClean.
Z osmi lokalit oceněných v Portugalsku jsou čtyři ve městě Porto.
Zahrada Jardim do Passeio Alegre byla opět uznána jako místo zeleného dědictví, což je akreditace udělovaná zeleným plochám, jejichž historické charakteristiky v kombinaci s vysokými standardy údržby a konzervace je činí jedinečnými.
Portské parky byly poprvé oceněny touto iniciativou v roce 2019.
Dnes již Zelená vlajka vlaje ve více než 2 400 parcích a zahradách v 18 zemích světa.
No, stín pěkné zahrady se dnes bude věru jistě hodit!
Díky za odběr mého měsíčníku,
užívej si letošního nekonečného léta,
a zatím Adeus!
Vašek