Bílé portské víno

I když si pod pojmem portské víno představíme především víno tmavé barvy vyrobené z červených odrůd, nemůžeme zapomenout ani na White Port Wine, tedy bílé portské víno. Fenomén této kultury je rozšířen především v samotném Portugalsku, ale i ve Francii. Ve Velké Británii a zámoří není bílé portské tak uznávané jako červené.
White Porto neboli v portugalštině vína “Porto Branco” jsou typické nižší cenou, ale přesto poskytuje kvalitní zážitek. Podávají se chlazené jako aperitiv nebo v kombinaci s tonikem a citronem v drinku s názvem Port Tonic. Osvěžující nápoj pro parné dny.

Ferreira_Porto_Branco
Bílé Porto Branco (zdroj: lojadeportugal.com)
Portske_s_tonicem
Bílé Seco-Dry s tonicem (zdroj: agence-alacarte.de)

Bílé portské je vyrobeno z bílých odrůd. Těch existuje téměř stejný počet jako červených, nejrozšířenějšími jsou Moscatel, Malvasia Fina a Gouveio, Rabigato a plodná Codega, v Douru hojně pěstovaná.
I tento typ portského je fortifikován a víno zraje v dubových sudech. Díky oxidaci dochází ke změnám chuti a barvy, postupem času dochází k jeho tmavnutí, tudíž i pro znalce je obtížné určit, zda jde letité tawny nebo jeho stejně starou bílou variantou.
Existuje několik odlišných stylů bílého portského, které jsou děleny především podle úrovně sladkosti – mohou být suché, sladké nebo něco mezi tím. Dalším rozdělením může být doba zrání.

Light Dry White Porto je známé jako „Leve Seco“ obsahuje zhruba 16,5 % alkoholu, standardní množství je 19 až 22 %. Zraje v sudu mezi 5 – 10 lety, čímž ztrácí i poslední zbytkový cukr.

Light_Extra_Dry_White
Bílé Light Dry (zdroj: qpa.pt)

Středně sladké bílé portské zraje ve dřevě po dobu nejméně 3 roků a ukazuje větší tělnatost a větší barevnost než extra suché Leve Seco.
Nejsladší bílé portské je v Portugalsku velmi populární a koupit jej lze pod názvem “Lagrima”. Tento druh se podává především jako dezertní víno a dobře si rozumí i se sýry či ořechy. Oblíbené značky jsou například Churchill, Niepoort, Ferreira Lagrima a Dow.

Dows-lagrima_1
Lágrima – nejsladší bílé portské (zdroj: portwineanytime.com)

Čtěte dále: Růžové portské